Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Pactul cu Satana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dumnezeu Creatorul ne-a lasat oamenilor liberul albitru ...adica si libertatea de a gandi.

 

Atunci cand libertatea de a gandi este sugrumata si inlaturata de religie se incalca automat acest atribut Dumnezeiesc Libertatea de Gandire.

 

Evolutia speciei umane de la homo erectus la OMUL cu inalta spiritualitate s-a facut tocmai prin forta imensa a libertatii de GANDIRE, libertate mereu combatuta si sanctionata de religie.

 

Omul cu o inteligenta superioara si inalta constiinta, este mult mai aproape de Dumnezeu decat homo religiosus cel blocat cu mintea in lectura Bibliei caci Cunoasterea este cadoul Divinitatii care de fapt corect exprimata ea este Capacitatea de a Cunoaste Legile Creatorului (Naturii)

 

Iar Religia este fantezia care inlocuieste cunoasterea realitatii cu fantasmagoria ...adica cu minciuna.

 

Robii minciunii nu isi dau seama ce ei sunt vandutii?

Ei si-au vandut bunul cel mai de pret cu care ne nastem Libertatea de a gandi .... pentru o viata "eterna" in lumea umbrelor ...

Asta este pretul ptr care va vindeti viata pe lumea aceasta? ...O viata pe lumea aialalta?

Daca da ... Domnilor Vanduti .... cine a facut pactul cu satana?

Ati dat adevarul din mana ptr minciuna de pe gard (lumea aialalta)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu Creatorul ne-a lasat oamenilor liberul albitru ...adica si libertatea de a gandi.

 

Atunci cand libertatea de a gandi este sugrumata si inlaturata de religie se incalca automat acest atribut Dumnezeiesc Libertatea de Gandire.

ce intelegi prin religie?

 

Evolutia speciei umane de la homo erectus la OMUL cu inalta spiritualitate s-a facut tocmai prin forta imensa a libertatii de GANDIRE, libertate mereu combatuta si sanctionata de religie.
cine a zis ca omul are o inalta spiritualitate?

 

Omul cu o inteligenta superioara si inalta constiinta, este mult mai aproape de Dumnezeu decat homo religiosus cel blocat cu mintea in lectura Bibliei caci Cunoasterea este cadoul Divinitatii care de fapt corect exprimata ea este Capacitatea de a Cunoaste Legile Creatorului (Naturii)

din cate stiu eu Dumnezeu ne-a spus sa credem si sa iubim. biserica a spus o data sa nu cercetam. ce legi crezi ca are acest Creator de care vorbesti? de ce ar avea el nevoie de legi?

 

Iar Religia este fantezia care inlocuieste cunoasterea realitatii cu fantasmagoria ...adica cu minciuna.

 

Robii minciunii nu isi dau seama ce ei sunt vandutii?

Ei si-au vandut bunul cel mai de pret cu care ne nastem Libertatea de a gandi .... pentru o viata "eterna" in lumea umbrelor ...

Asta este pretul ptr care va vindeti viata pe lumea aceasta? ...O viata pe lumea aialalta?

Daca da ... Domnilor Vanduti .... cine a facut pactul cu satana?

Ati dat adevarul din mana ptr minciuna de pe gard (lumea aialalta)

despre care lume vorbesti? lumea despre care se vorbeste in Biblie este expusa asa cum au inteles-o cei care au scris despre ea. nu trebuie sa o vezi neaparat ca pe o lume a umbrelor. crezi ca a crede inseamna a te vinde? crezi ca viata vesnica este de vanzare? poate crezi ca o poti lua in rate..poate intr-un fel ai dreptate. pt. ca daca am avea credinta cat un graunte de mustar, am muta muntii din loc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce intelegi prin religie?

ce intelege si vecina ta cand se duce la biserica!

cine a zis ca omul are o inalta spiritualitate?
omul nu are inalta spiritualitate ci OMUL o are... adica acei oamenii carora le datoram mantuirea de suferinte de pe lumea aceasta
din cate stiu eu Dumnezeu ne-a spus sa credem si sa iubim. biserica a spus o data sa nu cercetam. ce legi crezi ca are acest Creator de care vorbesti? de ce ar avea el nevoie de legi?

