Sari la conținut
Forum Roportal
sabina00

PAGINA DE JURNAL-Cand o femeie moare si renaste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragostea e oarba! De acord... Te-a izbit la pamant, te-a taiat in bucatele si si-a mai sters si picioarele de ele! Simti ca durerea te copleseste, inima iti sangereaza, pieptul iti este amortit. Cazi la pat si nu ai vrea sa te ridici. Iei pastile sa dormi ca somnul sa-ti anestezieze suferinta: o ora si inca o ora... Insa ranile dor si cand dormi... dor mai tare, din ce in ce mai tare. Si te agiti in somn. Atunci te trezesti si spui: trebuie sa ma ridic! Si ma ridic. Simt cum trag dupa mine corpul obosit. Barbatii sunt falsi, egoisti, imaturi si parsivi? Unii dintre ei da. Cutitul cu care m-a injunghiat este inca inautrul meu. Ma intrept spre oglinda si imi privesc ochii inlacrimati. Vad in ei curajul unei femei careia nu i-a fost teama sa iubeasca. Stateam "goala" in fata lui, fara protectie, iar el ma taia, bucatica cu bucatica... fara sa stiu... Si cu toate astea nu il urasc pentru ca m-a mintit, pentru ca m-a lovit. Imi trag corpul insangerat, ma indrept spre baie. Deschid apa si ma cufund... Incet incet apa imi lasa pielea alba si neteda. Si aleg viata, dand, pierdand si suferind. Ma imbrac si deschid usa. Afara simt soarele care imi mangaie obrajii umezi. Altcineva, undeva, candva va stii sa aiba grija de mine si sa ma iubeasca. Nu lasati un barbat sa va inegreasca inima. Iubiti si daruiti fara masura si fara regrete. Cand v-au facut sa plangeti, bucurati-va ca inima voastra ramane pura si nu aveti teama. Suntem puternice si unice pentru asta! Un barbat care va face sa plangeti nu va merita! Aruncati "ieri", inchideti usa in urma voastra si lasati timpul sa va ajute... sa renasteti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate,intr-un fel.Insa pt a inchide "usa" trebuie sa duci lupte grele cu tine insati.In plus,nu cred ca trebuie sa te implici total intr-o relatie tocmai pt ca s-ar putea sa te inseli in privinta persoanei respective.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce am io impresia ca tu astepti mai mult de la ceilalti si nu doar incerci sa'i incurajezi pe cei raniti?

sincer, tu ai dreptate mare in acest post, dar de la teorie la fapta e o cale prea lunga....iti doresc sa realizezi ce ti'ai propus...mult curaj! :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate,intr-un fel.Insa pt a inchide "usa" trebuie sa duci lupte grele cu tine insati.In plus,nu cred ca trebuie sa te implici total intr-o relatie tocmai pt ca s-ar putea sa te inseli in privinta persoanei respective.

Si crezi ca poti face asta..?

Cind cel de linga tine ..te adora si te slaveste ..te face sa te simti speciala si sa nu mai vezi ce se intampla in jurul tau.. :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si crezi ca poti face asta..?

Cind cel de linga tine ..te adora si te slaveste ..te face sa te simti speciala si sa nu mai vezi ce se intampla in jurul tau.. :airkiss:

 

 

E adevarat,nu ai cum,insa macar sa-ti pastrezi o particica.

Eu una nu pot face asta.Reusisem la un moment dat,insa nici asa nu eram multumita pentru ca asa cum ai spus si tu cand celalalt chiar se isi da tot interesul e greu sa ramai pasiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa pastrez nimic pentru mine intr-o relatie, cel putin, nu acum, nu de acum incolo. Ma daruiesc cu totul, dar cer acelasi lucru in schimb.

