Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Statistici 2006

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Urmand trendul imbratisat de companiile ce stau pe un munte de date ne-am decis sa alcatuim propriile noastre statistici. Sursa de informatii este alcatuita din ziarele romanesti cu reprezentare online. Astfel, am strans toate articolele furnizate de presa in decursul anului 2006 si le-am analizat dupa cele mai des tratate subiecte.

 

Cum se foloseste (unealta):

Folositi dialogul de editare pentru a adauga cel putin un termen si a vedea evolutia in timp a acestuia. Fiecare termen va fi reprezentat cu o culoare diferita iar graficul va fi scalat astfel incat sa se incadreze in intregime.

 

Exemple:

Tariceanu+Basescu

aviara

Steaua+Rapid+Dinamo

anticipate

Zavoranu+Pepe

cutremur

Logan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si... cand le vedem si combinate ? :giveheart:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si... cand le vedem si combinate ? :flowers:

 

Graficul are un buton de editare si se pot adauga sterge termeni.

De asemenea se poate selecta o alta perioada si se poate face zoom.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exemple:

Tariceanu vs Basescu

 

Basescu se pare ca beneficieaza de popularitate mai mare pe toata perioada anului precedent, avand varfuri raportate la unele evenimente: anuntul retragerii din politica, trupele din Liban si 'ridicarea' vizelor, dosarul CNSAS, discursul din Cotroceni...

(Dati click pe o bara din grafic pentru a vedea stirile din ziua respectiva. Incercati si o zi din urma pentru a vedea care e cauza efectului.)

 

aviara

 

Explicativ graficul, cel mai mult scandal pe tema gripei a fost in lunile mai-iunie, pierzandu-se in neant dupa aceea.

 

 

Steaua vs Rapid vs Dinamo

 

Steaua domina pe alocuri statisticile, mai ales datorita calificarii in UEFA. Inainte de finala Rapid-Steaua cele trei echipe au popularitate relativ egala in presa.

 

anticipate

 

Se observa efectul de domino - subiectul revine in discutie cand este aruncat printr-o declaratie si preluat de toata presa.

 

Zavoranu+Pepe

 

Cei doi au ajuns in capul stirilor cu ajutorul nuntii lor si intrarii Oanei in PRM

 

cutremur

 

Cutremurul din insula Java este cel mai discutat in 2006.

 

Logan

 

Logan ajunge cap de afis pe 1 Martie prin dezvaluirea prototipului Steppe, urmand ca de-abia la sfarsitul lui septembrie sa lanseze oficial varianta Break. Parerea mea este ca nu prea seamana cu masina de concept, dar asta e, se vinde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×