Sari la conținut
Forum Roportal
violet_blue

Schefflera

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tai din lastari si ii pui la inradacinat in nisip amestecat cu pamant.Lastarul trebuie sa aiba 3-4 noduri si daca nu au cazut frunzele trebuie sa le rupi sa aiba putere sa prinda radacini. Peste ghiveci se pune un borcan sau o punga dar din cand in cand trebuie aerisit. Mult succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adaug pentru Schefflera:atentie cand rupi lastarii sa-i treci prin apa calda 25 -30grade sa nu se scurga latexul, deoarece ii slabeste rezistenta plantei si se prind mai greu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Areca -chrysalidocarpus-lutescens

Este un palmier si poate creste in tufa sau individual. Ghiveciul trebuie sa fie mai mare si plantele sa nu fie lipite una de alta ,sa se poata dezvolta. Se uda moderat si se pulverizeaza frunzele.Nu se tine in soare puternic si nu rezista la frig.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu schefflera si cred ca am gresit cu ea ca i-am pus prea multa apa si i-au cazut toate frunzele si a ramas doar tija aia care mi se pare ca e uscata, credeti ca se mai poate face ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
app de schefflera, stiti de ce cad frunzele? de o luna se intampla treaba asta, e normal in anumite perioade?

Iarna mai toate plantele pierd frunze. In functie de conditiile de ingrijire acest fenomen poate fi controlat si chiar limitat.

Shefflera pierde frunze din mai multe cauze:

-lipsa luminii (mutati ghiveciul intr-o lacatie insorita);

-udare nepotrivita (in general, greselile de udare iarna intervin in sensul udarii exagerate... asa ca rariti udarea :yahoo: )

-curenti de aer rece (daca planta sta intr-o locatie unde exista astfel de curenti - adica in dreptul unei ferestre sau usi care se deschide periodic - mutati ghiveciul intr-un spatiu protejat.

 

 

am si eu schefflera si cred ca am gresit cu ea ca i-am pus prea multa apa si i-au cazut toate frunzele si a ramas doar tija aia care mi se pare ca e uscata, credeti ca se mai poate face ceva?

bia, incearca sa-i ciupesti varful... mai bine spus, taie-l cu un forfecel bine ascutit sau cu o lama ascutita. daca miezul este verde si are seva, mai poti sa iti salvezi shefflera.

Tine cont de cele precizate mai sus, in mesaj. :crazy:

Editat de Valentina30

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×