Sari la conținut
Forum Roportal
red2shoes

este sau nu este ioan femeie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

isus ,un personaj de basm ,a fost sau nu a fost fiu lui Dumnezeu ?cu siguranta nu cred ca vom afla asta ,dar eu va propun sa discutam despre partea umana a lui . a fost casatorit ?cine e ioan ,caci aici vreau sa ajung .sa privim cu atentie tabloul lui da vinci ........ioan e desenat mai feminin sa nu uitam ca si biblia spune ca-l pupa pe gura !sa fi fost ioan,femeie si sotia lui isus ?

 

acum am o imagine mai mare ,sper sa se vada mai bine ....

post-63660-1169850589_thumb.jpg

post-63660-1169851221_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
isus ,un personaj de basm ,a fost sau nu a fost fiu lui Dumnezeu ?cu siguranta nu cred ca vom afla asta ,dar eu va propun sa discutam despre partea umana a lui . a fost casatorit ?cine e ioan ,caci aici vreau sa ajung .sa privim cu atentie tabloul lui da vinci ........ioan e desenat mai feminin sa nu uitam ca si biblia spune ca-l pupa pe gura !sa fi fost ioan,femeie si sotia lui isus ?

 

acum am o imagine mai mare ,sper sa se vada mai bine ....

 

Tu spui ca Isus e un personaj de basm .In ce sens , stimabile , e un personaj de basm ?Apoi daca afirmi ca e un personaj de basm de ce te mai intrebi daca a fost Fiul lui Dumnezeu ? A mai spus unul ca Biblia minte si n 3 , 4 zile a fost "gata" .Isus a existat pe Pamint , o stiu si gainile si curcile . Problema este ce a fost El ? 1.mincinos 2.nebun 3 .chiar Fiul lui Dumnezeu .Tu ai ales pe niciuna din variante , ci ca a fost personaj de basm .Apoi ...daca acest Isus din Nazareth e doar un personaj de basm , DE CE ii dati atita atentie , DE CE i se da atita atentie unui simplu om care doar a fost bun , DE CE atita controversa cu privire la EL , DE CE imparte EL umanitatea in doua ( iHR , dHR ), DE CE e invocat de toti vrajitorii si curvarii de vrajitori in ritualurile lor ,DE CE batjocoresc oamenii persoana lui ISUS din NAZARETH FIUL LUI DUMNEZEU daca EL a fost doar un simplu nebun sau mincinos ,DE CE e atit de greu sa facem bine si atit de ushor sa urmam calea raului,DE CE parca toate lucrurile rele ne plac in adincul fiintei noastre desi stim ca nu s bune in esenta lor ,DE CE simt oamenii nevoia nu doar sa nu creada in Isus ci si sa l batjocoreasca , DE CE DE CE DE CE i se da atita atentie .stii de ce ? pt ca este chiar FIUL LUI DUMNEZEU .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu spui ca Isus e un personaj de basm .In ce sens , stimabile , e un personaj de basm ?Apoi daca afirmi ca e un personaj de basm de ce te mai intrebi daca a fost Fiul lui Dumnezeu ? A mai spus unul ca Biblia minte si n 3 , 4 zile a fost "gata" .Isus a existat pe Pamint , o stiu si gainile si curcile . Problema este ce a fost El ? 1.mincinos 2.nebun 3 .chiar Fiul lui Dumnezeu .Tu ai ales pe niciuna din variante , ci ca a fost personaj de basm .Apoi ...daca acest Isus din Nazareth e doar un personaj de basm , DE CE ii dati atita atentie , DE CE i se da atita atentie unui simplu om care doar a fost bun , DE CE atita controversa cu privire la EL , DE CE imparte EL umanitatea in doua ( iHR , dHR ), DE CE e invocat de toti vrajitorii si curvarii de vrajitori in ritualurile lor ,DE CE batjocoresc oamenii persoana lui ISUS din NAZARETH FIUL LUI DUMNEZEU daca EL a fost doar un simplu nebun sau mincinos ,DE CE e atit de greu sa facem bine si atit de ushor sa urmam calea raului,DE CE parca toate lucrurile rele ne plac in adincul fiintei noastre desi stim ca nu s bune in esenta lor ,DE CE simt oamenii nevoia nu doar sa nu creada in Isus ci si sa l batjocoreasca , DE CE DE CE DE CE i se da atita atentie .stii de ce ? pt ca este chiar FIUL LUI DUMNEZEU .