Dumnezeu nu spune nimanui nimic ..."vorbele" lui Dumnezeu sunt inventate de cler ...sau la voi la Biserica aveti legatura prin satelit cu Dumnmezeu ?...daca nu atunci de ce nu? ...Nu mai are Dumnezeu ce le transmite oamenilor acum cand religia e pe pragful de a distruge prin razboaie viata pe planeta?

 

despre care lume vorbesti? lumea despre care se vorbeste in Biblie este expusa asa cum au inteles-o cei care au scris despre ea. nu trebuie sa o vezi neaparat ca pe o lume a umbrelor. crezi ca a crede inseamna a te vinde? crezi ca viata vesnica este de vanzare?
Nu o intoarce ca la Ploiesti ..."viata vesnica " este pretul ptr care voi va vindeti lui Lucifer si renuntati a fi OAMENI cu litere mari si renuntati la a gandi liber...darul lui Dumnezeu!

 

poate crezi ca o poti lua in rate..poate intr-un fel ai dreptate. pt. ca daca am avea credinta cat un graunte de mustar, am muta muntii din loc.

Mda ...e logic ce spui ...cu credinta poti face multe ...pe planul imaginatiei nsi nu numai .... poti sa stingi viata pe o planeta.

Nu uita a crede inseamna ca nu sti si cine isi bazeaza viata pe NESTINTA si isi mai si vinde sufletul....ala nu poate fi OM !...nici macar oaie ...ca nici aia nu isi vinde sufletul ptr nimic .... ci insusi ca Faust ...slujbasul satanei!

 

Iar a distruge viata pe lumea asta ca urmeaza o alta pe alta lume ...nu e numai satanic ci DIABOLIC

 

Si exact voi sunteti cei care raspanditi fantezia despre o viata pe aialalta lume...si nici ca va pasa de asta!

DIABOLIC!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dap... in mare parte, soimos are dreptate. insa trebuie analizat si nivelul de cultura al celor care "au nevoie sa creada"

a-ti vinde sufletul diavolului consider ca este prea mult spus.ar insemna k un individ ar sta, ar analiza perfect lucid situatia, si ar lua hotararea sa creada in dumnezeu, sa fie un bun crestin, sa nu cerceteze daca tot in ceea ce crede el este adevarat. ori nu, de foarte mult timp suntem manipulati, ingraditi, iar omul comun, care are multe alte lucruri de facut decat sa analizeze existenta lui Dumnezeu, crede, si atat. in plus, acestuia ii lipseste o educatie, o cultura, necesare pt aceasta analiza..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dap... in mare parte, soimos are dreptate. insa trebuie analizat si nivelul de cultura al celor care "au nevoie sa creada"

a-ti vinde sufletul diavolului consider ca este prea mult spus.ar insemna k un individ ar sta, ar analiza perfect lucid situatia, si ar lua hotararea sa creada in dumnezeu, sa fie un bun crestin, sa nu cerceteze daca tot in ceea ce crede el este adevarat. ori nu, de foarte mult timp suntem manipulati, ingraditi, iar omul comun, care are multe alte lucruri de facut decat sa analizeze existenta lui Dumnezeu, crede, si atat. in plus, acestuia ii lipseste o educatie, o cultura, necesare pt aceasta analiza..

razvanel

ca un om e credincios ...nu e nici pe departe o dovada ca e vandut satanei..

Un ortodox merge rar la biserica eventual de pasti la inviere ...si traieste o viata normala ca orice om ...iar credinta in Divinitate este in acest caz ceva pozitiv.

