Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

rautatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce te face sa crezi ca a fost bland ca un miel? Daca el a fost initiatorul raului?

Ideea asta am mai vazut-o si mi se pare o prostie adolescentina!

Stiti cum se bate laptele pentru a face untul? Cam asa fac unii: sa nu se mai bata laptele ca il doare, dar asa de mult le place untul. Acum ca nu va pune Dumnezeu greutati in spate stati pe margine si va dati cu parerea. De va arunca Dumnezeu un os de ros va credeti grozavi: mama ce buni suntem! Dar singuri ce ati realizat? Ati fost cuminti si nu ati chiulit de la scoala? Bravo, cred ca Iisus nu rezista la aceasta suferinta.

Ce rau ti-a facut tie Iisus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prea aveti tendinta sa vedeti totul drept si sa nu vedeti decat ce va permite conditionarea. Lumea uita ca principiul de incertitudine al lui Heisenberg este o proprietate fundamentala inevitabila a lumii. Teoria haosului ar trebui sa va spuna destul de bine ce inseamna cea mai mica abatere dintr-un sistem. Sa afirmi ca exista doar un drum , inseamna sa negi directia din care mergi....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista infinite drumuri si doar o destinatie :yahoo:

 

nu teoria e problema ci practica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista infinite drumuri si doar o destinatie :yahoo:

 

nu teoria e problema ci practica

 

Isus a spus ca nu exista alt drum, El e Calea. Cand murim o sa vedem ce cale am ales, daca a fost falsa sau adevarata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma refer la o cale dictata de oameni (religie) ... toate religiile merg in acelasi punct: Dumnezeu

 

dar ai mare dreptate, exista o singura cale, Iisus, pe care eu o aseman cu cale sufletului (a inimii) :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana si mielul "bland" are crize de furie daca i se neaga dreptul la supt (de la un numar irational si nedefinit de oi).

Rautatea se poate suprima doar cu mari eforturi, punand in primul plan respectul, politetea si iubirea (nu neaparat in aceasta ordine). Iar cand avem experienta in "inabusirea" rautatii noastre ne intra oarecum in reflex.

Partea proasta e ca in prezent, "pushtimea" face bravada prin "mici" rautati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana si mielul "bland" are crize de furie daca i se neaga dreptul la supt (de la un numar irational si nedefinit de oi).

Rautatea se poate suprima doar cu mari eforturi, punand in primul plan respectul, politetea si iubirea (nu neaparat in aceasta ordine). Iar cand avem experienta in "inabusirea" rautatii noastre ne intra oarecum in reflex.

Partea proasta e ca in prezent, "pushtimea" face bravada prin "mici" rautati.

Imi pare ca simt o umbra de repros.Pustimea e perfecta.Perceptia noastra este prea rigida.In cei tineri se manifesta forta divina in mod plenar.La cei peste 30 de ani intervin obiceiuri de multe ori ,o rigiditate in gandire care le limiteaza puterea de perceptie.O iubire a unui "batran" este mai palida decat a unui pusti de 15-16 ani.Altfel spus,ei iubesc in 5 minute mai intens decat altii mai in varsta intr-o ora.Sentimentele li se nasc pure si pot sa le manifeste.Pacea fie cu ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu pleaca din lumea asta "neslefuit".

 

Tot ceea ce ni se intampla in viata are un singur rol, sa scoata din noi ceea ce nici noi nu stiam ca avem, si astfel sa ne cunoastem cine suntem cu adevarat.

 

Oamenii rai nu ar sti ca sunt rai daca in contact cu greutatile vietii nu ar deveni si mai rai.

 

La fel, oamenii buni nu ar sti daca sunt sau nu buni decat daca in contact cu greutatile vietii, cu pierderile suferite, nu ar deveni si mai buni.

 

Nimeni care nu e prin natura sa un om bun, nu va ramane bun, viata are grija sa scoata din noi untu, exact ceea ce suntem.

 

Cand un om inebuneste, NU MEDIUL L-A INEBUNIT, MEDIUL DOAR A SCOS DIN EL LA SUPRAFATA BOALA CU CARE S-A NASCUT.

 

Niciodata un om bun nu va inebuni. Nebunia e pedeapsa rautatii. Mediul neprielnic, potrivnic, INEBUNESTE OMUL RAU.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

greutatile vietii te pot face bun sau rau ...alegem

 

daca un om ti-a gresit il poti ierta sau te poti razbuna

 

e liberul arbitru de care zice Dumnezeu nu stiu unde nah, eu nu cunosc unde scrie si nici nu ma stresez ...e de ajuns ca stiu :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×