Sari la conținut
Forum Roportal
Socrate

Urticaria colinergica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut!Si eu am UC.dupa ce am alergat pe la Panduri si Colentina,incep sa cred ca nu ma mai fac bine niciodata.De vreo 3 luni iau Telfast care functioneaza pana la un anumit prag de stres sau efort sau conditii climatice (stiti voi).Treaba e ca alaturi de tigari,cumpararea medicamentului in mod regulat incepe sa devina o povara in plus(25 ron pt. 10 pastile).Ca o gluma,am sa va spun o mica intamplare.Dupa ce am trecut pe la "dermatoloaga" de la Paduri,aceasta m-a trimis sa fac o gramada analize.Zis si facut.D-au probe de sange,urina scaun etc.Ma intorc dupa o saptamana pt. rezultate pe jos si cu tramvaiul prin soare (aveam masina in service) iar doamna imi spune:

"-Felicitari.Sunteti sanatos tun...dar ce aveti pe fata..."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Policlinica despre care vorbeam in postul anterior este tot Panduri. Deci nu va bazati pe dermatologul de acolo. Duceti-va la alti medici.

 

Pt Salexul:

Situatia este aceeasi ca acum 2 ani. Nu m-am vindecat, dar este ok, controlez manifestarile. Am facut un mic experiment de curand, respectiv am luat Encephabol(mareste cantitatea de acetilcolina din creier si astfel ajuta la invatat...), si manifestarile sunt mai dese. Deci este clar ca acetilcolina are un rol in declansarea urticariei. D-aia si Hidroxizinul era eficient impotriva UC, pentru ca are si efect anticolinergic.

Deci ideal cred ca ar fi un medicament cu actiune anticolinergica, dar fara efectele secundare pe care le are Hidroxizinul. N-am vazut deocamdata asa ceva pe piata.

 

 

Salut!Si eu am UC.dupa ce am alergat pe la Panduri si Colentina,incep sa cred ca nu ma mai fac bine niciodata.De vreo 3 luni iau Telfast care functioneaza pana la un anumit prag de stres sau efort sau conditii climatice (stiti voi).Treaba e ca alaturi de tigari,cumpararea medicamentului in mod regulat incepe sa devina o povara in plus(25 ron pt. 10 pastile).Ca o gluma,am sa va spun o mica intamplare.Dupa ce am trecut pe la "dermatoloaga" de la Paduri,aceasta m-a trimis sa fac o gramada analize.Zis si facut.D-au probe de sange,urina scaun etc.Ma intorc dupa o saptamana pt. rezultate pe jos si cu tramvaiul prin soare (aveam masina in service) iar doamna imi spune:

"-Felicitari.Sunteti sanatos tun...dar ce aveti pe fata..."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Policlinica despre care vorbeam in postul anterior este tot Panduri. Deci nu va bazati pe dermatologul de acolo. Duceti-va la alti medici.

 

Pt Salexul:

Situatia este aceeasi ca acum 2 ani. Nu m-am vindecat, dar este ok, controlez manifestarile. Am facut un mic experiment de curand, respectiv am luat Encephabol(mareste cantitatea de acetilcolina din creier si astfel ajuta la invatat...), si manifestarile sunt mai dese. Deci este clar ca acetilcolina are un rol in declansarea urticariei. D-aia si Hidroxizinul era eficient impotriva UC, pentru ca are si efect anticolinergic.

Deci ideal cred ca ar fi un medicament cu actiune anticolinergica, dar fara efectele secundare pe care le are Hidroxizinul. N-am vazut deocamdata asa ceva pe piata.

 

Cum anume controlezi manifestarile. Da si mie un sfat ca eu nu reusesc sa le controlez!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intepaturi ca de ac.

La mine a inceput dupa o vara foarte calda. Stiu ca am baut forte mult sifon in acea perioada. Aproape de finalul vacantei de vara au inceput sa imi apara intepaturi la caldura, efort, emotii. Cam la 1 minut de la intepaturi imi apar pete rosii pe fata, gat, piept. Petele rosii care sunt de circa 1-3 cm trec dupa 5-6 minute de la aparitie. Depinde in ce zona apar acele intepaturi. Vara apar in zona fetei si a scalpului. Incepend cu septembrie situatia se agraveaza si intepaturile sunt mai persistente si apar si pe restul corpului. Nu stiu care este motivul. Poate odata cu scaderea temperaturii corpul nu mai transpira si se acumuleaza o toxina. Sau poate odata cu scaderea temperaturii corpul nu se mai raceste corespunzator ( se supraincalzeste ).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am intepaturi ca de ac.