 

Vandutii sunt cei care traiesc numai ptr viata pe lumea aialalta .... asa cum sunt majoritatea pocaitilor ...acestia dispretuiesc lumea asta creata de Dumnezeu si viseaza sa fie fereiciti in lumea mincinoasa a umbrelor ...a satanei...

Acestia sunt cei VANDUTI ...si ei se vand pe nimic altceva decat ptr o minciuna ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Prima intrebare avea un scop foarte clar. Uita-te in biblie si vezi de cate ori vezi cuvantul religie. Cine le-a cerut oamenilor sa inventeze religii?

2. Despre care oameni vorbesti?

3. Nu stiu de tine, dar eu nu am nevoie sa merg la biserica ca sa vorbesc cu Dumnezeu.

4. Oamenii au distrus viata pe planeta. Ti-as spune mai multe dar nu am timp.

5. O iei razna. Dumnezeu ne-a daruit gandirea ca sa ne vindem? Viata vesnica e doar un concept, OMULE.

6. Mda, e ilogic ce spui. Credinta nu tine de fenomene psihice cum ar fi imaginatia de care vorbesti ci de spiritualitatea aceea pe care ai amintit-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ptr o promisiune dintr-o carte mincinoasa scrisa ptr primitivi!

 

1. Prima intrebare avea un scop foarte clar. Uita-te in biblie si vezi de cate ori vezi cuvantul religie. Cine le-a cerut oamenilor sa inventeze religii?

Nu te juca cu cuvintele ...mai intai a fost Cristos si apoi religia facuta pe seama lui ...iar Biblia asa cum e azi a venit in completarea acestei religii ...

deci nu biblia a cerut religia ci ea a fost compilata din scrierile altor religii (Tora) ++++altele ca sa slujeasca noii religii!

Ai vazut tu ca Isus recomanda cuiva sa citeasca Biblia?

2. Despre care oameni vorbesti?
Despre oamenii care nu pretuiesc viata pe lumea asta ...asteptand una promisa in schimbul sufletului lor, pe o alta lume inexistenta! ..acei oamenii sunt fanaticii religiosi ...fie musulmani sau crestini pocaiti
3. Nu stiu de tine, dar eu nu am nevoie sa merg la biserica ca sa vorbesc cu Dumnezeu.

Nici eu ...dar sunt unii ptr care Biserica e motivatia vietii lor (nu ma refer la batranii care vor sa se puna bine cu Doamne Doamne ) si astia sunt sectantii adica pocaitii.

4. Oamenii au distrus viata pe planeta. Ti-as spune mai multe dar nu am timp.
Nu trebuie sa imi spui ca stiu si eu despre Atlanti si continentul MU si l-am citit pe Edgar Cayce!
5. O iei razna. Dumnezeu ne-a daruit gandirea ca sa ne vindem? Viata vesnica e doar un concept, OMULE.

Nu am spus asta ci exact invers ..citeste atent postarea ...viata vesnica e concept ptr mine si tine dar ptr un sambatar, penticostal sau martor, nu e concept teoretic ci e tzelul vietii lor ...si astia sunt VANDUTII

6. Mda, e ilogic ce spui. Credinta nu tine de fenomene psihice cum ar fi imaginatia de care vorbesti ci de spiritualitatea aceea pe care ai amintit-o.

Spiritualitate ...ma faci sa rad ...eventual de spiritism ca se preocupa de duhuri ingeri si altte entitati de pe lumea aialalta...

Spiritualitatea este un concept confiscat de religie ...SPIRITUALITATE este realizarea spiritelor superioare ale marilor genii ale omenirii de la Arte la filozofie ...si nu a intra in legatura cu diavolul asa cum fac tremuricii prin vorbirea in limbi !

 

Credinta este explicatia omului primitiv la fenomene care astazi sunt rezolvate prin stiinta!

Din cauza asta stiinta este de fapt MOARTEA RELIGIEI!