 

 

stimabile domn ,leo patrik isus nu contest ca a fost un om bun ,poate a fost fiul lui Dumnezeu ,eu vorbesc si intreb de ioan .a fost ioan femeie ?a fost isus casatorit ?de ce sunt atat de multe intrebari cu privire la inviere ?de ce il pupa pe gura pe ioan ?pentru ca era femeie .

tu crezi ca daca vorbim si discutam viata lui isus e batjocura ,eu spun ca trebuie sa cercetam ca apoi eu sa pot crede ca el este fiul si mantuitorul !convinge-ma ca isus e fiul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stimabile domn ,leo patrik isus nu contest ca a fost un om bun ,poate a fost fiul lui Dumnezeu ,eu vorbesc si intreb de ioan .a fost ioan femeie ?a fost isus casatorit ?de ce sunt atat de multe intrebari cu privire la inviere ?de ce il pupa pe gura pe ioan ?pentru ca era femeie .

tu crezi ca daca vorbim si discutam viata lui isus e batjocura ,eu spun ca trebuie sa cercetam ca apoi eu sa pot crede ca el este fiul si mantuitorul !convinge-ma ca isus e fiul!

nimeni nu te poate convinge pentru ca nimeni nu stie .poporul lui nu il recunoaste si nu il acepta ca fiu al lui dumnezeu daca acum te duci si strigi la zidul plingeri ca isus este fiul lui dumnezeu risti sa fii ucis cu pietre.cit despre ioan este posibil deoarece acesta ar fi un motiv pentru care nu sunt aceptate evangheliile gnostice .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nimeni nu te poate convinge pentru ca nimeni nu stie .poporul lui nu il recunoaste si nu il acepta ca fiu al lui dumnezeu daca acum te duci si strigi la zidul plingeri ca isus este fiul lui dumnezeu risti sa fii ucis cu pietre.cit despre ioan este posibil deoarece acesta ar fi un motiv pentru care nu sunt aceptate evangheliile gnostice .

 

 

am citit ca va aparea evanghelia lui iuda ,cica ar fi mai ceva decat cartea si filmul codul lui da vinci !

si cum a zis doctorul martyn percy"biblia nu a venit prin fax direct din rai ,deci este un produs al omului " .,iar autorul nu a fost de loc impartial caci a "cosmetizat" faptele.biserica ortodoxa a desconsiderat femeile ,si continua s-o faca .maria magdalena a fost facuta prostituata ,isus nu i-a zis mama fecioarei maria ..........

ioan ,continui sa cred ca a fost femeie, pentru a putea ascunde relatia lui isus ,a fost facut barbat si apostol .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu spui ca Isus e un personaj de basm .In ce sens , stimabile , e un personaj de basm ?Apoi daca afirmi ca e un personaj de basm de ce te mai intrebi daca a fost Fiul lui Dumnezeu ? A mai spus unul ca Biblia minte si n 3 , 4 zile a fost "gata" .Isus a existat pe Pamint , o stiu si gainile si curcile . Problema este ce a fost El ? 1.mincinos 2.nebun 3 .chiar Fiul lui Dumnezeu .Tu ai ales pe niciuna din variante , ci ca a fost personaj de basm .Apoi ...daca acest Isus din Nazareth e doar un personaj de basm , DE CE ii dati atita atentie , DE CE i se da atita atentie unui simplu om care doar a fost bun , DE CE atita controversa cu privire la EL , DE CE imparte EL umanitatea in doua ( iHR , dHR ), DE CE e invocat de toti vrajitorii si curvarii de vrajitori in ritualurile lor ,DE CE batjocoresc oamenii persoana lui ISUS din NAZARETH FIUL LUI DUMNEZEU daca EL a fost doar un simplu nebun sau mincinos ,DE CE e atit de greu sa facem bine si atit de ushor sa urmam calea raului,DE CE parca toate lucrurile rele ne plac in adincul fiintei noastre desi stim ca nu s bune in esenta lor ,DE CE simt oamenii nevoia nu doar sa nu creada in Isus ci si sa l batjocoreasca , DE CE DE CE DE CE i se da atita atentie .stii de ce ? pt ca este chiar FIUL LUI DUMNEZEU .