La mine a inceput dupa o vara foarte calda. Stiu ca am baut forte mult sifon in acea perioada. Aproape de finalul vacantei de vara au inceput sa imi apara intepaturi la caldura, efort, emotii. Cam la 1 minut de la intepaturi imi apar pete rosii pe fata, gat, piept. Petele rosii care sunt de circa 1-3 cm trec dupa 5-6 minute de la aparitie. Depinde in ce zona apar acele intepaturi. Vara apar in zona fetei si a scalpului. Incepend cu septembrie situatia se agraveaza si intepaturile sunt mai persistente si apar si pe restul corpului. Nu stiu care este motivul. Poate odata cu scaderea temperaturii corpul nu mai transpira si se acumuleaza o toxina. Sau poate odata cu scaderea temperaturii corpul nu se mai raceste corespunzator ( se supraincalzeste ).

 

Orice eruptie la nivelul pielii, scoate in evidenta o toxicitate ridicata in sange. Degeaba te duci la dermatolog, el nu poate decat sa iti dea decat niste produse care sa calmeze simptomele, iritatiile. Atat! Si ca orice problema medicala, urticaria se rezolva din interior .:wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Orice eruptie la nivelul pielii, scoate in evidenta o toxicitate ridicata in sange. Degeaba te duci la dermatolog, el nu poate decat sa iti dea decat niste produse care sa calmeze simptomele, iritatiile. Atat! Si ca orice problema medicala, urticaria se rezolva din interior .:wub:

 

Am de peste 10 ani simptomele. In fiecare zi.

Vara apar la nivelul capului (scalpului) daca nu fac anumite lucruri. Nu trebuie sa stau in bucatarie cu aragazul aprins. Dupa cate am observat, daca beau apa minerala intepaturile sunt mai numeroase (cred ca se hidrateaza corpul si transpira mai mult). Nu trebuie sa fac baie firbinte pentru ca in urmatoarele zile intepaturile vor fi accentuate si se vor simti si pe fata, piept, maini. Asadar nu este o problema in timpul baii ci dupa. O alta problema nasoala este sexul. Trebuie sa nu fac sex timp de 2-3 saptamani pentru ca intapaturile sa se restranga la nivelul capului si a fetei (in cel mai fericit caz doar la nivelul scalpului). Si petele sunt mai accentuate in aceste situatii.

 

Petele nu sunt proeminente. Criza dureaza cateva minute. Dupa ce dispar intepaturile mai raman cu petele 6 minute.

Primavara in urma inteparurilor de la nivelul mainilor apar un fel de brobonite care au un milimetru (mici basicute).

Cred ca si pe fata dar sunt foarte mici ca proeminenta.

 

Stiu ca intr-o noapte cand ma culcasem am inceput sa simt pe picioare ca si cum ar misuna ceva. Era cald, probabil de la transpiratie. M-am gandit ca sunt acarieni. Oricum se simtea un discomfort. De atunci simt un discomfort. Simt ca misca ceva pe piele. Simt intepaturi pe ici pe colo, la fel si mancarimi pe ici pe colo si asta mai tot timpul. Toate astea inafara crizelor si de obicei nu apar pete. Imi apar si pete in urma unor mancaripi pe fatza, iar pata tine si cateva ore. Dar nu apar multe, doar 1-2 cand e vorba de mancarime. Am observat ca apare in timp ce mananc ceva dulce ( 1-2 pete ce tin si cateva ore).

 

Eu banuiesc ca ar fi ceva, dar daca incepi sa spui ceva doctorilor nostri din Romania nici nu apuci sa termini ca deja iti da un diagnostic.

 

Am fost la oftalmolog si mi-a spus ca am flocoane in corpul vitros. Adica e ceva in lichidul din ochi care pluteste. Ceva ce are foarte multe lume de la o anumita varsta. Eu am observat de la 14-16 ani acele "flocoane" (floatere pe engleza).

Eu sunt sigur ca este un parazit in ochi.

 

Nu stiu ce sa fac. Chestiile pe care le vad nu pot fi obsevate de oftalmologi. Am fost si la Medlife si nu am reusit sa ii povestesc tot ce vad pentru ca doctorul "stia" deja raspunsul (flocoane in corpul vitros). Daca ei nu vad cu aparatura atunci de ce se dau rotunzi si aplica diagnostice dupa ureche?

