Sari la conținut
Forum Roportal
Mamaitza

Copiii si fumatul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista o varsta la care multi copii, adolescenti se iau de fumat. Aflam, suntem si noi, parintii, fumatori...sau nu. Ce facem in cazul in care il prindem sau ii...mirosim ca au inceput sa fumeze? Cum reactionam, ce putem face?

Editat de Mamaitza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In copilaria lui,sotul meu a mancat 1/2 pachet de tigari Carpati,pedeapsa de la tata socru...dar nu s-a prins nimic...fumeaza aproape un pachet pe zi si acum...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In copilaria lui,sotul meu a mancat 1/2 pachet de tigari Carpati,pedeapsa de la tata socru...dar nu s-a prins nimic...fumeaza aproape un pachet pe zi si acum...

Tot Carpati? Mai exista? Fiul meu fumeaza si e cam tarziu sa il mai dezvat acum, are 22 de ani. Dar, citind pe aici, m-am gandit ca poate cineva are idei care ar putea folosi altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tot Carpati? Mai exista? Fiul meu fumeaza si e cam tarziu sa il mai dezvat acum, are 22 de ani. Dar, citind pe aici, m-am gandit ca poate cineva are idei care ar putea folosi altora.

 

Doamne fereste!Acu i le-as baga eu pe gat,daca ar fuma Carpati!Asta era acu' mult timp.

 

Cred ca merge sa-i explici copilului de mic,care-s riscurile...dar mai ales conteaza exemplul:dintr-o familie de fumatori nu cred ca va iesi un nefumator...

 

Personal,am incercat sa fumez,dintr-o prosteala,sa zic,dar nu s-a prins de mine tigara...mi se facea rau si gata,am renuntat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde cat de "copil" e! daca e un "copil mai mare" nu prea ai ce-i face. il lasi sa aleaga el, dupa ce-ti sustii punctul de vedere daca e un "copil mai mic" trebuie actionat categoric, chiar obligat sa intrerupa aceasta practica!

(noi vedem COPII pe copiii nostri pana cand murim! de asta ar trebui si schimbat titlul temei. nu are ce cauta cuvantul COPIL langa FUMAT!)

Editat de shadow_silence

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
depinde cat de "copil" e! daca e un "copil mai mare" nu prea ai ce-i face. il lasi sa aleaga el, dupa ce-ti sustii punctul de vedere daca e un "copil mai mic" trebuie actionat categoric, chiar obligat sa intrerupa aceasta practica!

(noi vedem COPII pe copiii nostri pana cand murim! de asta ar trebui si schimbat titlul temei. nu are ce cauta cuvantul COPIL langa FUMAT!)

Chiar ai dreptate, intr-un fel, al mic al meu s-a luat de pipat la 16 ani...acum are 22...e dificil...noi, eu si sotul, suntem fumatori. Si cei mai multi dintre prietenii de familie. La 16 ani...adolescent, in fine...eu cred ca, raportat la actiunea de a fuma, e tare copil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
depinde cat de "copil" e! daca e un "copil mai mare" nu prea ai ce-i face. il lasi sa aleaga el, dupa ce-ti sustii punctul de vedere daca e un "copil mai mic" trebuie actionat categoric, chiar obligat sa intrerupa aceasta practica!

(noi vedem COPII pe copiii nostri pana cand murim! de asta ar trebui si schimbat titlul temei. nu are ce cauta cuvantul COPIL langa FUMAT!)

 

si cum faci asta? unui copil, unui adolescent, cu cat esti mai categoric sa NU faca ceva, cu atat mai mult va face acel ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In copilaria lui,sotul meu a mancat 1/2 pachet de tigari Carpati,pedeapsa de la tata socru...dar nu s-a prins nimic...fumeaza aproape un pachet pe zi si acum...

le fumeaza sau le man

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×