Sari la conținut
Forum Roportal
Armina

Domingo, Pavarotti, Carreras

Evaluează acest topic


Postări Recomandate

toti trei ...odata ....nu-i pot aseza pe o scara a valorii ...toti trei imi plac la fel de mult ...impreuna sunt ...divini .... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
toti trei ...odata ....nu-i pot aseza pe o scara a valorii ...

 

nici eu ,Red,am vrut sa evidentiez ce imi place mie la fiecare...etalonul il detin altii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cate stiu, Domingo este socotit "the best" dar parca totusi Pavarotti are o voce mai "calda"....pe el l-am votat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare ce sa intampla? santem putini pe forum,subiecte abandonate,nimic nou,nici un interes?

Dragi forumisti,hai sa fim mai activi,sa nu lasam forumul sa moara!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pavarotti, pe care l-am si cunoscut personal la Bucuresti. M-a socat starea fizica precara in care se afla. Era foarte incaruntit si mergea in baston. Am studiat cu Cappuccilli in mai multe randuri si s-a aratat foarte incantat ca il cunosteam. Nu i-a placut deloc capitala noastra, chiar daca nu a spus nimic in fata presei...si a refuzat sa adopte catelul primit cadou la conferinta. La repetitiile din Piata Constitutiei l-au asaltat toti lingaii pamantului, de bani gata, cu plozii de 5 ani care scheunau pe scena Funiculi Funicula si apoi isi faceau poze cu "maestrul". Ce sa zic?! A avut o rabdare de fier ... dar a si promis ca nu mai calca pe aici (asta tot in particular). Are un respect deosebit fata de Nicolae Herlea, chiar daca nu a cantat niciodata in compania lui!

Ma bucur sa gasesc asemenea subiecte pe forumuri!

 

Il apreciez pe Pavarotti pentru finetea interpretarilor, potentialul de sustinere, ambitus, claritate, stralucire si coloratura vocala.

Editat de amonastro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amonastro,cred ca ai multe de povestit!Ma bucur sa te intlanesc in forum!Eu sant doar amatoare,dar una care are muzica de opera in sange!

Lupt pentru o idee,nu pot accepta "Demitizarea Artistului",eu cred ca artistul trebuie sa raman pe piedestal,artistul este "Intocabil si imortal",omul este vulnerabil(vezi Pavarotti omul care nu a acceptat catelul primit cadou la conferinta,iti dai seama animalistii cum l-au desfiintat?,dar asta nu are nimic cu contributia lui Pavarotti la Arta Sublima!).

 

Eu il cunosc si l-a intalnit de 4 ori in viata mea pe Placido Domingo!,o persoana,agreabila,modesta,are rabdare ,nu -si da aere de vedeta,intr-un cuvant:fascinant!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

E adevarat ca ar trebui facuta o diferenta intre valoarea ca "artist" si valoarea ca "om". Exista insa si situatii cand un asemenea demers ramane imposibil! De exemplu Adrian Paunescu! Opera nu-i va putea scuza niciodata mizeria umana! Dimpotriva, o va estompa catinel-catinel pana la epuizare totala! Pavarotti nu a gresit cu nimic in ce a facut la Bucuresti. Mai mult decat atat, cand a vazut ca reprezentantii statului roman nu permit si accesul la concert fara bilet (in spatele gardului Casei Poporului), a anuntat ca intentioneaza sa anuleze concertul. Drept urmare, inca cel putin 70.000 de oameni s-au putut bucura de eveniment!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Votez PAVAROTI !

O voce cu totul si cu totul deosebita.De altfel si in spectacolele in care au cantat toti trei este sesizabila diferenta.Cand il ascult multumesc Celui de Sus ca am posibilitatea sa ascult asemenea voce!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Votez PAVAROTI !

O voce cu totul si cu totul deosebita.De altfel si in spectacolele in care au cantat toti trei este sesizabila diferenta.Cand il ascult multumesc Celui de Sus ca am posibilitatea sa ascult asemenea voce!

 

 

...si care este diferenta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×