Sari la conținut
Forum Roportal
Rebel XP

Cel mai frumos oras din lume

Postări Recomandate

Apropo de Maroc, pana la desert s-ar putea sa dai si de ceva orase !

 

Agadir e foarte renumita localitate-statiune in desert pentru aristocrati!!! dar el vrea convietuire in natura langa scorpioni si vipere :crazy: viata de nomad ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai vrea tu sa arati ca Peter O'Toole :yahoo: odata intrat in desert, bedouinii nu te mai lasa din cireada!!!

Neee :nea: n-au cum. Ca am nume predestinat. Lawrence :lol:

Apropo de Maroc, pana la desert s-ar putea sa dai si de ceva orase !

A, da, o scurta oprire, dar eventual la plecare acasa. :crazy:

 

Da vezi sa nu-ti uiti ochelarii. :lol:

:lol: La asta nu m-am gandit.

Si daca i-as lua ar fi o adevarata dilema : care pereche?

Asa de suflet, am o pereche Gold & Wood si Ray Ban.

De aia ar fi fost mai corect ca topicul sa fie despre cel mai mai frumos oras in opinia fiecaruia, din cele pe care le-a vazut. Altfel discutam din statistici, poll-uri de opinie si clasamente ale paginilor turistice. Nu se poate afirma ca orasul X sau Y e cel mai frumos din lume din moment ce presupun ca nici unul dintre noi aici nu a vizitat sau macar vazut in poze fiecare oras din lume. :doh:

Pai nu e clasament, fiecare spune care crede el ca este cel mai frumos din ce a vazut.

Editat de Two
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi place si Istambul ... n-am mai fost de foarte mult timp acolo si stiu ca s-a schimbat insa cand l-am vazut in '77 era inca destul de original si fara multe influente moderne, chiar din evul mediu parca era o poza asa arata orasul dar si o parte din populatie. Ma asteptam ca cineva sa intoarca pagina in cartea de basme orientale.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi place si Istambul ... n-am mai fost de foarte mult timp acolo si stiu ca s-a schimbat insa cand l-am vazut in '77 era inca destul de original si fara multe influente moderne, chiar din evul mediu parca era o poza asa arata orasul dar si o parte din populatie. Ma asteptam ca cineva sa intoarca pagina in cartea de basme orientale.

 

 

wow, Istambul. L-am vazut acum 3 ani intro excursie din asta de week-end. Zic si eu- toata lumea se duce la turci, hai sa vad si eu macar Istambulul, o sa dau o raita prin bazar ( asta era singura mea idee despre oras - ca acolo se duceau bisnitarii sa aduca marfa) si vad si eu orasul de pe 2 continente. :unsure:

A fost in schimb cu totul si totul altceva - Istambul are o gramada de obiective istorice, de palate ale sultanilor (Palatul Dolmabahce,Palatul Topkapi etc), de moschei si biserici, de gradini, centrul vechi. Ai ce vizita.

 

Chiar si marele bazar al lor e destul de "colorat" si imens si daca le spui de Hagi si fotbal, lasa mai repede la pret - caci la ei asta cu negocierea preturilor este un fel de ritual deja - te mai servesc cu un ceai, mai iti arata si altceva, mai te intreaba de sanatate si din una in alta, mai lasa el la pret, mai dai tu ceva, pana la urma e distractiv. Daca ii lauzi nitel magazinul si marfurile obtii un pret la sfert.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

wow, Istambul.[...]

- Istambul are o gramada de obiective istorice, de palate ale sultanilor (Palatul Dolmabahce,Palatul Topkapi etc), de moschei si biserici, de gradini, centrul vechi. Ai ce vizita.

 

Chiar si marele bazar al lor e destul de "colorat" si imens si daca le spui de Hagi si fotbal, lasa mai repede la pret - caci la ei asta cu negocierea preturilor este un fel de ritual deja - te mai servesc cu un ceai, mai iti arata si altceva, mai te intreaba de sanatate si din una in alta, mai lasa el la pret, mai dai tu ceva, pana la urma e distractiv. Daca ii lauzi nitel magazinul si marfurile obtii un pret la sfert.

Din ce stiu eu,in cultura orientala, reprezinta o insulta faptul ca accepti prima oferta de pret care ti se face. De aceea trebuie sa necociezi pretul.

 

Un oras care regret ca nu l-am vizitat cand am avut ocazia, si care stiu ca este foarte frumos, este Damascul.

Dar, nu pot vorbi doar din ceea ce stiu eu despre el. Poate ne spune altcineva ceva, care l-a vizitat.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un oras care regret ca nu l-am vizitat cand am avut ocazia, si care stiu ca este foarte frumos, este Damascul.

Dar, nu pot vorbi doar din ceea ce stiu eu despre el. Poate ne spune altcineva ceva, care l-a vizitat.

E frumos, Damascul vechi insa. Cei care sunt atrasi de destinatii din astea turistice pline de istorie cu un iz de vechime statornica ce te face sa ai impresia ca ai calatorit in timp (Ex. Yemen) vor fi incantati de Damasc. Am fost acolo in 2008 si mi-a placut mult. Sper ca intr-o buna zi cand tragedia din Siria va lua sfarsit, lumea sa poata sa viziteze tara aia din nou. Nu numai Damascul e fain dar si prin restul tarii. Musai sa vizitezi castelul medieval de pe vremea cruciadelor, Crack Des Chevalier. E masiv, cum n-ai mai pomenit vreodata si extrem de fascinant sa vezi ce au putut sa construiasca oamenii la vremea aia fara unelte si tehnologie moderna. Impresionant. Deasemenea regiunea din nordul tarii, Kessab, de la granita cu Turcia, e frumoasa.

 

 

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu care este cel mai frumos oras din lume, dar cel mai frumos din Europa pentru mine este Praga, vacanta de ierna ne-am petrecut-o acolo si am rapas placut impresionat (am vazut si Roma si Paris). Personal mi-a placut foarte mult, si oamenii sunt foarte ok, preturi bune, mancare delcioasa, sunt curios cum este vara, am inteles ca este viata de noapte serioasa :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În mod indubitabil, Tbilisi e cel mai frumos oraș din Europa și din lume.

Am văzut destule orașe, dar toate par irelevante în raport cu minunea asta de oraș. Also, nightlife-ul e baza și în curând o să se transforme în Amsterdam 2. Doar că-i mai frumos decât acolo. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×