Sari la conținut
Forum Roportal
Socrate

Urticaria colinergica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare,

 

Nu stiu ce sa zic, am vorbit pana acum cu vreo 10 persoane din toata tara care au sintome asemanatoare cu ale noastre. Am incercat medicamente care unora le face bine iar la mine nu are nici un efect! Si alte chestie interesanta e faptul ca unii spun ca nu pot transpira si ca atunci le apare urticaria!

La mine e tocmai invers!!! Eu transpir ffff abundent si apre si urticaria in acelasi timp. deci cred ca sunt forme diferite ale urticarie noastre. De ex. mie imi apar fff repedede in unele momente, chiar fara sa fac un efort deosebit sau sa ma stresez f mult.:D

 

A, si fac si sport(adik trag de fiare, special pt a observa daca imi mai apar dupa aceea, si imi apar fara probleme ori de cate ori apare ocazia):P!

 

Momentan iau Zyrtec sirop de vreo 2 ani, nu are un efect fff consistent, dar imi mai calmeaza mancarimile!

 

Ok, astept pareri si idei!

 

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Nu stiu ce sa zic legat de transpiratie.

Si eu acum cand fac sport transpir abundent, si inainte de urticarie eram genul care transpira abundent.

La mine doar la inceput cand m-am apucat iar de sport s-a intamplat sa transpir si sa imi apara si urticaria (desi luam si antihistamice inainte). Dar de ceva timp nu imi mai apare cand transpir. Eu mai incerc si sa ma incalzesc putin inainte, sa nu trec la un efort mai intens brusc. Si mai ales incerc sa nu ma gandesc si stresez legat de urticarie. Exista sanse mai mici sa iti apara daca nu te gandesti la asta. Daca vezi ca iti apare incerci sa te relaxezi, sa nu te stresezi, si sa iti scazi temperatura corpului. Repet, toate astea cat mai calm, fara stres. Nepasator chiar. Asta e, avem o problema de sanatate cu care va trebui sa invatam sa traim si ceilalati din jur vor trebui sa inteleaga.

Probabil ca manifestarile sunt diferite in functie de persoana. Tocmai de aceea trebuie apelat la un medic care sa va ajute sa gasiti tratamentul eficace.

Eu in ultimii doi ani am tot incercat sa nu ma mai stresez foarte mult, pentru ca eram mai tot timpul stresat si de cea mai mica problema (la mine cred ca este nativ stresul deoarece si mama are aceeasi problema si de aici alte probleme de sanatate si pentru ea). Am reusit partial sa nu mai fiu asa stresat, am invatat sa ma organizez mai bine, sa incerc sa nu fac mai multe decat pot duce, sa fiu mai puternic, am invatat sa ma relaxez cand simt ca incep sa o iau razna (chiar si o pauza de 5 minute ajuta).

Din pacate nu mai stiu ce sa zic.

N-am gasit nici un medicament care sa vindece aceasta urticarie (nu s-a gasit de fapt tratament care sa vindece vreun tip de alergie) singurele care ne mai ajuta sunt antihistaminicele, dar si aici va fi foarte greu sa gasiti acel medicament care aiba efectul scontat.

 

Numai bine.

Editat de Socrate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am revenit ... azi e ziua 28 de tretament... si am dat cancel.. :) :P

nam avut nici o imbunatatire...

Am fost azi la control si i-am zis . Mi-a spus ca din regim raman urmatoarele: exclusa cacaua,cofeina si condimentele,tocatura prajita... cica astea fac foarte rau oricarei boli de piele.. Ramane sa iau Magne B6 pt ca mai relaxeaza si telfast 1 pe zi.

In rest mi-a dat o serie de analize de facut...de 90% nici n-am auzit ( a zis ca sunt analize f complexe de detaliu). Sunt vreo 20 .( banuiesc ca ma rupe la buzunar :P ). Mi-a zis apoi sa vin cu rezultatele... El a zis ca regimul care mi la prescris impreuna cu medicatia are sanse de reusita 95%...din aceasta cauza mi-a dat aceste analize. Apoi dupa rezultate voi avea 2 variante:

1. Ma va trata unde va gasi nereguli si sansele de vindecare sunt mari...

2. este 100% pe soc nervos ( stres) iar aici nu ma mai poate ajuta direct...in cazul asta mia zis ca in momentul in care nu voi mai fi stresat deloc o perioada ..deloc...voi scapa ca prin minune...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.Nici nu stiu cu ce sa incep...Nu am facut analize dar cred ca am si eu ..urticarie colinergica.La inceput mi-au aparut niste chestii mici cu apa(cred) in jurul unghiilor la maini si picoare.Nu erau foarte vizibile dar m-am hotarat sa merg la medic.Dermatologul mi-a zis ca este alergie de la transpiratie(era foarte cald in perioada aia).Mi-a dat tratament:pastile1/zi-Symphoral si crema Locoid.Tratamentul era pe 10 zile.Deci ,erau doar niste bubite mici langa unghii.Doar acolo.Exact in dimineata urmatoare ,dupa ce am fost la medic(inca nu incepusem tratamentul),m-am trezit cu niste pete rosii pe burta,picioare,lcoate,la incheieturi in special.Am inceput atunci tratamentul si parca e mai bine.Dar dipar si apar pe neasteptate.Inca o chestie am observat.Uneori stau cu piciorul sau mana lipita de masa sau alt obiect si "urmele" ce raman dispar cam greu.Unele se umfla.Se intampla lucruri ciudate.Aseara m-am epilat pe picioare si mi-au ramas niste puncte foarte rosii si dese.Erau parca si umflate.Chiar nu inteleg ce as putea sa am ,deoarece eu in viata mea nu am fost alergica la absolut nimic.Spuneti-mi va rog daca e posibil sa am ceea ce cred ca am:((.Multumesc si astept un raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare.Nici nu stiu cu ce sa incep...Nu am facut analize dar cred ca am si eu ..urticarie colinergica.La inceput mi-au aparut niste chestii mici cu apa(cred) in jurul unghiilor la maini si picoare.Nu erau foarte vizibile dar m-am hotarat sa merg la medic.Dermatologul mi-a zis ca este alergie de la transpiratie(era foarte cald in perioada aia).Mi-a dat tratament:pastile1/zi-Symphoral si crema Locoid.Tratamentul era pe 10 zile.Deci ,erau doar niste bubite mici langa unghii.Doar acolo.Exact in dimineata urmatoare ,dupa ce am fost la medic(inca nu incepusem tratamentul),m-am trezit cu niste pete rosii pe burta,picioare,lcoate,la incheieturi in special.Am inceput atunci tratamentul si parca e mai bine.Dar dipar si apar pe neasteptate.Inca o chestie am observat.Uneori stau cu piciorul sau mana lipita de masa sau alt obiect si "urmele" ce raman dispar cam greu.Unele se umfla.Se intampla lucruri ciudate.Aseara m-am epilat pe picioare si mi-au ramas niste puncte foarte rosii si dese.Erau parca si umflate.Chiar nu inteleg ce as putea sa am ,deoarece eu in viata mea nu am fost alergica la absolut nimic.Spuneti-mi va rog daca e posibil sa am ceea ce cred ca am:((.Multumesc si astept un raspuns.

 

Sincer nu cred k ai ce avem noi...ai urticarie colinergica DOAR da iti apar pete la caldura,la emotii,sau sport..mai bine zis cand creste temperatura organismului. Petele sunt insotite de mancarime destul de deranjanta...

Eu sunt curios la ce fel de chestii cu apa te referi..ca si mie miau aparut de 2-3 luni inainte sa fac urticaria..la soare niste chestii mici cam max 1mm in diametru umplute cu apa...astea apareau dupa expunerea la soare si puteam sa le sparg usor fara sa ramana vreun semn... dak vrei sa vb Id-ul meu e mein_zimmer483

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De mica am fost diagnosticata cu astm,m-am tratat dar am ramas cu acesta "alergie" si doctorii mi-au recomandat sa schimb mediul si asa am ajuns la Constanta.Intradevar nu mai aveam nimic dar pe la 14 ani dupa o cura drastica a revenit din nou.Am fost la dermatolog si dupa sintomele descrise(bubite de diferite dimensiuni de intensitati la efort fizic,bai fierbinti si la stres) de mine ma diagnosticat cu urticarie colinergica cronica.De multe ori in afara de aceste bubite insuportabile si acea caldura puternica a corpului mi se umfla buza,imi apareau herpesuri dese,mi se umflau palmele. :jester: :o:

Am luat tratament timp de 7 ani si asa mi-am controlat boala.Dar am observat ca acesta capata diverse forme...si ma ingrijorez.Este adevarat ca aceasta boala poate fi tinuta sub control cu diferite medicamente luate zilnic dar aceasta nu este solutia.M-am gandit sa merg la Bucuresti dar dupa cate am citit de la voi...nu asta este solutia....!Nu vreti sa o gasim impreuna???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ca vrem sa gasim solutia, dar unde si cum?

 

Ce tratament ai luat 7 ani, si acum ce iei?

 

 

 

Eu o sa merg la Bucuresti sa vad ce si cum si daca nu o sa merg in strainatete sa urmez un tratament si apoi va zic cum a fost poate cei de acolo reusesc ceva.Ca tratament am luat Aerius cu Clorfeneramina mult timp si calciu am facut analize la tiroida o perioada am luat Telfast si in prezent ca solutie minima iau Xyzal zi de zi si imi mai ia din intensitatea bubitelor...recomandami te rog un medic la Bucuresti :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu o sa merg la Bucuresti sa vad ce si cum si daca nu o sa merg in strainatete sa urmez un tratament si apoi va zic cum a fost poate cei de acolo reusesc ceva.Ca tratament am luat Aerius cu Clorfeneramina mult timp si calciu am facut analize la tiroida o perioada am luat Telfast si in prezent ca solutie minima iau Xyzal zi de zi si imi mai ia din intensitatea bubitelor...recomandami te rog un medic la Bucuresti :lol:

 

 

Medic in bucuresti, eu am fost la clinica Malaxa acum cativa ani in urma la dr Radu Jana parca asa o chema, toata lumea zicea ca e cea mai buna din tara, dar nici ea nu s-a ferit sa-mi zica ca nu exista sanse sa-mi treaca vreodata urticaria.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun asa...dar eu refuz sa cred ca nu exista tratament.Daca aceasta boala nu avea un remediu iti zic eu ca se faceau emisiuni si din astea...o sa merg la Olga Simionescu iar daca nu da rezultate merg in alta tara:( un remediu tre sa fie si eu o sa il gasesc :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×