 

Eu sunt mie la suta ca in ochi mei au crescut HYPHAE cu endospori

Prea au aceeasi forma si se formeaza

 

Ex: http://www.google.com/imgres?imgurl=http:/...024&bih=641

 

Nu este exact dar e ceva asemanator

 

Astea se aseama mai mult cu ce vad eu:

http://www.rhrplus.com/b2evolution/blogs/i...p;tb=1&pb=1

(prima poza)

 

Eu baniuesc ca ce am in ochi a declansat aceasta reactie.

 

Acum depinde. Poate altceva a creat uriticaria + ce am in ochi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua !

 

Sunt noua pe forum si m-am inregistrat pt a va impartasi din experienta mea de mama a unui copil cu aceeasi boala ca si a voastra: urticarie colinergica.Boala a aparut acum un an am fost la "n" medici printre cei mai renumiti in domeniu din Craiova, unii au stiut sa-i puna diagnosticul corect, altii nu. Intr-un final am ajuns la o d-na doctor f. buna care si-a dat silinta si care a zis ca il vindeca. Nu am crezut-o pt ca alti doctorii mult mai renumiti pe la care fusesem au fost foarte convingatori si ne-au spus ca boala nu se vindeca, ca nu exista tratament , bla, bla, bla....

Si intradevar l-a vindecat . Primul tratament de 10 zile a fost cu ketotifen, telfast si aerius, se simtea mai bine, apareau doar pe maini pana la cot si apoi dispareau, al II-lea tratament a fost cu telfast, distonocalm si ketotifen tot 10 zile , la fel apareau doar pe maini pana aproape de cot si la a III-a consultatie a zis ca trebuie sa-i administreze doza de soc care a constat in 2 fiole de SYNACHTEN cate una la interval de 10 zile, bineinteles nu inainte de a face o serie de analize mai complexe ale sangelui si urinei pt a vedea daca este perfect sanatos pt a-i administra synachten, analizele au iesit ok deci a putut face tratamentul , si pot sa spun ca de a II-a zi dupa ce a facut ultima injectie nu a mai avut nimic.

Acum e perfect sanatos si fericit ca poate sa fie din nou un copil normal.

Eu v-am spus ce tratament a facut copilul meu, voi nu faceti acest tratament fara sa intrebati medicul, pt ca trebuie facute neaparat analize ale sangelui deoarece riscul este destul de mare(cititi prospectul )

 

Va doresc multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu nou pe forum si am aceeasi problema ca si voi de vreo 2 ani si mai bine. Am incercat diverse tratamente cu antihistaminice si nu prea au avut nici un rezultat. Am fost plimbat de la un doctor la altul, am facut analize peste analize si degeaba... toate bune, sanatos, dar bolnav in acelasi timp!!! Toate tratamentele aveau efect la inceput, era un pic mai bine, dar numai o vreme. Dupa aia schimbam tratamentul cu ceva mai puternic si iar era bine o perioada. Acum iau 2 tablete de telfast de 180mg si 40 de picaturi de zyrtec sau tablete, depinde de ceea ce gasesc la farmacie. Chiar ma mira ce usor a aparut chestia asta: eram la un meci de fotbal pe la un inceput de martie si chiar curios nu am alergat atat ca de alta data. Dintr-o data am fost plin de pete care incepeau sa devina din ce in ce mai mari, am mers la cabinetu' de acolo si mi-au zis ca am soc anafilactic. in fine, inainte de asta miau mai aparut de vreo doua trei ori da la diferente mari de timp! Nu am luat in considerare vazand ca sunt doar cateva pete si ca apar la 2-3 luni(ma gandeam: poate am mancat ceva),dar dupa eruptia aia putenica am si mers in CJ la un dermatolog. De acolo a inceput poivestea!!! acum sunt foarte curios sa merg in toamna iar la control si sa vb cu doctoru despre ceea ce a zis Ileananicola72.

 

 

Sa ne facem bine si multa sanatate...... cine stie poate ca se vindeca sau in viitor apare ceva! Numa bine!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare, s-a mai intamplat ceva de un an si ceva?

din pacate si eu am aceeasi problema de cativa ani, voi ati mai remediat ceva?

Editat de Cristi2011

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si stresul duce la aparitia acestei urticarii, deorece in momentele de stres, cantitatea de acetilcolina din corp creste ca urmare a intensificarii activitatii neuronale (in special a sistemului nervos vegetativ parasimpatic).

 

De fapt a sistemului nervos vegetativ simpatic, cel parasimpatic actioneaza in conditii banale.

Stresul este cauza principala, nu baile fierbinti sau efortul.Acestea sunt conditii neobisnuite in care se produce un exces de mediator, dupa cum ai spus si tu, din cauza activitatii neuronale(simpatice)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×