 

Religia a fost intoleranta cu cei care nu i s-au supus , iar daca DUMNEZEU dicteaza tirania, poate vorbesti de DUMNEZEUL TAU !Credinta nu doare, poate ne dumiresti in numele a ce consideri ca TU, ca fiinta umana deplin libera, responsabila si capabila, are nevoie de inhibitii ideologice ca sa se dezvolte liber??

Isus nu a scris cu mana lui nici macar un cuvant, suntem indreptatiti sa suspectam noul testament de... hai sa zicem "proasta gestionare a datelor". Sau, cu alte cuvinte, sa credem ca Isus nu a vrut de fapt sa intemeieze o religie, ci acest lucru a aparut dupa moartea sa din ratiuni cat se poate de pecuniare... In aceasta privinta, pe langa alte legende pe care nu le cred, insusi noul testament imi pare a fi mai degraba o platforma de program politic (la nivelul epocii) decat un izvor istoric demn de luat in seama.

Repet: fiecare efect are cauza sa, iar orice incercare de a le desparti este ridicola si rusinoasa pentru mintea care o concepe. Crestinismul (si nu numai) a produs efecte devastatoare (si aici v-as propune sa va indreptati atentia si catre perioade mai recente, nu neaparat spre Evul Mediu sau perioada de declin a Imperiului Roman) care nu pot fi privite altfel decat ca efecte ale acestuia! E greu de inteles? Cum altfel ar putea o fiinta care se vrea rationala sa le vada? Ca fapte pur si simplu? Ca accidente?!

 

Omul trebuie sa fie creator,tolerant,si orice altceva inafara de a se prosterna si preaslavi un creator asa sadic si sangeros cum ne apare in biblie! Adeptii nu se fac cu amenintari,constrangeri si promisiuni fanteziste,

Nu sunt intolerant, daca as fi nu mi-as pierde timpul sa scriu lucrurile astea, si nici nu comit indecenta de a te acuza pe tine de asa ceva, pentru ca nu te cunosc. Persoane intolerante poti gasi insa in orice organizatie religioasa monoteista, crestina sau necrestina. Nu simt nevoia sa "dovedesc" aceste afirmatii, deoarece evidenta intra in definitia realitatii.

Nu mai confunda perioada biblica cu textul biblic! Este ca si cum ai pretinde sa iti faci o imagine despre societatea romaneasca citind doar "Libertatea" sau vazand doar stirile de la ora 17, transpuse intr-o compilatie de legende ambigue si amatoare. Te intreb acum daca poti concepe responsabilitatea astfel: omul deplin responsabil de el si de faptele sale, fara a se astepta la NIMIC DE LA NIMENI? E adevarat ca nu e tocmai comoda o asemenea idee pentru indivizii educati asa cum suntem noi? Putem concepe responsabilitatea fara "jandarm"?

Daca exista acest D-zeu, el nu are nici o legatura cu vreun text scris vreodata de oameni, fie ei sfinti sau nesfinti. Pana una alta, eu vad in jurul meu doar oameni care sunt prosti si rai, si care se urasc si se omoara cu miile pentru putere si pentru un loc in rai in numele Domnului, oricare ar fi acesta.

http://www.roportal.ro/discutii/index.php?...mp;#entry599000

 

