Sari la conținut
Forum Roportal
chicago

Sunt paralizat in urma unui accident rutier [tetraplegie spastica]

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

in urma cu 5 ani in urma unui accident rutier si a neglijentei personalui medical am ramas paralizat [fractura si sectionarea maduvei coloanei vertebrale cervicale c6-c7].referitor la depresie si anxietate incerc sa le ignor.durerea cauzata de sistemul central nervos [neurophatic pain]e cea care ma termina plus spasmele musculare incontrolabile.aveti ceva informatii referitoare la posibile tratamente in strainatate?multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau. Nu te descuraja, gandeste pozitiv.

 

Nu cunosc nimic despre boala asta si nici nu am idee despre vreun tratament. Poate intervine cineva mai in tema.

 

In ce tara traiesti? Nu poti sa-i dai in judecata pe nenorocitii de la spital?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau. Nu te descuraja, gandeste pozitiv.

 

Nu cunosc nimic despre boala asta si nici nu am idee despre vreun tratament. Poate intervine cineva mai in tema.

 

In ce tara traiesti? Nu poti sa-i dai in judecata pe nenorocitii de la spital?

momentan locuiesc in romania dar sint si cetatean sua.tu unde locuiesti in sua?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..nu stiu daca exista in strainatate ceva ..dar de obicei se face recuperare pe cit posibil,se folosesc orteze ..si alte lucruri.

Dar in cazul tau dupa diagnostic cred ca este totala ..sfatul meu este sa te mai duci la doctor sa vezi ce parere are.

Nu stiu de unde esti sau ce virsta ai dar ..incearca la Prof Dr.Exercian de la Spit.Bagdasar din Bucuresti ..

..poti trimite pe cineva cu RMN daca nu poti merge tu la o consultatie . Si eu am patit ceva asemanator dar am fost operat si acum sint bine..

..iti doresc ..sa te faci bine ..

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..nu stiu daca exista in strainatate ceva ..dar de obicei se face recuperare pe cit posibil,se folosesc orteze ..si alte lucruri.

Dar in cazul tau dupa diagnostic cred ca este totala ..sfatul meu este sa te mai duci la doctor sa vezi ce parere are.

Nu stiu de unde esti sau ce virsta ai dar ..incearca la Prof Dr.Exarcian de la Spit.Bagdasar din Bucuresti ..

..poti trimite pe cineva cu RMN daca nu poti merge tu la o consultatie . Si eu am patit ceva asemanator dar am fost operat si acum sint bine..

..iti doresc ..sa te faci bine ..

multumesc laurent ,banuiesc ca ai avut doar o fractura a coloanei vertebrale fara a avea maduva afectata.referitor la posibile tratamente am fost in china [dr huang] mi-am cheltuit banii si timpul degeaba[oeg procedure].ma intriga faptul cind urmaresc emisiunea oameni ptr.oameni [otv].dr. huang precum si dr.carlos lima [portugalia]sint niste sarlatani.tratament nu exista inca,doar pacienti si asa zisi binevoitori doctori care se imbogatesc pe seama suferintei si disperarii noastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc laurent ,banuiesc ca ai avut doar o fractura a coloanei vertebrale fara a avea maduva afectata.referitor la posibile tratamente am fost in china [dr huang] mi-am cheltuit banii si timpul degeaba[oeg procedure].ma intriga faptul cind urmaresc emisiunea oameni ptr.oameni [otv].dr. huang precum si dr.carlos lima [portugalia]sint niste sarlatani.tratament nu exista inca,doar pacienti si asa zisi binevoitori doctori care se imbogatesc pe seama suferintei si disperarii noastre.

..nu chiar dar eram la un pas de meningita..am avut paraplegie spastica ..si cu atrofie musculara ..scolioza si multe altele ..

tot din cauza unui Dr tampit.. totusi incearca unde ti-am spus ..am vazut si oameni in situatia ta ,care au avut noroc..

incearca ..iti doresc sa ..ai noroc..nu se stie niciodata. :search:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc laurent ,banuiesc ca ai avut doar o fractura a coloanei vertebrale fara a avea maduva afectata.referitor la posibile tratamente am fost in china [dr huang] mi-am cheltuit banii si timpul degeaba[oeg procedure].ma intriga faptul cind urmaresc emisiunea oameni ptr.oameni [otv].dr. huang precum si dr.carlos lima [portugalia]sint niste sarlatani.tratament nu exista inca,doar pacienti si asa zisi binevoitori doctori care se imbogatesc pe seama suferintei si disperarii noastre.

