Sari la conținut
Forum Roportal
Rebel XP

Tinde lumea spre perfectiune?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

laurent zicea ceva de celulare..eu am vazut ceva mai interesant la tv. se spunea ca peste 2 generatii (din cate imi aduc eu aminte) tehnica va evolua enorm. si anticorpii care nu pot face fata diferitelor boli(sida etc etc) vor fi inlocuiti de nanoroboti ce vor elimina fiecare bacterie si virus pe care il depisteaza.apoi au dezbatut avantajele si dezavantajele robotilor si s'a constatat ca omul va ajunge o fiinta-robot, dupa care exista o mica posibilitate ca rasa umana s'a dispara de pe terra. nu pot sa explic detaliat ce am vazut dar in mare asta era ideea.

 

cat despre evolutia spirituala si perfectiunea ei, stiinta isi face loc si aici :airkiss: exista teoria evolutiei omului din maimuta si cea in care ne'a creat dumnezeu.sunt inca 2 grupri echilibrate care isi sustin ideile proprii dar cu timpul se vor descoperi si elementele lipsa din evolutia om-maimuta.perfectiunea nu se va atinge niciodata pentru ca ficare om are propria lui idee despre perfectiune si viata perfecta, iar idealul de prefectiune evolueaza odata cu omul... na ca am zis'o si pe asta :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu putem tinde spre ceva inexistent.

Oricat de sus ar ajunge, omul isi propune sa urce si mai mult, sa descopere alte limite pe care sa le depaseasca.

Mitul lui Sisif e un bun exemplu (varianta cu cel care isi cauta un varf mai inalt pe care sa urce bolovanul).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce anume este perfect ? Un obiect fara eroare de fabricatie ? Un om care nu face greseli ? Eu stiu doar ca masinile executa perfect o comanda data, dar si aceasta are o eroare cat de mica, dar eroarea exista. Omul este mult mai perfectionat decat o masina, dar gandirea lui poate fi perfecta? Care ar fi criteriul pentru o gandire perfecta, pentru o minte perfecta unde nu pot exista erori ? Sau insasi eroarea, greseala este perfectiua in sine a unui om ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumea poate tinde spre perfecţiune.... dar asta nu

Editat de Crusher

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tinde cu siguranta! fiecare incearca sa devina cit mai bun, aspirind spre perfectiune, chiar fiind constient ca nu o sa o atinga niciodata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tindem spre perfectiune sau suntem pe un drum total gresit...?

 

Parerea mea e ca oamenii tind sa-si fure unul caciula altuia , sa se exploateze unul pe altul , sa munceasca 3 ore si sa se planga ca sunt extenuati "de atata munca" , etc ... Ce atata perfectiune!? De ce si-ar bate capul cu ceva irealizabil ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar si cand sintem malefici ne dorim sa o facem aproape perfect...

 

 

In numele cui vorbesti cand zici "noi", scrii in numele unui grup mai mare de oameni sau cum?

Si cind spun noi..ma refer la "omenire " sau lume ca asta este titlul topicului .

Si ca iti demonstrez ca am dreptate ,afla ca sa descoperit otrava pe baza de ADN,adica personalizata .

Deci daca la o petrecere se pune acea otrava in ceva ce consuma foarte multa lume ...doar unul singur va muri..

..iata unde duce dorinta de perfectiune a lumi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×