Sari la conținut
Forum Roportal
gabriela83

Indemnizatia pentru femei insarcinate

Postări Recomandate

in cazul in care in cele 12 luni exista o pauza de 12 zile lucratoare intr-o luna mai pot beneficia de indemnizatie?In cazul in care nu se poate exista o alta solutie de a acoperi cele 12 zile?Va multumesc.

Da

Vezi cate zile iti lipsesc si cotizeaza din mana la CAS (parca)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in cazul in care in cele 12 luni exista o pauza de 12 zile lucratoare intr-o luna mai pot beneficia de indemnizatie?In cazul in care nu se poate exista o alta solutie de a acoperi cele 12 zile?Va multumesc.

 

Salut!

 

Raspunsul la intrebarea ta se regaseste in urmatoarele legi:

-HOTARARE nr. 1025 din 9 august 2006

- Ordonanta de urgenta pentru modificarea si completarea OG148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului si a legii 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii - Monitorul Oficial 545/23 iunie 2006

 

Daca citesti hotararea, vei vedea ca o luna de cotizare se considera minim 15 zile, iar o singura data in cele 12 luni de cotizare poate aparea o exceptie si anume sa ai mai putin de 15 zile lucrate.

Pe de alta parte, pentru acest drept vorbim de CNAS nu CAS, CNAS-ul fiind Casa de Pensii.

CNAS-ul are politica urmatoare: nu poti plati retroactiv si nici nu poti incheia contract cu ei DOAR pt a cotiza.Trebuie sa fii angajat sau alt agent OBLIGAT sa plateasca. Din acest motiv eu m-am facut PFA si bineinteles voi desfiinta "firma" dupa ce nasc. Este adevarat ca pe site-ul lor o sa gasesti info de genul "asigurati facultativ" dar din pacate acesta optiune este doar pentru a acumula puncte in plus la pensie si nicidecum pt altceva.

Daca cumva treci de la statutul de angajat la alt statut(cum am fost eu cu PFA), trebuie sa declari noul statut si sa platesti la CNAS conform acestui nou statut in termen de 30 zile calendaristice, daca trec acestea, CNAS nu accepta retroactiv.

 

Sper ca ti-am putut fi de folos :flowers:

Alexandra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut!sunt gravida in 11 saptamani.daca am vechime de 7 ani in munca, dar nu am muncit in ultimele 12 luni,pot beneficia de indemnizatia de maternitate?am inteles ca se aplica totusi cumulativ...daca are cineva informatii in acest sens,v-as fi recunoscatoare daca mi le-ti impartasi.. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut!sunt gravida in 11 saptamani.daca am vechime de 7 ani in munca, dar nu am muncit in ultimele 12 luni,pot beneficia de indemnizatia de maternitate?

nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar de o alta forma de ajutor social?

Ca sa poti beneficia de contributie plateste din mana la CAS din urma, trebuie sa ai cotizate 12 luni.

Nu as putea sa iti zic exact cat inseamna, mergi mai bine la ei si intreaba :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar de o alta forma de ajutor social?

posibil. dar cred ca doar dupa ce nasti. si in functie si de veniturile sotului. intereseaza=te la asistenta sociala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca alocatie vei primi sigur si o prema de la stat de vreo 250 roni la nastere.

Asa cum zice si Flori de camp mai bine intreaba la primarie sau la asistenta sociala :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut!sunt gravida in 11 saptamani.daca am vechime de 7 ani in munca, dar nu am muncit in ultimele 12 luni,pot beneficia de indemnizatia de maternitate?am inteles ca se aplica totusi cumulativ...daca are cineva informatii in acest sens,v-as fi recunoscatoare daca mi le-ti impartasi.. :spiteful:

Sal, nu poti beneficia tu,dar poate beneficia sotul daca a muncit in ultimele 12 luni, si daca decide sa mearga in continuare la munca va primi un ajutor de aprox. 300+200 alocatia copilului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×