Sari la conținut
Forum Roportal
lumaca

o mai iubeste?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Voi chiar nu ati ramas prieteni cu nici un/(o) fost(a)? Mie mi se pare un lucru cat se poate de firesc si fara conotatii sexuale.

Daca nu ai dovezi clare (mai mult decat niste mesaje codate?!) nu vad motive de ingrijorare si doar tu singura iti faci viata mai grea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...de iubit nu stiu,dar asta arata ca inca se mai gandeste la tine :P

:) Si mi-a aratat si ce frumoasa eram blonda :D ...

 

si mi-a spus ceva de genul ca inca mai spera :D ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu mai pastrez legatura cu un singur fost... ne-am despartit acum 3 ani... a fost o relatie care s-a treminat dureros... am inceput sa vorbim iar dupa vreo 8 luni... ne scriem mailuri uneori, povestim ce am mai facut... el traieste in alta tara si e doar amintirea a ceva ce a fost demult...

 

nu faptul ca tine legatura cu fosta, in sine, ma deranjeaza... ci felul in care tine legatura... si dat fiind ca el nu doreste sa discute acest subiect lasa frau liber imaginatiei mele... si desi stie ca astfel imi face rau, continua sa se poarte asa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am dat sfaturi fetei ...dupa cum am vazut eu problema..si dupa principiile mele.

Eu NU mai tin legatura cu fostii prieteni.

Ca se intampla sa ne intalnim intamplator pe strada...un buna ...ce mai faci ..e de ajuns.

 

Nu vad de ce l'am rani pe cel de langa noi,iesind cu un fost/fosta.

 

 

Ma gandesc intotdeauna cum m'as simti eu daca mi-ar spune ca se vede cu fosta lui prietena pe care a iubit-o f mult si cu care a fost ani impreuna !

 

Revederile astea,pot dezgropa unele sentimente,eu nu sunt de acord cu ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Revederile astea,pot dezgropa unele sentimente,eu nu sunt de acord cu ele.

Inseamna ca despartirile n-au fost de comun acord si sentimente puternice au fost inabusite. In momentul in care amandoi partenerii constientizeaza ca cel mai bun lucru e despartirea, e mult mai usor sa "let go". Bineinteles ca sunt de evitat fostele cu care te-ai despartit brusc din cauza unei certe stupide (n-ai dus gunoiul, ai uitat sa iei paine etc) caci daca nu a avut loc acel "closure", acea impacare de sine, sentimentele inca exista chiar daca sunt ingropate cu timpul.

Despartirea e la fel de importanta ca si relatia in sine...nu e chiar usor sa gasesti persoane compatibile cu tine si daca dintr-un motiv sau altul relatia n-a mers, e de preferat pastrarea unei prietenii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar,tot asa ...sunt si relatii ..in care membrii nu au putut ramane impreuna din alte motive.De ex ..parinti ..gelozie...neincredere.

O data cu maturizarea,ei se schimba...si poate..in bine pt reinceperea relatiei.

 

Acum sincer,cum ti'ar fi tie sa iti spuna prietenul/prietena : Stii,am vb azi cu fostul/fosta mea si ne'am dat seama ca,inca ne iubim si vrem sa fim din nou impreuna.

Eu evit situatiile de acest gen.

Tocmai de asta,ma interesez f bine de trecutul persoanei inainte sa incep o relatie.

Nu vreau sa aiba inca sentimente pt foste prietene ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O data cu maturizarea,ei se schimba...si poate..in bine pt reinceperea relatiei.

Bineinteles ca si varsta conteaza...eu ma refeream la cei deja maturizati. :D

Si cam cum te interesezi de trecutul persoanei si de sentimentele ei...il interoghezi :) ? Eu inca am sentimente pentru toate fostele, dar doar sentimente de prietenie. Daca o fosta mi-ar propune reinceperea relatiei, as refuza-o categoric, desi sunt singur acum...orice a fost inchis e bun inchis si asta au inteles-o si ele de aceea o asa propunere nu a venit si nici nu va veni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun,dar sa nu uitam ...ca si cei maturi gresesc :D

 

Si un fost/fosta...de cele mai multe ori ...este o tentatie...pt ca,il cunosti cu bune si cu rele,ai trait clipe fericite cu el/ea.

In momente de vulnerabilitate poti ceda.

Dar,sunt destule exceptii,care nu confirma regula asta. :cheer:

 

Bineinteles ca si varsta conteaza...eu ma refeream la cei deja maturizati. :D

Si cam cum te interesezi de trecutul persoanei si de sentimentele ei...il interoghezi :) ? Eu inca am sentimente pentru toate fostele, dar doar sentimente de prietenie. Daca o fosta mi-ar propune reinceperea relatiei, as refuza-o categoric, desi sunt singur acum...orice a fost inchis e bun inchis si asta au inteles-o si ele de aceea o asa propunere nu a venit si nici nu va veni.

 

Nu il interoghez asa..ca la politie.Dar,discutam despre fostele noastre relatii.Dupa limbajul nonverbal pe care il afiseaza,imi dau seama,daca sa intru in aceasta "poveste" sau sa ma retrag la timp.Pe urma,mai sunt si cei din jur.Intai ascult pareri..atat venite de la el,cat si parerile alora in privinta lui si a fostei lui relatii.

Daca imi convine ce aflu,inaintez,daca nu...dau inapoi :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bun,dar sa nu uitam ...ca si cei maturi gresesc :crazy:

 

Si un fost/fosta...de cele mai multe ori ...este o tentatie...pt ca,il cunosti cu bune si cu rele,ai trait clipe fericite cu el/ea.

In momente de vulnerabilitate poti ceda.

 

 

Cineva din trecut ar mai putea reprezenta o tentatie,doar in momentul in care as mai simti ceva.Daca nu simti nimic pentru persoana respectiva si mai esti si indragostit de altcineva...Daca nu mai esti indragostit de fostul/a amintirile raman doar simple amintiri si atat.Nu spun ca atunci cand vezi pe un fost/a sa traversezi de cealalta parte a strazii,asta in nici un caz.Te opresti saluti si mergi mai departe.Dar cu pastratul legaturii nu sunt de acord.Fara o discutie serioasa si o explicatie plauzibila ,eu m-as fi despartit de mult ,daca mi s-ar fi intamplat ca partenerul sa mai pastreze legatura)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu prea sunt de acord cu pastrarea relatiilor cu fostele.Insa daca discut cu el si ma lamuresc ca e doar o relatie de prietenie intre ei,atunci totul e ok.Totusi cel putin pt mine exista un sentiment ciudat daca face asta ( daca au relatie foarte apropiata).Poate si pt ca sunt o persoana destul de geloasa.Insa sentimentele astea negative dispar daca relatia avanseaza si capat incredere in el.

 

Mi s-a intamplat ca un ex sa-mi faca adevarate marturisiri legate de fosta si chiar a recunoscut ca el mai tinea la respectiva.Nu e tocmai placut.Bine ca eram la inceputul relatiei!

Editat de ada_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×