Sari la conținut
Forum Roportal
Armina

Domingo, Pavarotti, Carreras

Evaluează acest topic


Postări Recomandate

...si care este diferenta?

Parafrazandu-l pe Caragiale: Imi gadila cel mai placut urechea !

Spre deosebire de ,,amonastro'' ale carui comentarii le-am citit cu placere eu sunt un amator al Operei si Operetei.

Daca insisti sa-mi cunosti parerea despre Domingo si Carreras mi-o voi spune cerandu-mi scuze daca nu sunt de acord cu cei cativa absolventi ai Coservatorului care comenteaza aceasta tema interesanta.

La aprecierile,de altfel competente,ce le face ;;amonastro'' despre vocea lui Pavaroti eu nu am nimic de adaugat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.

Daca insisti sa-mi cunosti parerea despre Domingo si Carreras mi-o voi spune cerandu-mi scuze daca nu sunt de acord cu cei cativa absolventi ai Coservatorului care comenteaza aceasta tema interesanta.

 

parerile si gusturile nu se discuta, iar pregatirea muzicala nu cred ca are de ce sa conteze in "a-ti placea sau nu" vreun artist!

Editat de desiderio

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...si care este diferenta?

 

Diferentele sunt foarte mari. ii luam pe rand:

 

Domingo - timbru patinat, ambitus mediu (registru grav bine delimitat - registru acut si supraacut cu usoare dificultati in sustinere si stralucire), dictie relativ clara, vibrato accelerat cu baza in diafragm;

 

Carreras - timbru clar (laringian), vibrato rar si sustinut din diafragma, ambitus mediu (pentru un tenor), nuanta generala calda si pasionala (s-a observat o alterare a vocii in ultimii 13 ani posibil si din cauza leucemiei de care a suferit la inceputul anilor '90 - astfel incat s-a metamorfozat vocal intr-un timbru usor baritonal) (Carreras de la inceputul anilor 80 este cu totul si cu totul altceva)

 

Pavarotti - posibilitati multiple - de la ambitus mare cu bataie in supraacut (atingea frecvent si de sus si pastra stralucirea notei fara sa o scape si fara sa fractureze sfarsitul), registru grav mai putin puternic si mai greu perceptibil ca substanta (dar asta nu e un handicap in cazul tenorilor), note foarte clare si in recitative si in zonele melodice, triluri controlate, stralucire cursiva si controlabila (de cele mai multe ori), forta in exprimare ... ureche muzicala de exceptie (anticipeaza intrarile orchestrei pe note foarte dificile si incheie cu un sfert de ton dupa finishul dat de dirijor fapt care contribuie la dramatismul interpretarii si da o nota de originalitate... etc! Din punct de vedere "calitativ" Pavarotti sta cel mai bine si va ramane in istorie pe primul loc (posibil chiar inaintea lui Caruso - personaj la fel de celebru in functie de care s-a produs o adevarata revolutie in studiul interpretarii vocale). Sper sa-l ajunga din urma pe Martinelli si sa cante pana dupa 79 de ani.

....si inca ceva ... Imbratisarea publicului si etalarea eleganta a batistei din concertele pentru marele public! :focus:

 

P.S. Am facut aproape 7 ani de tehnica vocala sub un impresariat particular sustinut de Menuhin, dar nu am terminat conservatorul ci un alt domeniu artistic. Din nefericire, nu s-a mai reusit deschiderea unei fundatii in Romania din pricina imposturii romanilor nostri si nu ne-am mai putut lansa in occident, cu aproximatie, din aceleasi motive. Acum traiesc o cu totul alta viata si ma bucur in continuare de amintirile acumulate in perioada 1995-2002. Am cunoscut oameni extraordinari pe care nu-i voi mai vedea niciodata...si m-am ales cu o experienta de viata din care am invatat sa fiu selectiv si moderat!