De ce esti asa sigur ca ISUS e chiar fiul lui DUMNEZEU ? :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu spui ca Isus e un personaj de basm .In ce sens , stimabile , e un personaj de basm ?Apoi daca afirmi ca e un personaj de basm de ce te mai intrebi daca a fost Fiul lui Dumnezeu ? A mai spus unul ca Biblia minte si n 3 , 4 zile a fost "gata" .Isus a existat pe Pamint , o stiu si gainile si curcile . Problema este ce a fost El ? 1.mincinos 2.nebun 3 .chiar Fiul lui Dumnezeu .Tu ai ales pe niciuna din variante , ci ca a fost personaj de basm .Apoi ...daca acest Isus din Nazareth e doar un personaj de basm , DE CE ii dati atita atentie , DE CE i se da atita atentie unui simplu om care doar a fost bun , DE CE atita controversa cu privire la EL , DE CE imparte EL umanitatea in doua ( iHR , dHR ), DE CE e invocat de toti vrajitorii si curvarii de vrajitori in ritualurile lor ,DE CE batjocoresc oamenii persoana lui ISUS din NAZARETH FIUL LUI DUMNEZEU daca EL a fost doar un simplu nebun sau mincinos ,DE CE e atit de greu sa facem bine si atit de ushor sa urmam calea raului,DE CE parca toate lucrurile rele ne plac in adincul fiintei noastre desi stim ca nu s bune in esenta lor ,DE CE simt oamenii nevoia nu doar sa nu creada in Isus ci si sa l batjocoreasca , DE CE DE CE DE CE i se da atita atentie .stii de ce ? pt ca este chiar FIUL LUI DUMNEZEU .

Pentru ca merita toata atentia noastra.Ca om a fost desavarsit.Insa asta nu exclude posibilitatea ca el sa fi fost casatorit sau sa fi avut urmasi.Insa in problema cinei cea de taina recunosc ca nu am avut niciodata curiozitatea si nici spiritul de observatie sa analizez acest tablou.Acum Red ne arata fara putinta de tagada ca cel din dreapta lui Isus seamana izbitor de mult cu o femeie.Socant si demn de luat in seama.

 

am citit ca va aparea evanghelia lui iuda ,cica ar fi mai ceva decat cartea si filmul codul lui da vinci !

si cum a zis doctorul martyn percy"biblia nu a venit prin fax direct din rai ,deci este un produs al omului " .,iar autorul nu a fost de loc impartial caci a "cosmetizat" faptele.biserica ortodoxa a desconsiderat femeile ,si continua s-o faca .maria magdalena a fost facuta prostituata ,isus nu i-a zis mama fecioarei maria ..........

ioan ,continui sa cred ca a fost femeie, pentru a putea ascunde relatia lui isus ,a fost facut barbat si apostol .

A aparut demult.Stai linistita.Este revolutionara pentru evangheliile scrise in biblie.Pe national geografic a fost un reportaj bine documentat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce esti asa sigur ca ISUS e chiar fiul lui DUMNEZEU ? :focus:

 

 

 

asta e ,nu sunt sigura ca isus este fiul lui dunmezeu .de ce ar fi avut nevoie dumnezeu de un fiu, pentru as dovedi existenta ?

isus este incontestabil un personaj istoric de o forta extraordinara poate cel mai enigmatic si charismatic lider de care biserica a profitat din plin .

si sa revin la ioan ,caci de el vorbeam ,daca priviti cu atentie are un lantisor de aur la gat si i se vad chiar si sanii.

 

De ce esti asa sigur ca ISUS e chiar fiul lui DUMNEZEU ? :P

asta e ,nu sunt sigura ca isus este fiul lui dunmezeu .de ce ar fi avut nevoie dumnezeu de un fiu, pentru as dovedi existenta ?

isus este incontestabil un personaj istoric de o forta extraordinara poate cel mai enigmatic si charismatic lider de care biserica a profitat din plin .

si sa revin la ioan ,caci de el vorbeam ,daca priviti cu atentie are un lantisor de aur la gat si i se vad chiar si sanii.

post-63660-1169960547_thumb.jpg

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce esti asa sigur ca ISUS e chiar fiul lui DUMNEZEU ? :focus:

asta e ,nu sunt sigura ca isus este fiul lui dunmezeu .de ce ar fi avut nevoie dumnezeu de un fiu, pentru as dovedi existenta ?

isus este incontestabil un personaj istoric de o forta extraordinara poate cel mai enigmatic si charismatic lider de care biserica a profitat din plin .

 

Poate ca sa ne inteleaga mai bine...sau sa poata sa ne intelega.

 

Nu poti spune despre Ioan daca este barbat sau femeie dintr-o pictura care apare la vreo 1500 de ani diferenta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×