Sari la conținut
Forum Roportal
Rebel XP

Cel mai frumos oras din lume

Postări Recomandate

Ca sa spun care este cel mai frumos oras din lume, ar trebui sa le fi vazut pe toate. :crazy:

 

Din cate am vazut, cel mai mult mi-a placut Venetia pe timpul verii si Viena iarna, impodobita de Craciun.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Din cate am vazut, cel mai mult mi-a placut Venetia pe timpul verii si Viena iarna, impodobita de Craciun.

 

nu-ti ram

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....

Nu am vizitat Italia.Imi doresc.Am auzit ca intr-adevar Venetia este foarte frumoasa.

Un prieten foarte bun, avand cunostinte solide in domeniul arhitectonic, mi-a spus ca Italia este o tara a artei,a istoriei culturii, dar dupa parerea lui cea mai spectaculoasa si valoroasa din acest punct de vedere este Florenta.

Ce orase ati mai vizitat in Italia?

 

 

Parerea mea este sa mergi si in Italia daca ai ocazia. Si consider ca prietenul tau are dreptate. Intotdeauna am spus despre Italia ca este tara in care orice oras este un muzeu in aer liber, ai arhitectura - cladiri incredibile pana si in cele mai mici "satuce", arta cat cuprinde, cultura ( doar e tara Renasterii), statui si fantani, piatete, catedrale cu vestitele lor "campanilla" (clopotnita care este un turn inalt unde sunt clopotele) si o atmosfera mediteraneana.

Cat despre orasele din Italia - fiecare este frumos in felul lui - Florenta, Venetia, Roma (magnifica), Milano, Napoli ( atat de viu si imprevizibil), San Marino etc etc etc. :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva hazliu: pe harta Parisului era piata Bastilliei, am vrut sa mergem sa vedem, credeam ruine ale Bastiliei.Am ajuns in piata Bastiliei, am intrebat destui francezi unde este Bastilia si nici unul nu a stiut sa spuna unde e.De fapt nu mai exista nimic din renumita inchisoare.

:lol: Da, adevarat, pe locul ei s-a construit Opera. Si, intradevar, nu stie nimeni de inchisoare. :crazy:

 

Cat despre orasele din Italia - fiecare este frumos in felul lui - Florenta, Venetia, Roma (magnifica), Milano, Napoli ( atat de viu si imprevizibil), San Marino etc etc etc. :)

A, da, mai ales ca la Napoli ai ocazia sa fi jefuit pe inserat. E intotdeuna o experienta inedita. :lol:

Dar Italia are farmecul ei aparte, si cu totul altfel fata de Franta sau Germania care sunt in apropriere.

 

Iar in Belgia si Olanda, prin micile orase, chiar ai ocazia sa vezi acele casute din povestile fratiilor Grimm, in realitate. Si te astepti sa iasa vre-un personaj din poveste. E ceva de basm. :roll:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:...

 

Iar in Belgia si Olanda, prin micile orase, chiar ai ocazia sa vezi acele casute din povestile fratiilor Grimm, in realitate. Si te astepti sa iasa vre-un personaj din poveste. E ceva de basm. :roll:

 

Uite, pe aici n-am ajuns si cred ca e frumos.

Cum se spune, timp si bani sa fie, ca le vedem noi pe toate. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite, pe aici n-am ajuns si cred ca e frumos.

Cum se spune, timp si bani sa fie, ca le vedem noi pe toate. :o:

Eh si tu, e de ajuns sa vrei, ca restul se rezolva. :tease:

 

La o prima vedere ramai oarecum surprins cand vezi locurile prin care treci ca poate exista o asemenea feerie, casele nu au garduri ca in alte tari, si fiecare isi amenajeaza peluza din fata casei cat mai original. Destul de rar, adevarat, mai vezi cate o moara de vant paraginita de vreme, ce iti aminteste de aventurile lui Don Quijote.

 

Mie nu prea mi-a placut Venetia iarna, bine, era si cam frig atunci, gondolele inghetate, lume zgribulita, trenurile erau in greva. Dar vara, toata Italia e superba. La fel si oamenii de acolo. Mai putin romanii.:lol:

Editat de Two
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma cam pacaliti voi cu replica asta "daca vrei, poti" - poate voua va iese, mie nu prea mi-a iesit, pana acum.... :crazy:

 

 

Asta fara garduri la case mi se pare bestiala. Fata de noi, in special in Ardeal, cand megi si vezi ditamai gardurile cu porti inalte de 4 m.

Si morile imi plac. Mi se par specifice olandezilor. Dar de ce spui ca nu mai sunt? Le-au daramat?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma cam pacaliti voi cu replica asta "daca vrei, poti" - poate voua va iese, mie nu prea mi-a iesit, pana acum.... :crazy:

Nuuu??!!! :soc:

Si ai vrea ? :crazy:

Spune, ca te ajutam si pe tine.

 

Asta fara garduri la case mi se pare bestiala. Fata de noi, in special in Ardeal, cand megi si vezi ditamai gardurile cu porti inalte de 4 m.

Si morile imi plac. Mi se par specifice olandezilor. Dar de ce spui ca nu mai sunt? Le-au daramat?

A, da, comparativ cu ardealul, este ceva de nedescris. In plus cghiar ai impresia ca esti in alta lume. Sa vezi case izolate, cu o arhitectectura de povesti de crezi ca sunt de turta dulce, si cand e vremea rece fumul iesind pe horn, iti poti inchipuii focul si lemnele trosnind, in semineu.

 

A, morile, or mai fi, dar n-am colindat chiar peste tot. Cele din Belgia pe care le-am vazut erau foarte vechi si darapanate. Alea mi-au placut in mod special.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×