Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

cand eram mai mica inmuiam mai multi biscuiti in ceai,ii scoteam si ii amestecam cu dulceata...si imi placeau la nebunie. imi mai plac si biscuitii cu mar ras. si DULCEATA DE CIRESE AMARE!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da de niste crema de zahar ars ?

cand eram mica toata ziua o puneam pe bunica sa-mi faca pana cand am invatat sa aprind cuptorul sa-mi fac singura , e foarte simplu , ai nevoie de 12 oua , 1litru de lapte , 12 linguri de zahar pe care le amesteci toate intr-un castron . intr-o oala arzi zaharul si dupa ce se intaraste torni laptele + ouale si bagi la cuptor !

 

nu uita ! Se mananca rece !

si e minunata daca o combini cu inghetata si frisca ! :o:

 

Eu pun doar 8 oua iar 6 linguri de zahar le ard si restul le pun in compozitia de oua si lapte. Eu am combinat cu inghetata si o crema mai lichida pe baza de ness :o:

 

Preferatele mele : 1. crema de zahar ars. 2. inghetata 3. tiramisu 4. placinta cu dovleac 5. revani (asta e o prajitura insiropata-reteta turceasca) si in general dulciurile turcesti 6. profiterol 7. placinta cu mere nemteasca 8. prajitura cu crema de portocale (e bestiala vara-e foarte racoritoare), tot nemteasca 9. prajitura desteapta (din pacate la cuptorul meu nu iese prea buna, nu coace cum trebuie) ....... Si in general imi plac dulciurile. Torturile..cam de orice fel 8)

Nu va speriati...nu mai mananc dulciuri in cantitatile industriale ca la 19 ani.

Cu putintica rabdare veti avea si retele dulciurilor enumerate mai sus, caci trebuie sa le caut.

Doamne! Cine m-a pus sa intru aici in postul Pastelui ! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Torta-surpriza

Se bat bine 200g de zahar cu 10 oua.Cand compozitia se mareste cam de 2 ori se adauga 200 g de faina,se toarna intr`o tava,pe fundul careia am asternut o hartie unsa cu unt se se da la cuptor.Dupa se s-a copt,se raceste,se tae de-a curmezisul in doua turte.Ambele se ung cu crema.

Crema se face astfel::se dizolva cacao,faina si zahar cu putin lapte.Se toarna incet jum de litru de lapte si se pune totul la foc,se amesteca incet,pana se leaga,apoi se i-a de pe foc.Cand este aproape rece,se pune untul proaspat taiat bucati mari si 2 linguri de rom ori un pachetel de vanilie.Untul se amesteca bine cu crema.Turtele unse cu crema se suprapun.Cia de asupra se presara cu zahar-pudra .iar pe marginile ei,in jur,se infig 12 bucatele de zahar muiat in coniac sau rachiu.Cand se serveste,se aprind bacatelele de zahar si tortul ,arzand cu multe luminite,se aduce in noaptea de revelion ori la o alta festivitate in odaia unde`s oaspetii si in care este intuneric.

Pentru crema se ia:::500gr de lapte,o lingura de cacao,3 linguri de faina,4 linguri de zahar,100 gr de unt ,2 linguri de rom ori un pachetel de vanilie.

post-34070-1147301799_thumb.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce ziceti de niste mere coapte in cuptor?

 

 

 

 

De cate ori folosesc cuptorul, intra si mere si cartofiori la copt !!!

 

Cateodata si dovleac galben (pumpkin) topul deserturilor din copilarie !

 

Dar trigoane cine stie sa faca?!!! Stiti o reteta, va rog? Pentru cei care nu inteleg termenul: trigoanele sunt de fapt baclava taiata in forma de triungiuri... mai mari.. cu multa nuca... :( Imi pare cel mai dulce dulciu. :yam:

 

 

Am vazut si mancat in Istambul dulciuri deosebit de dulci si aromate cu Cardamon si in loc de nuci parca si Fistic folosesc in anumite retete si toate felurile de alune si nuci pe Pamint. M-am simtit ca Alice in Lumea Minunilor !!! zahar ars modelat in fel si chip, halva era in cuburi imense si foarte diverse: cu ciocolata cu fistic, cu fructe uscate, simplu.

Rahaturi aranjate in cutii ca niste flori, in zeci de arome si modele !!! chiar ca mi-a venit aproape rau ca si in magazunul de aur/bijuterii unde "lantzisorul" se cumpara la metru !!!

 

Eu din Romania, unde era interzis si cuvintul AUR !!! doar respiram adinc ca voiam totul !!! ;)

 

Are cineva reteta de negrese? Imi plac la nebunie, dar nu stiu reteta. Va rog sa mi-o spuneti daca stiti.

 

 

Retete n-am doar adrese unde gasesti negrese in toate formele :doh:

 

Ceva ma face sa cred ca nu este chiar usoara reteta asta, doar din amintiri parca e o cupola de ciocolata dar ce acopera, habar n-am. Poate seamana cu Ischler, care este flat, dar ghicesc numai ca nu sint norocoasa cu preparatul dulciurilor, doar clatitele-mi ies super. Orez si gris cu lapte, Gogosii mi-au iesit fenomenali, Lapte de Pasare, din astea care nu intra in cuptor, Salata de Fructe cu frisca amestecat !!!

 

Aranjamente de inghetata in cupe inalte pentru ocazii festive foarte calduroase ca pe la noi de 50*C !!!

 

Globuri mici de inghetata de diferite arome si fructe scurse din conserva sau proaspete, dulceata calda de sfine si capsuni sa dea diferite culori, alune sparte, bomboane marunte si moi, ciocolata rasa sau bucatele,

si un lichior de portocale sau de cafea, de care este acasa, o funza de menta, o lingurita cu coada lunga si frisca eventual. Se poate prepara inainte si tinut in frigider pana este servit.

 

Sa fie tort cu frisca multaaaaaaaaaaaaaaa, fursecuri, piscoturi.... :)

 

 

 

In State nu sint fursecuri !!! Nu sint cunoscute doar Chocolate Chip Cookies care nu-mi plac deloc.

 

Ma doare capul de la ciocolata !!! desi beau apa multa. In jurul Craciun maimaninc bomboane cu lichioruri si am probleme, am renuntat deja la toate doar cafea a mai ramas pe lista "viciilor" !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca sunt off topic vreau sa-ti spun draga Olga ca imi place ce postezi mai ales la Gastonomie ! cand citesc ce scrii mi sse face o pofta de mancarurile de caare vorbesti ... te astept cu tot mai multe posturi !

 

multam !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×