Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Muzica trance incita la droguri?

Postări Recomandate

Salut. Sunt mai nou pe subforumul asta si ma intreb o chestie: oare muzica trance incita la consum de droguri mai mult decat ar face-o alte genuri muzicale? Tot ii aud pe unii vorbind cum ca "trance e pt drogati sau pt depresivi" dar eu ascult trance de ani de zile si n-am simtit nici cea mai mica nevoie sa iau ecstasy, cocaina sau mai stiu eu ce. Mai mult, acum 2 ani am lucrat ca dj intr-un club din Constanta. Clientii erau, in general, oameni de oras si cu o oarecare cultura muzicala. Mergea sa pun aproape orice fel de muzica buna. In realitate puteam sa pun orice mai putin manele si... trance ?!?! Patronul clubului (nu dau nume) m-a avertizat inca din prima zi ca "daca bagi trance, imi aduci drogati in local si te dau afara". :tease: Chiar asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trance pentru drogati sau depresivi? :tease: Si atunci rock'ul ce e? :(

Oricum...un fel de muzica nu poate fi catalogat automat ca fiind pentru un anumit tip de oameni! Nu o sa fiu niciodata de acord cu asta. Eu ascult de 7 ani trance, am crescut cu stilul asta. Am si am avut foarte putine momente in care eram deprimata, si la asta pot spune ca a contribuit mult si muzica pe care o ascult! Iar droguri, nu am pus in gura si nici nu am de gand sa pun, nici eu si nici unul dintre prietenii mei (tranceri)!

Cat despre patronul ala, avea prejudecati....eu am vazut mai multi drogati la un concert rock decat la unul trance. Ok, sunt oameni care se drogheaza la concerte, dar multi ajung in starea de euforie prin muzica si nu prin droguri...eu, de exemplu :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca iei cazul unuia care se afla intr-un club, fiind profan in materie de muzica electronica, iar in acel timp el asculta o piesa precum "Talamasca - Sinai"(ceva neobisnuit pt el, e doar un exemplu) si ii daca mai pui langa el o pastila de ecstasy, va fi tentat sa consume ca sa poata sa inteleaga muzica de peste 145 bpm.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca iei cazul unuia care se afla intr-un club, fiind profan in materie de muzica electronica, iar in acel timp el asculta o piesa precum "Talamasca - Sinai"(ceva neobisnuit pt el, e doar un exemplu) si ii daca mai pui langa el o pastila de ecstasy, va fi tentat sa consume ca sa poata sa inteleaga muzica de peste 145 bpm.

 

eu nu cred ca pentru " a intelege" - a-ti place un anumit tip de muzica- trebuie sa te droghezi. pur si simplu e o chestie de ureche muzicala. muzica aia care te gadila mai placut e aia care iti trebuie si indiferent ce rahaturi o sa-ti bagi in corp, doar o sa ti se para ca iti place sau ca o intelegi.

este la fel ca in liceu cand trebuia sa faci un comentariu si sunt oameni care pot sa vorbeasca sau sa abereze ore intregi pe seama unei carti si altii care pot sa-ti faca un simplu rezumat de 5 minute.

 

cei care se drogheaza o fac dintr-un alt motiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pt mine e cat se poate de clar ca una este placerea oferita de muzica (indiferent de gen, fiecare are farmecul ei) si alta este placerea oferita de droguri. Un trancer adevarat poate simti muzica la intensitate maxima fara concursul stupefiantelor. Drogurile, in mentalitatea unora, vin ca o placere suplimentara care, le place lor sa creada, amplifica starea de euforie si beatitudine emanata de muzica trance, in special. Iar pt petrecerile-maraton nu gasesc nici o justificare: vrei energie mai multa pe ring, exista BURN 8) Sau RED BULL ca sa nu fac reclama doar unuia. ;) + ca cei care prizeaza sau baga'n vena o fac foarte bine si atunci cand fac sex! De ce? Amplifica orgasmul.. cred ei. :o: Dar pana acuma s-a putut face sex si fara ajutorul drogurilor, parca, nu? :) A si sa nu uit: mergeti noaptea tarziu pe strazi si luati 10 drogati la intrebari! Intrebati-i ce muzica le place. Sa-mi spuneti dupa aia.. cati sunt tranceri?! Iar dintre aia cati o fac din cauza muzicii?

 

Poate m-am agitat degeaba (ar fi bine) dar uite de ce am deschis topicul:

 

http://romania.indymedia.org/ro/2006/05/1461.shtml :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×