M-am gandit in ultima vreme, ca dupa relatia asta, n-as putea sa mai iubesc. Nu e asa. Mi-ar fi mai greu sa am incredere in cineva, dar iubirea o sa faca tot timpul parte din viata mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lacrimile imi ard obrajii .......lacrimi fierbinti,privesc adanc in mine .................sufletul mi-e gol ,m-a pustiit iubirea lui ................a plecat luand totul .curaj ......cuvinte fara sens,durere ,durere ,durere ...............simti cuvintele lui ce-ti biciuiesc trupul !

nimanui vreodata nu i se va mai da sansa sa-mi atinga sufletul ....................

am renascut din propria cenusa .........numai ca .......incompleta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lacrimile imi ard obrajii .......lacrimi fierbinti,privesc adanc in mine .................sufletul mi-e gol ,m-a pustiit iubirea lui ................a plecat luand totul .curaj ......cuvinte fara sens,durere ,durere ,durere ...............simti cuvintele lui ce-ti biciuiesc trupul !

nimanui vreodata nu i se va mai da sansa sa-mi atinga sufletul ....................

am renascut din propria cenusa .........numai ca .......incompleta !

Esti si vei fi ..pina nu vei accepta idea ca nu poti trai singura ..si vei lasa pe cineva sa iti aduca iar ..primavara in sufletul tau .. :giveheart:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragostea e oarba! De acord... Te-a izbit la pamant, te-a taiat in bucatele si si-a mai sters si picioarele de ele! Simti ca durerea te copleseste, inima iti sangereaza, pieptul iti este amortit. Cazi la pat si nu ai vrea sa te ridici. Iei pastile sa dormi ca somnul sa-ti anestezieze suferinta: o ora si inca o ora... Insa ranile dor si cand dormi... dor mai tare, din ce in ce mai tare. Si te agiti in somn. Atunci te trezesti si spui: trebuie sa ma ridic! Si ma ridic. Simt cum trag dupa mine corpul obosit. Barbatii sunt falsi, egoisti, imaturi si parsivi? Unii dintre ei da. Cutitul cu care m-a injunghiat este inca inautrul meu. Ma intrept spre oglinda si imi privesc ochii inlacrimati. Vad in ei curajul unei femei careia nu i-a fost teama sa iubeasca. Stateam "goala" in fata lui, fara protectie, iar el ma taia, bucatica cu bucatica... fara sa stiu... Si cu toate astea nu il urasc pentru ca m-a mintit, pentru ca m-a lovit. Imi trag corpul insangerat, ma indrept spre baie. Deschid apa si ma cufund... Incet incet apa imi lasa pielea alba si neteda. Si aleg viata, dand, pierdand si suferind. Ma imbrac si deschid usa. Afara simt soarele care imi mangaie obrajii umezi. Altcineva, undeva, candva va stii sa aiba grija de mine si sa ma iubeasca. Nu lasati un barbat sa va inegreasca inima. Iubiti si daruiti fara masura si fara regrete. Cand v-au facut sa plangeti, bucurati-va ca inima voastra ramane pura si nu aveti teama. Suntem puternice si unice pentru asta! Un barbat care va face sa plangeti nu va merita! Aruncati "ieri", inchideti usa in urma voastra si lasati timpul sa va ajute... sa renasteti.

 

 

In fiecare zi murim cite putin, si renastem cu fiecare speranta. Daca insa ne fundamentam renasterea printr-o evadare, ne vom trezi intr-o noua inchisoare. Nu poti fugi. Poti doar sa fii puternic, si sa nu te lasi invins.

 

In toata postarea ta vorbesti doar despre defectele lui. Nu pomenesti despre acele calitati care au facut-o cindva pe Ea sa il iubeasca. Ai decupat dintr-un destin acele nuante care il pun pe El in umbra. In realitate e imposibil ca ea insasi sa nu fi gresit la rindul sau.... Asa e viata, asa sint oamenii. Gresesc, dar se si iarta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prefer sa partecip la propria tragedie decat sa fiu spectatoarea propriei mele vieti! Nu vreau sa vegetez. Marea majoritatea nu traieste, exista si nimic mai mult. Eu refuz sa traiesc intr-un mod profilactic! Iertati, acceptati si lasati trecutul asa cum este el. Intoarceti pagina. Este greu intr-adevar... cateodata tam nisam te umfla plansul... oriunde te aflii... insa lupti cu tine insati. Trebuie! Nu trebuie sa inoti in propria suferinta! Dati-va oportunitatea de a iubi si de a fi iubite din nou!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×