Sari la conținut
Forum Roportal
Om_Bun

Shooterul cult (Thief, Deus Ex, System Shock)

Postări Recomandate

Am jucat nu prea multe shootere la viata mea, dar astea mai noi, din valul de dupa 2004 le-am cam transpirat pe toate (sau ma rog alea care au primit un punctaj mai mare prin diverse reviste). Cred ca dintre cele mai noi, mai reusite au fost Half Life 2, care e o nebunie de grafica, sunet (cel mai bun vreodata, fara discutie), personaje de care te poti atasa usor ( remember Dog ?) si alte "alea" cu substanta, si Chronicles Of Riddick, care e cool prin voiceacting-ul lui Vin Diesel, prin amestecul de stealth si shooter, dar mai ales prin lipsa interfetei, care e o ciudatenie intr-un joc.

 

Oricum grafica evolueaza in nesimtire spre fotorealism, incat mai frumoase sunt screenshot-urile din Oblivion decat pozele mele de vacanta, dar la gameplay e clar ca nu mai sunt bombele de pe vremuri. Si aici dau clasicele exemple: Thief ( Il venerez pe Garett), Deus Ex si System Shock 2 ( sau cyberpunk-ul la el acasa, in cele mai bazate shootere din istorie), poate Half Life si Aliens vs Predator 2. In rest, sooterul e un gen in care diversitatea si neliniaritatea sunt atrofiate la maxim, iar o poveste buna nu ia ochii atat de repede cum o face motorul grafic. Dar nu ma plang, atat timp cat mai apar uneori si capodopere ( astept cu interes BioShock si STALKER, daca mai apare in era asta...). Voi ce credeti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Half-Life 2 este jocul care mi-a placut cel mai mult. Urmeaza ca actiune Call of Duty care este fenomenal, grafica este depasita dar la actiune este EXTRAORDINAR, Call of Duty2 pe care il joc in multiplayer si are o grafica fenomenala, este singurul care rivalizeaza cu H-L2 din punctul meu de vedere, urmeaza Hidden and Dangerous2, un joc care acum este depasit grafic dar care exceleaza prin actiune si doza de realism zic eu, Return to Castle Wolfenstein este jocul care m-a initiat in gen-ul shooter-elor si tin sa va zic ca imi place si acum, chiar daca este depasit grafic, Chronicles of Riddick seamana prea mult cu filmul, la grafica n-am ce zice, este marfa de tot dar la actiune o da in strategie, in special in inchisoare unde trebuie sa te plimbi de la unii la altii ca sa indeplinesti diferite obiective. Cam asta ar fi tot.

P.S. Am editat ca am uitat de Far Cry, jocul care m-a lasat cu gura cascata la peisajele sale, la arme si la acel vino-n-coa al sau. Grafica este fenomenala, actiunea beton si sunet pe masura... singurul lucru care nu mi-a placut si motivul pentru care H-L2 e in topul meu este ca Far Cry este un cliseu. Adica iti fura gagica si o duce pe nu stiu ce insula, tu te duci sa o salvezi, ii omori pe toti, cari 10 arme la tine de parca esti superman, mergi cu jeep-ul mai ceva sa-l depasesti pe Shumacher si te dai cu planorul de mor pescarusii de oftica.

Editat de Ameriknu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am jucat nu prea multe shootere la viata mea, dar astea mai noi, din valul de dupa 2004 le-am cam transpirat pe toate (sau ma rog alea care au primit un punctaj mai mare prin diverse reviste). Cred ca dintre cele mai noi, mai reusite au fost Half Life 2, care e o nebunie de grafica, sunet (cel mai bun vreodata, fara discutie), personaje de care te poti atasa usor ( remember Dog ?) si alte "alea" cu substanta, si Chronicles Of Riddick, care e cool prin voiceacting-ul lui Vin Diesel, prin amestecul de stealth si shooter, dar mai ales prin lipsa interfetei, care e o ciudatenie intr-un joc.

 

Oricum grafica evolueaza in nesimtire spre fotorealism, incat mai frumoase sunt screenshot-urile din Oblivion decat pozele mele de vacanta, dar la gameplay e clar ca nu mai sunt bombele de pe vremuri. Si aici dau clasicele exemple: Thief ( Il venerez pe Garett), Deus Ex si System Shock 2 ( sau cyberpunk-ul la el acasa, in cele mai bazate shootere din istorie), poate Half Life si Aliens vs Predator 2. In rest, sooterul e un gen in care diversitatea si neliniaritatea sunt atrofiate la maxim, iar o poveste buna nu ia ochii atat de repede cum o face motorul grafic. Dar nu ma plang, atat timp cat mai apar uneori si capodopere ( astept cu interes BioShock si STALKER, daca mai apare in era asta...). Voi ce credeti?

 

Toate bune si frumoase, dar nu inteleg de ce l-ai incadrat pe "Thief" la genul shooter. Poti sa gasesti vreo asemanare intre "Thief" si "Doom" de exemplu? Sincer, ma indoiesc.

 

PS I love Garett too :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toate bune si frumoase, dar nu inteleg de ce l-ai incadrat pe "Thief" la genul shooter. Poti sa gasesti vreo asemanare intre "Thief" si "Doom" de exemplu? Sincer, ma indoiesc.

 

PS I love Garett too :crazy:

 

Da, camera first person, controlul asemanator....

 

Bine, bine daca vrei sa fii foarte strict in clasificare ai sa-mi spui ca Thief e un sneacker si nu un shooter, fiindca implica mai mult stealth decat shooting, dar totusi... . Sunt mult mai multe asemanari intre Thief si Doom, decat intre Commandos si Doom, unde Commandos = varianta "bird eye" al lui Thief, nu?

