Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum a fost cand ai strivit gandacul acela ...?CUm ai simtit pocnitura inimii lui sincronizandu-se cu inima ta ?CE senzatie ti-a trezit continutul gandacului ?Mai mult decat filozofie , imaginatie.

Esti capabil?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te-am prins...l-ai citit pe dostoevsky. si cum "sa vorbim despre carte" suna banal..ai deschis topicul asta. Ca vorba aia, ce Pedeapsa poate fi mai mare, decat sa-i vezi pe roportalieni "filosofand" :spiteful:

Editat de Dunedainul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

No mai , am citit cartea acu 3 ani .Nici nu imi mai aminestec clar .

 

E vb despre altceva, despre dorinta de a ucide.Despre cum o simti ?Poate nu ucizi un om , dar un animal ?Am vazut un documentar , un criminal care explica cum actioneaza.Cum isi potoleste furia spintecand.MAi este cineva care simte nevoia sa distruga pentru a se calma?Cum isi explica?

 

(AM si eu o seara mai rea :spiteful: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce topic!Interesant......cred....eu nu spun nimic.........

Orice ai face,sa nu spui nimanui........

Raul trebuie distrus din radacina........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
No mai , am citit cartea acu 3 ani .Nici nu imi mai aminestec clar .

 

E vb despre altceva, despre dorinta de a ucide.Despre cum o simti ?Poate nu ucizi un om , dar un animal ?Am vazut un documentar , un criminal care explica cum actioneaza.Cum isi potoleste furia spintecand.MAi este cineva care simte nevoia sa distruga pentru a se calma?Cum isi explica?

 

(AM si eu o seara mai rea :think: )

..da eu ..de gindac nu pot spune ,ca nu stiu cit de mare are inima..

dar o alta fiinta vie ..da ; este incitant ca o poti face ,iar frica ce i- se citeste in priviri , fata incremenita de groaza ..atunci cind simti ca i-se scurge viata din trupul ce incepe sa devina inert ,in timp ce mainile tale strang si strang ca o o menghina de otel;si intr-un final ..capul atarnind-ui hidos ,intr-o parte si cu ochii bulbucati si incremeniti de groaza ....gaina cade rapusa si numai buna de jumulit. :spiteful:

..dar depinde mult si de procedeul folosit..spinzurare ..impuscare ,dar cea mai frumoasa ramine cea cu ..supradoza .. :pardon:

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand eram mica (nu ca acum sunt tare mare :flowers:) imi doream sa devin spion si sa aflu secretele altora si sa'i ucid. dar stai si te gandesti...una este sa iti imaginezi cum omori pe cineva, sa vezi un film cu crime sau sa citesti o carte de genul si alta este sa omori cu adevarat o fiinta. o gaina mai merge :flowers: (lantul trofic :airkiss:) ca nu are acelasi iq ca omul dar un caine(nici el nu e prea inteligent) sau o chiar un om?? mi se pare oribil.mai bine lasam natura sa isi zica cuvantul in privinta mortii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cand eram mica (nu ca acum sunt tare mare :scare:) imi doream sa devin spion si sa aflu secretele altora si sa'i ucid. dar stai si te gandesti...una este sa iti imaginezi cum omori pe cineva, sa vezi un film cu crime sau sa citesti o carte de genul si alta este sa omori cu adevarat o fiinta. o gaina mai merge :crazy: (lantul trofic :jester:) ca nu are acelasi iq ca omul dar un caine(nici el nu e prea inteligent) sau o chiar un om?? mi se pare oribil.mai bine lasam natura sa isi zica cuvantul in privinta mortii

 

F interesant ce spui .Adica nu numai sa le afli secretele ci sa ii si ucizi dupa .Adica sa devii ei .De ce iti doreai tu sa afli mai multe despre ceilalti ?Ce ai fi vrut sa inlocuiesti in viata ta ?(doar o idee)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun .Odata am avut un pui de gaina , m-au obligat sa il dau unei gaini mame in speranta ca aceasta il va adopta .Dar ea l-a considerat un pericol pt copiii ei , asa ca l-a mancat de viu .Bineinteles ca l-am cautat peste tot .

Cand mi-am dat seama ce s-a intamplat am luat o funie groasa , am prins gaina , am legat-o de gat si am spanzurat -o .Puii erau sub ea, se zbatea acolo , si ei ii urmau speriati balansul .Tipau toti si ea se zbatea si arunca fulgi albi si multi in toate directiile.I-am dat drumul si a cazut in praf .

 

Am plecat speriata .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DOar idei :

 

Asa credeam si eu inainte .Dar oare crima nu te elibereaza ?Oare nu esti tu un complexat, un frustrat , un " incomplet " fara crima?PE care o comiti involuntar sau voluntar incercand a te descarna(cum imi spune cineva de pe forum )de anumite frustrari (nu ma ref la oameni, ci si in papusa caria ii dai viata , la animalul lovit in viteza).

 

Nu trebuie sa ucizi pt a fi un criminal , imaginatia iti poate poate oferi o realitate relativa , o iluzie.POt sa imi imaginez ca ucid , pot sa traiesc placerea asta , dar poate sa imi fie f frica sa o fac , pot sa fiu chiar incapabila .

 

De cate ori nu te-ai ucis pe tine?De cate ori nu ai trecut prin procese care te-au schimbat ?Aceea nu este o crima?Eu asa am simtit de fiecare data cand cineva a vrut sa ma schimbe .Sau, eliminad ideea unei metamorfoze, de cate ori nu te-ai imaginat murind , ceilalti plangandu-te , tu intins , liniste .De ce te-ai ucis atunci ?

 

ps : o fi zis Seraf la muzica , dar cu siguranta nu a zis-o primul .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×