 

Lumea asta reala E CREATA de Dumnezeu .... cei care renunta la ea si O VAND ptr o viata vesnica intr-o lume imaginara predicata de Lucifer satana sunt cei vanduti !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma joc cu cuvintele. Dar am dreptate. Cand Biblia a fost adusa la forma actuala, Hristos plecase de vreo 300 de ani.

Din cate stiu eu, chiar Hristos a spus ca viata pamanteasca este cel mai mare dar al Domnului, de aceea nimeni sa n-o ia. Cunosti pe cineva care sa nu se iubeasca pe sine mai mult decat pe ceilalti?

Din perspctiva prorcesuala, esti complet incorent. Pt ca stiinta, OMULE, nu are nimic in comun cu filozofia. Inamicuul stiintei este empirismul, gandirea nesistematica, nicidecum religia. Poate mai vorbim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cei credinciosii sunt liberi ?facem un pact cu satana in fiecare zi ...........mintim ,ravnim,invidiem !

in fiecare seara ne eliberam ...............iarta-ma doamne caci am pacatuit ! :crazy:

omul prin natura lui e duplicitar !nu va fi niciodata intr-o tabara .............un picior sus unul jos ! :haha:

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma joc cu cuvintele. Dar am dreptate. Cand Biblia a fost adusa la forma actuala, Hristos plecase de vreo 300 de ani.

Din cate stiu eu, chiar Hristos a spus ca viata pamanteasca este cel mai mare dar al Domnului, de aceea nimeni sa n-o ia. Cunosti pe cineva care sa nu se iubeasca pe sine mai mult decat pe ceilalti?

Din perspctiva prorcesuala, esti complet incorent. Pt ca stiinta, OMULE, nu are nimic in comun cu filozofia. Inamicuul stiintei este empirismul, gandirea nesistematica, nicidecum religia. Poate mai vorbim.

Vad ca acu o intorci ... si iti dai singur dreptate desi ti-am desfintat argumentele ...pai daca religia exista si Biblia s-a facut dupa 300 de ani dupa MOARTEA (nu plecarea) lui Isus cum recunosti dar cu scopul de a le oferi material bibliografic unitar bisericilor devenite institutii ale statului religios.

Chestia ca Isus a spus e doar o gaselnita ...nimeni nu l-a remarcat la vremea lui atat de mult pe Isus incat niste analfabeti care nu stiu sa scrie si fara memorie antrenata, sa ii retina cuvintele ".la milimetru"...asa ca e corect sa credem ca cea a spus el nu stim dar stim ce au vrut altii ca elnsa spuna!

Ideea cu mantuirea e iarasi un trombon ieftin ... cum crezi ca a putut el sa isi deie viata ptr noi cei de acum ... asta e un nonsens

Zici ca stinta nu are nimic cu filozofia ? ...ha ha ha ..poate cu aia idealista ...dar sa inveti ca filozofia e stiinta tuturor stiintelor si ca aia nu e filozofie ce nu se bazeaza pe stinta ci eventual speculatie!

 

cei credinciosii sunt liberi ?facem un pact cu satana in fiecare zi ...........mintim ,ravnim,invidiem !

in fiecare seara ne eliberam ...............iarta-ma doamne caci am pacatuit ! :search:

omul prin natura lui e duplicitar !nu va fi niciodata intr-o tabara .............un picior sus unul jos ! :o:

Din pacate e asa cum zici ..desi nu ar trebui sa fie asa!

Omul nu are de ce sa fie duplicitar ... daca omul greseste nu ii taie nimeni capul ...deci e pacat sa isi murdareasca sufletul mintind! Problema asta se rezolva doar printr-o constiinta superioara!

 

dar cei care fac mici boroboate nu inseamna ca au facut pact cu diavolul!

 

Acest pact il fac cei care pentru o promisa viata vesnica renunta la viata asta si culmea e ca ii distrug cu fanatismul lor si pe proprii lor copii-

 

Lumea asta e facuta de Dumnezeu ...sa renunti la ea ....pentru a cui alta lume?...face Dumnezeu lumi paralele ...are nevoie de asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×