 

PS: Facand abstractie de genuri, Thief are substanta, iar Doom e un fel de "Harry Potter" al jocurilor...

 

:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, tin sa fiu foarte stricta in clasificarea asta, poate pentru ca "Thief" e unul dintre jocurile mele preferate si pur si simplu nu suport sa-l vad incadrat in genul shooter (argumentele aduse de tine nu m-au convins). Dar s-ar putea sa fiu eu prea vehementa, nu zic nu, mi se cam intampla. :suicide:

 

PS spor la shoot :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, tin sa fiu foarte stricta in clasificarea asta, poate pentru ca "Thief" e unul dintre jocurile mele preferate si pur si simplu nu suport sa-l vad incadrat in genul shooter (argumentele aduse de tine nu m-au convins). Dar s-ar putea sa fiu eu prea vehementa, nu zic nu, mi se cam intampla. :flowers:

 

PS spor la shoot :D

 

Ahaa! Acum inteleg de ce nu-ti convenea clasificarea. Uite ca nu m-am gandit la asta. Asa e, Thief e prea tare, poate chiar unic in genul sneacker, desi nici shooterul nu trebuie sa fie automat cel mai simplist si atrofiat gen de jocuri, incat sa para o insulta comparatia. Adica da, CS-ul ma cam calca pe nervi, dar sunt unele shootere pe care, repet, le consider "culte". Spun din nou: Deus Ex, System Shock 2, of amintiri! (care combina si shooting si sneaking si rpg). Chiar nu le-a jucat nimeni?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da mai, hai ca ai si tu dreptate in felul tau, recunosc nu toate shooter-ele sunt simpliste si copilaresti. Eu n-am jucat "Deus Ex" (eu fiind genul rpg :flowers: ), dar boyfriend-ul meu da si-mi amintesc ca si pe el l-a cam tinut in priza. "Far Cry" ai incercat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am jucat nu prea multe shootere la viata mea, dar astea mai noi, din valul de dupa 2004 le-am cam transpirat pe toate (sau ma rog alea care au primit un punctaj mai mare prin diverse reviste). Cred ca dintre cele mai noi, mai reusite au fost Half Life 2, care e o nebunie de grafica, sunet (cel mai bun vreodata, fara discutie), personaje de care te poti atasa usor ( remember Dog ?) si alte "alea" cu substanta, si Chronicles Of Riddick, care e cool prin voiceacting-ul lui Vin Diesel, prin amestecul de stealth si shooter, dar mai ales prin lipsa interfetei, care e o ciudatenie intr-un joc.

 

Oricum grafica evolueaza in nesimtire spre fotorealism, incat mai frumoase sunt screenshot-urile din Oblivion decat pozele mele de vacanta, dar la gameplay e clar ca nu mai sunt bombele de pe vremuri. Si aici dau clasicele exemple: Thief ( Il venerez pe Garett), Deus Ex si System Shock 2 ( sau cyberpunk-ul la el acasa, in cele mai bazate shootere din istorie), poate Half Life si Aliens vs Predator 2. In rest, sooterul e un gen in care diversitatea si neliniaritatea sunt atrofiate la maxim, iar o poveste buna nu ia ochii atat de repede cum o face motorul grafic. Dar nu ma plang, atat timp cat mai apar uneori si capodopere ( astept cu interes BioShock si STALKER, daca mai apare in era asta...). Voi ce credeti?

 

Om bun, se pare ca nu ai auzit de F.E.A.R, eu raman uimit din ce in ce mai mult, ba de grafica ba de imaginatia autorilor jocului. Este pana acum cel mai cel shooter jucat de mine, si am cam jucat shootere la viata mea, acesta m-a dat pe spate :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Om bun, se pare ca nu ai auzit de F.E.A.R, eu raman uimit din ce in ce mai mult, ba de grafica ba de imaginatia autorilor jocului. Este pana acum cel mai cel shooter jucat de mine, si am cam jucat shootere la viata mea, acesta m-a dat pe spate :flowers:

 

Am jucat si FEAR, dar lipsa unui fir epic inteligibil m-a cam lasat rece in cele din urma. Mi se pare chiar ridicol faptul ca producatorii nu au fost in stare sa vina cu o modalitate mai buna de a-ti descoperi franturi din poveste decat ciudatenia aia cu ascultatul mesajelor pe telefon (si asta dupa ce am vazut ce au facut cu seria NOLF). Banal, pueril, shtift! Pacat! Pacat de engine-ul grafic care e intr-adevar capabil (dar nu face un joc), de aroma horror delicioasa (desi "imprumutata" din The Ring) si de A.I.-ul ala EXCEPTIONAL care practic a ridicat calitativ jocu' enorm. In cele din urma, am fost impresionat doar de A.I. si de nimic mai mult.

 

Zilele astea am facut rost si de add-on. Am sa-l instalez cand oi avea chef si poate o fi mai bun. Sunt totusi curios ce ravagii a mai facut Alma prin oras.

 

"Far Cry" ai incercat?

 

Am jucat Far Cry chiar luna trecuta. Ce pot sa spun? Mi-a placut. Un shooter fain si un inceput incurajator din partea celor de la CryTek. Nu ai cum sa nu ramai cu gura cascata cand te uiti in urma si vezi drumul pe care ai venit cum se serpuieste prin jungla pana la orizont. Atmosfera aia de jungla misterioasa luata parca din Predator mi-a mers la inima. Pacat ca si Far Cry sufera de aceeasi problema des intalnita la shooterele de azi si anume un story care schioapata rau. Nu inteleg cum naiba sunt unii in stare sa munceasca precum sclavii luni in sir la un engine grafic mai frumos ca "the real shit" si nu pot sa faca si cate o povestioara mai atragatoare. D-aia prefer io rpg-urile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×