Sari la conținut
Forum Roportal
Punky_Kitty

Insula Pastelui

Postări Recomandate

Thor Heyerdahl a ajuns tarziu,inaintea lui au trecut si scris multi altii.Insula a fost descoperita de olandezul Roggeween,intr-o zi de Oaste in 1722.

Eugene Eyraud,Mikluho-Maklai,WJ Thomson, Katherine Scoresby Routledge,Alfred Metraux Henry Lavachery,W.Churcill,H.Roussel,S.Englert au studiat sau scris despre Insula Pastelui.

Problema centrala a studiului se refera la cultura bastinasilor din Insula Pastelui,daca este sau nu polineziana.Fizic si limba vorbita este aceeasi,dar cultura are multe similitudini cu perioada preincasa din Peru.(Thor Heyerdahl a adus o seama de ipoteze in acest sens,vezi o carte aparuta si la noi in 1969"Aku-Aku."

Una din marile dileme este cum au ajuns marturiile preincase in Insula Pastelui din America de sud?Vanturile si curentii nu ingaduie ca o pluta ce vine din acel sens sa se opreasca in Insula Pastelui.

 

Ritual magic al omului pasare din Insula Pastelui a fost mult discutat si studiat.te duce cu gandul la...........????????????

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
'Tu-i Pastele ma-sii!

..de insula..? :)

Chiar ..or avea ooo?

 

Intrebare pentru cine stie.

De ce se cheama Insula Pastelui ? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

laurent-III-rd :

 

"Intrebare pentru cine stie.

De ce se cheama Insula Pastelui ? "

 

 

 

 

A fost decoperita in 1686 dar doar intr-o duminica de PASTE in 1722 amiralul olandez jacob Roggeven a avut curajul sa o exploreze cu adevarat.!

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am acasa o catre care se numeste " Pastele Cailor" nu-i tin minte autorul nici nu am citit-o, oare au vreo legatura?! :blink:

Am citit multe despre acesta insula pe vremuri, oricum sunt foarte interesante statuiile!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am acasa o catre care se numeste " Pastele Cailor" nu-i tin minte autorul nici nu am citit-o, oare au vreo legatura?! :blink:

Am citit multe despre acesta insula pe vremuri, oricum sunt foarte interesante statuiile!

Citeste-o si apoi ne spui si noua !

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×