Editat de amonastro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Diferentele sunt foarte mari. ii luam pe rand:

 

Domingo - timbru patinat, ambitus mediu (registru grav bine delimitat - registru acut si supraacut cu usoare dificultati in sustinere si stralucire), dictie relativ clara, vibrato accelerat cu baza in diafragm;

 

Carreras - timbru clar (laringian), vibrato rar si sustinut din diafragma, ambitus mediu (pentru un tenor), nuanta generala calda si pasionala (s-a observat o alterare a vocii in ultimii 13 ani posibil si din cauza leucemiei de care a suferit la inceputul anilor '90 - astfel incat s-a metamorfozat vocal intr-un timbru usor baritonal) (Carreras de la inceputul anilor 80 este cu totul si cu totul altceva)

 

Pavarotti - posibilitati multiple - de la ambitus mare cu bataie in supraacut (atingea frecvent si de sus si pastra stralucirea notei fara sa o scape si fara sa fractureze sfarsitul), registru grav mai putin puternic si mai greu perceptibil ca substanta (dar asta nu e un handicap in cazul tenorilor), note foarte clare si in recitative si in zonele melodice, triluri controlate, stralucire cursiva si controlabila (de cele mai multe ori), forta in exprimare ... ureche muzicala de exceptie (anticipeaza intrarile orchestrei pe note foarte dificile si incheie cu un sfert de ton dupa finishul dat de dirijor fapt care contribuie la dramatismul interpretarii si da o nota de originalitate... etc! Din punct de vedere "calitativ" Pavarotti sta cel mai bine si va ramane in istorie pe primul loc (posibil chiar inaintea lui Caruso - personaj la fel de celebru in functie de care s-a produs o adevarata revolutie in studiul interpretarii vocale). Sper sa-l ajunga din urma pe Martinelli si sa cante pana dupa 79 de ani.

....si inca ceva ... Imbratisarea publicului si etalarea eleganta a batistei din concertele pentru marele public! :jester:

 

P.S. Am facut aproape 7 ani de tehnica vocala sub un impresariat particular sustinut de Menuhin, dar nu am terminat conservatorul ci un alt domeniu artistic. Din nefericire, nu s-a mai reusit deschiderea unei fundatii in Romania din pricina imposturii romanilor nostri si nu ne-am mai putut lansa in occident, cu aproximatie, din aceleasi motive. Acum traiesc o cu totul alta viata si ma bucur in continuare de amintirile acumulate in perioada 1995-2002. Am cunoscut oameni extraordinari pe care nu-i voi mai vedea niciodata...si m-am ales cu o experienta de viata din care am invatat sa fiu selectiv si moderat!

Iti multumesc ,,amonastro'' pt. explicatiile la intrebarea ,,si care-i diferenta''!

Cultura ta muzicala ti-a permis sa ne explici ceea ce eu simt ca amator.

Imi pare bine ca te-am cunoscut,chiar si numai pe aceasta cale.Iti doresc mult succes in viata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si eu ma bucur sa cunosc "altfel" de persoana pe un forum. De obicei, pe alte topicuri (depinde si de tema) oamenii se se cam irita reciproc. Aici e o atmosfera de mare calm. Daca s-ar fi vorbit de manele am fi avut cel putin 100 de participanti la discutie. :pardon:

Numai urari de bine si din partea mea! :focus:

 

Daca vrea cineva sa ma gaseasca pe messenger pentru schimburi de mp3, id-ul meu este amonastro77

Editat de amonastro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Amonastro,

am intuit ca daca" arunc "intrebarea laconic si fara sa presez vom avea o mare satisfactie!

Multumesc,ma bucur ca te-am cunoscut!

 

Mai sant si alte forumuri de opera le frecventezi?

 

mai bine mai putini si alesi,decat o suta si.....

toate cele bune!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumiri pentru aprecieri! :( E posibil ca totusi sa nu ma ridic niciodata la nivelul asteptarilor celor mai avizati decat mine. Am intrat aici cu totul si cu totul intamplator. De maine cred ca voi intra si pe www.opera.3xforum.ro. Mi-a vandut "cineva" un pont si ii multumesc pentru asta! :P :) :D

Sunt frumoase initiativele de genul asta. M-am saturat de politica! :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da,acolo "se traieste"mai intens fenomenul OPERA,vei avea surpize foarte placute,asa mi-a spus si ie o prietena!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×