Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Incredibil unde s-a ajuns! Sex si violenta in scoli

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu deja ma gandesc cu groaza ca nu mai e mult si o sa vina timpul sa am si eu copiii mei..... si ca o sa trebuiasca sa mearga la scoala unde nu o sa invete ceva care sa ii ajute in viata, ci cum sa bea, sa se drogheze, sa faca sex, etc., pe care oricum le poti invata pe strada... oriunde..

 

Si incep sa ma gandesc ca poate ar fi mai bine sa ma mut undeva intr-un sat uitat de lume, macar acolo nu o sa invete nimic si atat.

[snapbacca]26200[/snapbacca]

 

Ei, nu mai fi atat de pesimista.

 

Eu am facut ultimele doua clase de liceu imediat dupa revolutie. Si trebuie sa-ti spun ca si atunci se drogau sau faceau tot felul de chestii scarboase, dar eu nu m-am apucat de astfel de lucruri. Acum depinde de educatia copilului.

 

Copilul trebuie educat inca de mic. Sa ii creezi tu anturajul de prieteni. Si nu in ultimul trebuie supravegheat atat la scoala cat si in timpul liber pe care il are.

 

Problema cea mai mare e ca acum la scoala profesorul nu mai are voie sa altoiasca copiii. Adica stai si te uiti cum acei copiii se scalambaiesc in fata profesorului si respectivul trebuie sa indure totul. Dupa care vine inspectoratul si il da afara pe profesor ca nu stie sa ii tina in frau. Pai ce poate.

 

Cand am facut eu scoala, daca nu-ti faceai tema luai o palma peste ceafa, daca vorbeai urat la fel. Acum daca faci asa ceva, te trezesti ca toata lumea se uita la ca la un criminal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  Asa ca nu ma surprinde foarte tare, in curand probabil o orgie mica in clasa de fata cu profu....

[snapbacca]25885[/snapbacca]

 

 

Poate asa ceva sa-a si intamplat demult, chiar daca nu in cladirea scolii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca depinde si de scoala respectiva...de cat respect pot impune profesorii... eu am terminat liceul acum 7 ani si nu imi aduc aminte sa ne fi batut nimeni si eram departe de a fi sfinti, se fuma, se mai bea, se chiulea... dar nu sa-a intamplat nimic din ce se intampla acum. Erau un liceu de cartier obisnuit. Adevarul este ca la liceele din centru, unde se duc multi copii de bani gata e mult mai probabil sa fi existat droguri.

 

Oricum, atunci mi se pareau amuzante toate fazele astea - adevarul este ca mi-am adus aminte ca in clasa a 12-a ii prinsesera pe unii mici, de a 9-a, o fata si un baiat, intr-un dulap de pe hol (aveam dulapuri in perete peste tot pe holuri), dar nu mai tin minte daca se sarutau sau mai mult... a fost scandal mare.

 

E cam greu cu copiii... li se par asa grozavi cei care fac lucruri nepermise si vor si ei sa fie la fel...cam complicat.

Editat de andya

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu deja ma gandesc cu groaza ca nu mai e mult [taiat]

ci cum sa bea, sa se drogheze, sa faca sex, etc., pe care oricum le poti invata pe strada... oriunde..

 

Cred ca exagerezi. Personal, eu consider ca este o experienta in plus, si depinde doar de educatia pe care o are copilul (sau te

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt chiar atat de pesimista, dar mi se pare ca exista un fel de degradare in comportamentul copiilor, si ma intristeaza, parca nu mai se bucura de copilarie, cresc prea repede. Am o prietena care are un baietel mic, 3-4 ani, care a invatat sa injure de la copiii cu care se joaca si nu poate sa-la mai opreasca. Si chiar se ocupa el... dar nu vrea sa inteleaga .. cu toate ca stie ce nu e bine ce face, din cand in cand mai tranteste o injuratura.. mai ales cand vine cineva in vizita :"> Isi da singur palme peste gura dupa aceea...

 

Erau oricum niste ganduri asa.... nu prea realiste. Mie imi place sa ma tot gandesc cum o sa fie ... si de multe ori imi fac probleme aiurea...probabil ca o sa fie totul oca.