 

In primul rand, buna ziua :P Lucrez ca redactor la un cotidian din Pitesti, Romania si primesc zilnic tot felul de sesizari de la cetateni. Zilele trecute au venit la redactie doua doamne care solicitau ajutor pentru fiul uneia din ele. Acesta suferise un accident la varsta de 17 ani (acum are 37 de ani), in urma caruia si-a rupt gatul ... ele au spus ceva de genul "maduva cominutiva". Diagnosticul pus de medic a fost "tetraplegie flasco-spasmodica". Doamnele de care va spun luasera legatura prin internet cu acest dr. Huang, din Beijing, despre care spuneti dumneavoastra. Au trimis prin internet un RMN... probabil au dat si alte informatii si au primit raspuns de la o persoana care spunea ca este asistenta doctorului Huang. Au primit o programare in luna noiembrie a acestui an, pentru tratament... acest "oeg procedure". Doamnele respective solicitau de la noi sa le ajutam sa obtina banii necesari deplasarii bolnavului in China si suportarii costurilor tratamentului. Am fost foarte incantata de ideea de a fi de folos, de a putea ajuta pe cineva. Am intrat pe internet pentru a ma documenta ce e cu "tetraplegia spastica" si am dat peste acest forum. Am citit cu stupoare postul dumneavoastra si asta m-a determinat sa va contactez, pentru a ma pune in tema ce e cu acest "dr. Huang" si tratamentul lui. V-as fi recunoscatoare daca ati putea sa imi spuneti mai multe despre asta, pentru ca ar fi necesar sa le previn si pe doamnele cu pricina ce risca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand, buna ziua :stars: Lucrez ca redactor la un cotidian din Pitesti, Romania si primesc zilnic tot felul de sesizari de la cetateni. Zilele trecute au venit la redactie doua doamne care solicitau ajutor pentru fiul uneia din ele. Acesta suferise un accident la varsta de 17 ani (acum are 37 de ani), in urma caruia si-a rupt gatul ... ele au spus ceva de genul "maduva cominutiva". Diagnosticul pus de medic a fost "tetraplegie flasco-spasmodica". Doamnele de care va spun luasera legatura prin internet cu acest dr. Huang, din Beijing, despre care spuneti dumneavoastra. Au trimis prin internet un RMN... probabil au dat si alte informatii si au primit raspuns de la o persoana care spunea ca este asistenta doctorului Huang. Au primit o programare in luna noiembrie a acestui an, pentru tratament... acest "oeg procedure". Doamnele respective solicitau de la noi sa le ajutam sa obtina banii necesari deplasarii bolnavului in China si suportarii costurilor tratamentului. Am fost foarte incantata de ideea de a fi de folos, de a putea ajuta pe cineva. Am intrat pe internet pentru a ma documenta ce e cu "tetraplegia spastica" si am dat peste acest forum. Am citit cu stupoare postul dumneavoastra si asta m-a determinat sa va contactez, pentru a ma pune in tema ce e cu acest "dr. Huang" si tratamentul lui. V-as fi recunoscatoare daca ati putea sa imi spuneti mai multe despre asta, pentru ca ar fi necesar sa le previn si pe doamnele cu pricina ce risca.

buna seara magneto .....cum am precizat anterior tratamentul pe care il ofera dr.huang [china,oeg procedure olfactory cells implant]este o sarlatanie .atit eu cit si alti pacienti din sua,italia,franta ,australia etc.care am avut acest implant de celule nu avem nici un fel de imbunatatiri ,din contra avem probleme cum ar fii [spasticitate si dureri musculare la nivel de tortura{neuropathic pain},posibile tumori formate pe maduva spinarii{syringomelia},pierderea anumitor functii neurologice avute inaintea implantului etc.personal nu recomand nici unui pacient aflat in situatia noastra acest implant oferit de un sarlatan.exista un site pe net unde unul din cei mai renumiti cercetatori din lume [dr.wise young ,sua university of new jersey]ofera ultimele informatii la zi referitor la celulele stem ,cercetare etc.siteul e in limba engleza

http://sci.rutgers.edu/

va doresc o zi buna si sper ca alti pacienti aflati in starea noastra sa nu mai faca aceeasi greseala pe care am facut-o atit eu cit si alte persoane .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va doresc multa sanatate!

nu va descurajati, indiferent cat de greu este.

un psihic bun poate face minuni

Dumnezeu sa va aiba in grija Sa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×