Sari la conținut
Forum Roportal
mirciulina

Un sfat va rog ... - incadrare consilier juridic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna , am si eu o micuta problema.....as dori sa ma incadrez ca si consilier juridic dar ma ocup de niste afaceri in sistem MLM (am contract de prestari servicii cu obiect prezentarea produselor si intermedierea de noi contracte intre firma si terte persoane in schimbul unui onorariu. Credeti ca este vreo incompatibilitate? ca ar trebui sa renunt la MLM pt activitatea de consilier juridic?Astept si multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu sigur dar nu cred ca trebuie sa renunti la afacerile tale ca sa te incadrezi consilier juridic. din cate stiu consilier juridic e cam acelasi lucru cu a fi avocat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti consilier juridic , am mare semn de intrebare privind calitatea profesionala.Pacat, faci firma de ras.

In calitate de consilier juridic poti face anumite acte sau fapte de comert dar sa nu fie in conflict de interese cu cele ale firmei unde esti angajata.

In situatia ca esti angajata unei institutii publice , tebuie sa depui la angajare o declaratie de interese , daca ai depus asa ceva si esti in conflict cred ca nu-i bine deloc. Pentru edificare cauta in statutul consilierului juridic si vezi unde te incadrezi. Daca esti la firma privata , vezi sa nu calci pe bec in privinta conflictelor de interese si nu numai , vezi accesul la informatii strategice,economice,etc.

Pana la urmatoarea intrebare salutari de la Eduard.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×