Sari la conținut
Forum Roportal
Mamaitza

Copiii si fumatul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand am aflat...de pe la cunostinte, ca fiul meu fumeaza, am stat si m-am gandit bine ce e de facut. Initial, ca tot parintele, am vrut sa il cert, sa ii interzic...apoi m-am gandit bine...ma deranja mai mult decat faptul ca fuma, faptul ca se ferea de mine, noi suntem buni prieteni...si am decis ca voi fi prietena lui si acum, nu de alta dar din doua rele am ales-o pe cea mai buna. Mergea la discoteca si, daca tot l-a tentat, cerea tigari, asta e clar, fiindca nu avea destui bani. Si exista posibilitatea ca cineva sa ii ofere o "tigara" mai periculoaasa decat nicotina. Sigur ca i-am explicat ca nu e bine ce face din toate punctele de vedere, dar...mai departe e alegerea lui, ce ii pot face? Nu pot sa stau dupa fundul lui mereu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce putem sa facem?

Ii facem constienti ca tutunul e daunator sanatatii cu furtunul de la masina de spalat :flowers: Si ii punem la invatat.

 

 

 

 

 

reclama in sectiunea promovare ;-)

Editat de Shur'tugal
promovare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand am aflat...de pe la cunostinte, ca fiul meu fumeaza, am stat si m-am gandit bine ce e de facut. Initial, ca tot parintele, am vrut sa il cert, sa ii interzic...apoi m-am gandit bine...ma deranja mai mult decat faptul ca fuma, faptul ca se ferea de mine, noi suntem buni prieteni...si am decis ca voi fi prietena lui si acum, nu de alta dar din doua rele am ales-o pe cea mai buna. Mergea la discoteca si, daca tot l-a tentat, cerea tigari, asta e clar, fiindca nu avea destui bani. Si exista posibilitatea ca cineva sa ii ofere o "tigara" mai periculoaasa decat nicotina. Sigur ca i-am explicat ca nu e bine ce face din toate punctele de vedere, dar...mai departe e alegerea lui, ce ii pot face? Nu pot sa stau dupa fundul lui mereu.

Cred ca nu gandesti tocmai corect.Pai cum sa te deranjeze faptul ca se ascundea de tine mai mult decat cel ca si bate cuie la cosciug?Orgoliul tau -nici nu cred ca esti constienta de asta- e cel ce sta in spatele acestei senzatii de tradare.

Gandeste te ca fumatul cauzeaza cancer si grave boli de inima.Gandeste te ca anual tutunul ia milioane de vieti iar acum si fiul tau este printre cei ce si asuma -sunt sigur ca nu e constient- acest risc.

Stiu ca nu ti place ceea ce citesti insa asta e realitatea si poate ca nu ar trebui sa renunti asa usor.E in joc sanatatea lui.E in joc viata lui.

Acum iti mai pare rau ca se ascundea de tine mai mult decat faptul ca pur si simplu facea asta?

Fii prietena lui chiar daca asta inseamna ca el sa nu mai fie pentru o perioada prieten cu tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu fumez de la 12 ani ... si m-am ferit de ei (parintii) pana la 20, dar stiau ca fumez ... degeaba imi era rusine daca miroseau hainele a tigara ... pentru ca nu recunosteam nici batuta ca eu am fumat :roll: . Sper sa nu am un copil asa de incapatanat ca mine si chiar daca se apuca de acest, oribil, viciu ... sa aibe o masura.

Editat de ClassicAlina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca nu gandesti tocmai corect.Pai cum sa te deranjeze faptul ca se ascundea de tine mai mult decat cel ca si bate cuie la cosciug?Orgoliul tau -nici nu cred ca esti constienta de asta- e cel ce sta in spatele acestei senzatii de tradare.

Gandeste te ca fumatul cauzeaza cancer si grave boli de inima.Gandeste te ca anual tutunul ia milioane de vieti iar acum si fiul tau este printre cei ce si asuma -sunt sigur ca nu e constient- acest risc.

Stiu ca nu ti place ceea ce citesti insa asta e realitatea si poate ca nu ar trebui sa renunti asa usor.E in joc sanatatea lui.E in joc viata lui.

Acum iti mai pare rau ca se ascundea de tine mai mult decat faptul ca pur si simplu facea asta?

Fii prietena lui chiar daca asta inseamna ca el sa nu mai fie pentru o perioada prieten cu tine.

Nu ma supar si nu e vorba de orgoliu aici. Trebuie sa stiu ce face si sa aibe curajul sa mi se arate asa cum e el, sa imi spuna orice, chiar daca a facut o prostie. Stim bine ca...nu e bine sa fumezi, am precizat, eu si sotul suntem fumatori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va invat eu cum procedati: Il lasati 2-3 zile fara fumat, dacqa ii vine sa fumeze ii dati ceva de mancare sau apa foarte rece. Functioneaza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fumatul e prima dovada de prostie ...un om inteligent nu are pentru ce fuma!

 

asa e ! si injuratul, si bautura, si violenta, si mancarea nesanatoasa, si drogurile, si televizorul si cafeaua si ...

 

parerea mea: n-are treaba educatia cu fumatul ! te apuci la 15 ani sa tragi si tu dintr-o tigara: de curiozitate, din teribilismul varstei ( sa nu -mi spuneti acuma ca si teribilismul il modelezi cu educatia ca nu va cred :mellow:)) si daca iti place sa fumezi o tii tot asa ... si n-are treaba nici cu relatia dintre parinte si copil ... daca esti parinte nefumator si "educat" si plodul se apuca de fumat nu-ti pui cenusa in cap, nu-l dezmostenesti si nu-l alungi daca nu se lasa. te resemnezi si-l lasi sa hotarasca singur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiul meu fumeaza si e cam tarziu sa il mai dezvat acum, are 22 de ani.

copilul tau este un adult si cred ca stie ce vrea cu viata lui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
copilul tau este un adult si cred ca stie ce vrea cu viata lui

Foarte corect.Nu am observat ca ai precizat si varsta...Ma gandeam ca are undeva intre 14-18 dar la 22...deja stie ce face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasati copiii sa fumeze pana nu mai pot, ei sunt nevoiti sa suporte consecintele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×