 

Ah, mi-am adus aminte. Acum doua zile am surprins o discutie intre un baietel si o fetita mici (clasa a 2-a, a 3-a - erau cu bunica care ii luase de la scoala). baietelul ii recita fetitei niste versuri din Parazitii (cu injuraturile de rigoare) si era f suparat ca el a auzit o varianta cenzurata a melodiei si erau bip-uri peste tot.

Editat de andya

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si incep sa ma gandesc ca poate ar fi mai bine sa ma mut undeva intr-un sat uitat de lume, macar acolo nu o sa invete nimic si atat.

[snapbacca]26200[/snapbacca]

 

Si cand te gandesti ca multi oameni au venit din provincie in Bucuresti cautand civilizatie si o viata mai buna..... :blinca:

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zob ai dreptate despre ce educatie primesc copiii si cum se ocupa parintii de ei... parintii trebuie sa aibe sub control tot ce se intimpla cu copii lor...si de asemeanea cred ca copii trebuie sa fie informati de parinti de toate lucrurile si cum pot ei sa se fereasca de multe "anturajuri" rele...

 

si totusi si Andya are dreptate.....copiii din ziua de azi sint diferiti de cei din generatiile precedente......cresc mai repede, prind toate mult mai repede si mai si cred ca li se cuvin toate lucrurile..... in vreo doi ani unul din copii mei o fie adolescent si ma cam sperie ideea in sine... etc.....si totusi nu cred ca "izolarea completa" este o solutie......dar in buna parte cred ca si "statul" limiteaza unele lucruri care au de aface cu disciplinarea copiilor......in Ro totusi nu este chair asa de rau ca in USA........in statul in care locuiesc am auzit ieri ca au dat o lege ca fiind ilegal ca parintii sa asculte conversatiile telefonice ale copiilor....si o femeie(poate mai multe) pe buna dreptate cerea sa revoce legea ....spunea.....atit timp cit este responsibilitatea mea sa cresc si sa pregatesc copii mei "ptr. viata" este businessul meu sa stiu cu cine si ce vorbeste copilul meu la telefon.... si pe urma se mai mira ca fetele de 13 ani au copiii......si multe altele....este o fraza care spune "it-sa a jungle out there"..... si din pacate ptr. noi parintii....se pare ca este adevarat....noi ca parinti trebuie sa ne facem datoria....si sa speram ca se prinde ceva de copiii nostrii.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Am citit si nimeni nu a zis nimic de pedeapsa ce sa-a aplicat elevilor.

Toata lumea discuta de cum era pe vremea lui dar uitam ca si noi am avut probleme adolescentei cu parintii, profii si etc.

Chiar era nevoie sa-i dea afara din liceu ??

Daca pana acum nu prea au avut-o cu scoala (ca altfel nu se dadeau la oral) , cum o sa le fie de acum incolo???

Poate era mai bine sa fie mutati sau alta metoda nu dati afara din scoala ??

Voi ce credeti??

Editat de adi99

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare.

Am citit si nimeni nu a zis nimic de pedeapsa ce sa-a aplicat elevilor.

Toata lumea discuta de cum era pe vremea lui dar uitam ca si noi am avut probleme adolescentei cu parintii, profii si etc.

Chiar era nevoie sa-i dea afara din liceu ??

Daca pana acum nu prea au  avut-o cu scoala (ca altfel nu se dadeau la oral) , cum o sa le fie de acum incolo???

Poate era mai bine sa fie mutati sau alta metoda nu dati afara din scoala ??

Voi ce credeti??

[snapbacca]26590[/snapbacca]

 

Probabil ca din cauza faptului ca a faptului ca sa-a iscat un scandal, au vrut sa dea o lectie tuturor elevilor si i-au exmatriculat. Si mai sunt si regulamentele scolii care probabil ca prevedeau asa ceva. Nu stiu daca exista alta metoda, dar probabil ca nici in continuare "nu ar fi avut-o scoala" si in plus ar fi fost un fel de eroi in scoala, cum se intampla de obicei. Din punctul meu de vedere nu e o pedeapsa atat de aspra, nu cred ca nu mai exista posibilitatea sa studieze in alta scoala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×