Sari la conținut
Forum Roportal
luci1981

Cum este posibil sa nu mai iasa analize Antigen HBs pozitiv?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

 

In urma cu 2 ani de zile tatal meu a fost operat de inima si atunci i s-a spus (si trecut in fisa medicala) ca are si diagnosticul de "hepatita cronica antigen HBs pozitiv". De atunci tata nu a prezentat nici un fel de simptome specifice acestei boli. In aceasta saptamana i-am facut urmatoarele analize:

Antigen HBs - negativ

Anticorpi antiHBs - 0 mUI/ml

 

Este posibil sa fi gresit analizele acum 2 ani sau cele de acum sunt gresite? Ce sa faca in continuare?

 

Multumesc,

Lucian.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna,

 

In urma cu 2 ani de zile tatal meu a fost operat de inima si atunci i s-a spus (si trecut in fisa medicala) ca are si diagnosticul de "hepatita cronica antigen HBs pozitiv". De atunci tata nu a prezentat nici un fel de simptome specifice acestei boli. In aceasta saptamana i-am facut urmatoarele analize:

Antigen HBs - negativ

Anticorpi antiHBs - 0 mUI/ml

 

Este posibil sa fi gresit analizele acum 2 ani sau cele de acum sunt gresite? Ce sa faca in continuare?

 

Multumesc,

Lucian.

Draga Lucian,

o posibilitate ca rezultatele analizelor sa fie gresite exista tot timpul, daca va permiteti le puteti repeta.

Dar mai exista si alta posibilitate cind Hbs-Ag este negativ, Hbc-Ac positiv si Hbs-Ac negativ poate fi vorba de purtator low-level-HBs-Antigen, care este un decurs cronic cu Hbs-Ac titer sub nivelul detectabilitatii. O infectiozitate nu este exclusa , o superinfectie cu hepatita D este posibila. De obicei decurgeri clinice fara simptome.

Ciao Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Lucian,

o posibilitate ca rezultatele analizelor sa fie gresite exista tot timpul, daca va permiteti le puteti repeta.

Dar mai exista si alta posibilitate cind Hbs-Ag este negativ, Hbc-Ac positiv si Hbs-Ac negativ poate fi vorba de purtator low-level-HBs-Antigen, care este un decurs cronic cu Hbs-Ac titer sub nivelul detectabilitatii. O infectiozitate nu este exclusa , o superinfectie cu hepatita D este posibila. De obicei decurgeri clinice fara simptome.

Ciao Juliana

 

sau e posibil sa fie in vindecare, in perioada window. si cronicii scapa de virus, in procente foarte, foarte mici, elimina spontan virusul si formeaza anticorpi, si perioada window e mai lunga putin

 

sau coinfectia cu un alt virus poate duce la HbsAg fals pozitiv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×