Sari la conținut
Forum Roportal
TULES

Plata concediului medical

Postări Recomandate

Nu mai stiu pe cine sa intreb si sa fiu convinsa ca primesc un raspuns sigur si in cunostinta de cauza.Sper din tot sufletul ca voi sa ma lamuriti ca am ajuns la capatul rabdarii.

Problema mea suna cam asa: am 2 luni si jumatate vechime la ultimul loc de munca (vechime in campul munci ~4 ani cu continuitate), sunt insarcinata in 3 luni si jumatate (o sarcina cu mici probleme sangerari , etc.........inn concluzie exista un risc).Medicul m-a sfatuit sa intru in concediu de risc maternal dar am considerat ca locul meu de munca nu ma solicita fizic "prea mult", insa acum regret pt ca saptamana trecuta mi-a fost f rau si am luat 7 zile de concediu medical, dar socul cel mare a fost atunci cand am ajuns la munca si pe langa alte reprosuri din partea patronilor acum refuza sa-mi plateasca concediul medica pe motiv ca nu am 6 luni lucrate in unitatea lor.

Eu am tot cautat prin legislatie dar nu am gasit nimic clar, doar ceva de genul ca ar fi nevoie de 6 luni contributie in ultimile 12 luni ca sa poti beneficia de plata concediului(ceea ce am ).

Astept cat mai urgent o informatie de la voi va rog din suflet pt ca nu stiu cum sa mai procedez in continuare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt a putea beneficia de acea indemnizatie maricica pt cresterea copilului ultimele 12 luni pana intrii in concediu trebuie sa le ai cotizate :focus:

Multa bafta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

indiferent de cat ai lucrat la ei, plata concediului medical efectuata tie, se scade din contributia lunara a societatii la CAS. asa ca ei isi recupereaza banii fara probleme.

 

si sa-ti mai atrag atentia asupra unor aspecte : cand vei intra in prenatal, vei fi platita cu 75% aplicat la media lunara a drepturilor tale banesti din ultimele 6 luni. cu cat vei avea mai mult CM pana la prenatal, cu atat mai putin vei fi platita cand vei fi in prenatal, postnatal. asta e o noua "stimulare" legislativa pentru cele care vor copii :focus:

 

pentru ca firma la care esti in prezent angajata sa iti plateasca CM-ul, trebuie sa mergi la locul de munca anterior sa iei o adeverinta din care sa reiasa ca s-au achitat contributiile la stat in fiecare luna, cu brutul tau si declaratiile lor depuse lunar. ei vor contopi contributiile pe ultimele 4 luni de la locul de munca anterior, cu cele de la ei si astfel vor fi OBLIGATI sa te plateasca. dupa ce duci aceasta adeverinta (sa iti pastrezi o copie cum ca s-a inregistrat la firma unde lucrezi acum!!!!!!) si ei continua sa refuze sa te plateasca, ii poti da in judecata.

p.s. am obtinut aceste informatii de la serviciul nostru de salarizare :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MERSI MULT <FLORI DE CAMP>, :doh: AI DREPTATE ,AM SI SUNAT LA ULTIMUL LOC DE MUNCA IAR MAINE IMI VOR ELIBERA O ADEVERINTA.

DACA NU MA INSEL SA STII CA CONCEDIU DE MATERNITATE E PLATIT 85% (SI NU E IMPOZITAT) DAR E BINE DE LUAT IN CALCUL SI ASPECTUL ACESTA.

ORICUM EU NU PREA BINE SI CRED CA VOI STA MAI MULT IN CONCEDIU, ASTA E TREBUIE SA FAC ORICE PT BEBICUL NOSTRU.

:good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Flori pot se te mai rog ceva?

daca tot ai de la cine obtine o informatie sigura , poate daca nu e prea mult, as vrea sa stiu si eu in cazul in care eu mi-am facut datoria si mi-am anuntat angajatori in scris cu nr de inregistrare ca sunt insarcinata, iar ei nu au facut demersurile legale in continuare sa anunte ITM-ul si medicul de medicina a muncii-medicul intreprinderii-in termen de 10 zile (asa cum zice in ORD 96/2003)POT sa intampin eu probleme in momentul in care imi voi face dosarul pt a intra in concediu de maternitate?

Multumesc mult! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Flori pot se te mai rog ceva?

daca tot ai de la cine obtine o informatie sigura , poate daca nu e prea mult, as vrea sa stiu si eu in cazul in care eu mi-am facut datoria si mi-am anuntat angajatori in scris cu nr de inregistrare ca sunt insarcinata, iar ei nu au facut demersurile legale in continuare sa anunte ITM-ul si medicul de medicina a muncii-medicul intreprinderii-in termen de 10 zile (asa cum zice in ORD 96/2003)POT sa intampin eu probleme in momentul in care imi voi face dosarul pt a intra in concediu de maternitate?

Multumesc mult! :)

in mod normal nu. e de datoria lor si nu raspunzi tu pentru faptele lor. tu beneficiezi de drepturile tale. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×