Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

simplu.

ai nevoie de nuci si zahar. ATENTIE! desi doctorul recomanda sa mancam fructele cu tot cu coaja, nucile trebuie decojite.

deci se pune zaharul intr-o oala pe foc, iar in momentul in care el devine lichid si cu o culoare aramie se arunca nucile peste el. se stinge focul iar oala se baga in apa rece (pentru a se raci nucile cu zahar ars). se consuma de preferinta rece (zaharul fierbinte dauneaza sanatatii) :-

[snapbacca]26686[/snapbacca]

 

Dorinand - am o intrebare la bunatatea asta: o gatesti tu??? :-

 

ideea cu merele la cuptor e bestiala- eu am prestat chiar azi 8)

la noi se mai mananca dovleac - un tip special - ludaie alba - la cuptor, care iar poate fi super bun :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da de niste crema de zahar ars ?

cand eram mica toata ziua o puneam pe bunica sa-mi faca pana cand am invatat sa aprind cuptorul sa-mi fac singura , e foarte simplu , ai nevoie de 12 oua , 1litru de lapte , 12 linguri de zahar pe care le amesteci toate intr-un castron . intr-o oala arzi zaharul si dupa ce se intaraste torni laptele + ouale si bagi la cuptor !

 

nu uita ! Se mananca rece !

si e minunata daca o combini cu inghetata si frisca ! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da de niste crema de zahar ars ?

cand eram mica toata ziua o puneam pe bunica sa-mi faca pana cand am invatat sa aprind cuptorul sa-mi fac singura , e foarte simplu , ai nevoie de 12 oua , 1litru de lapte , 12 linguri de zahar pe care le amesteci toate intr-un castron . intr-o oala arzi zaharul si dupa ce se intaraste torni laptele + ouale si bagi la cuptor !

 

nu uita ! Se mananca rece !

si e minunata daca o combini cu inghetata si frisca !  :spiteful:

[snapbacca]29138[/snapbacca]

 

Hello, jojodor! Cand ne invititi si pe noi la o asemenea delicatesa?? :crazy:

 

Reteta ultrarapida: se ia pireu de castane (borcan, sau calup) se pune frisca pe deasupra si se papa :o: 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se numara cumva printre voi cineva care stie cum se fac "Negrii in camasi albe"? Am auzit acum ceva timp la TV reteta insa nu am notat-o... iar mama nu stie sa faca... mi-aduc aminte ca am mancat odata (nu mai stiu la cine) si mi-au placut foarte mult... so, daca poate cineva sa ma ajute cu reteta, as fi foarte recunoscatoare...

 

 

8) 8) 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar trigoane cine stie sa faca?!!! Stiti o reteta, va rog? Pentru cei care nu inteleg termenul: trigoanele sunt de fapt baclava taiata in forma de triungiuri... mai mari.. cu multa nuca... :oca: Imi pare cel mai dulce dulciu. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite o reteta de bacalava Crystal - daca o tai in forma de triunghi sau nu, asta e alegerea ta 8)

 

BAcaLAVA

 

Ingrediente

400 gr. nuci sau alune taiate marunt sau sfaramate

150 gr. fistic

450gr. zahar

350gr. unt

500gr. foi de placinta

300gr. pesmet fin

scortisoara, cuisoare macinate fin

Siropul: 500gr. zahar, 250-300 gr. apa, coaja de lamaie sau portocala fasii, esenta de trandafiri

>Foile congelate sunt de mai buna calitate si mai usor de folosit<

 

 

~ Se amesteca nucile pesmetul condimentele si zaharul

Se topeste untul( sau un amestec de unt cu ulei);

~ Se unge cu o pensula fiecare foaie de placinta cu unt topit

~ O tava dreptunghiulara cu margini inalte de min. 5 cm., de marimea foilor se unge bine cu unt si apoi se pun 6 foi suprapuse ;

~ Se-ntinde un strat din amestecul de nuci,se acopera cu 2 foi si apoi se repeta operatia pana se termina nucile . Se pun deasupra 6 foi de placinta suprapuse (fiecare foaie unsa cu unt topit).

~Cu un cutit ascutit se taie foile de deasupra dupa bucatile ce se vor servi si se unge toata suprafata cu unt.

~ Se coace intr-un cuptor moderat 180

Editat de CristinaParus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O cutie de smantana, 2-3 ciocolate de menaj, 20-30 grame UNT.

 

Pui smantana pe foc sa se incalzeasca (sa nu folosesti iaurt, sana sau alte derivate pentru ca nu-ti iese). Cand sa-a incalzit sfarmi ciocolata si o adaugi in timp ce mesteci.

Amestecul va lua la un moment dat o anumita consistenta. Asa cald, il iei de pe foc, pui untul (20-30 gr. ) si amesteci bine...portionezi preparatul in cani/cesti in funcite de cat ti-a iesit (exactcala budinca).

Faci separat o frisca, si cumperni niste zmeura pe langa.

 

E O NEBUNIE !  8)

[snapbacca]26923[/snapbacca]

hai sa va spun si eu una: daca totusi ai confundat g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite o reteta de bacalava Crystal - daca o tai in forma de triunghi sau nu, asta e alegerea ta :soc:

 

[snapbacca]31824[/snapbacca]

 

Cristina, multumesc mult pentru reteta. 8) Saptamana asta chiar o sa-mi iau inima in dinti si o sa incerc sa o pun in aplicare.

 

Tine-ti-mi pumnii!!! 8) Daca iese buna, va invit pe toti la mine. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

~~~NEGRESA~~~

 

 

Cantitati:

 

4 linguri gem de prune sau caise

2 lingurite bicarbonat

2 cesti ulei

2 cani zahar (cam 450-500gr)

2 cani lapte

Esenta, nuca, cacao

Faina cat cuprinde

 

 

Pe foc se topeste zaharul in lapte si se lasa sa se raceasca.

Apoi se amesteca gemul, bicarbonatul, uleiul si cacao dupa care se amesteca cu laptele(care sa-a racit intre timp). Se adauga faina (cat cuprinde) esente, nuca.

Se pune la cuptor in tava tapetata. Cand e gata se taie in forma dorita si deasupra se pune glazura. Se poate adauga si nuca de cocos.

 

Glazura:

Se pune pe foc unt, cacao, lapte (sau apa) si esenta de vanilie pana ce compozitia devine cremoasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×