Sari la conținut
Forum Roportal
Rebel XP

Cel mai frumos oras din lume

Postări Recomandate

n-am fost inca in barcelona,d ar din toata europa de vest si putin din orient, pot spune ca cel mai mult m-a impresionat viena... n-am mai vazut un oras asa stralucitor, curat si ordonat. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mult mi-a placut micutul orasel Memmingen, din Sud-Vestul Germaniei. Are un aer cu totul deosebit, mai ales centrul vechi, care a scapat ca prin minune de bombardamentele din WW2.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Barcelona este un oras foarte frumos :giveheart:

Da, si mie Barcelona mi-a placut cel mai mult. Defapt nici nu imi pot imagina ce ar putea insemna un oras mai frumos de atat. Sunt mai multe orase ingrijite, dar in general le simt inumane. Alea cu zgarie-nori chiar nu sunt facute pentru oameni. Alea sunt orase de tip casa-munca. Locuiesti la periferie la casa si te duci la munca in centru intr-un zgarie-nor. Acele orase nu contin nimic si pentru suflet. Apoi ar mai fi cele ca Roma. Roma e un oras de tipul celor romanesti, dar e prea incarcata de arta. E frumoasa arta, evident, dar prea multa oboseste. Alt oras la extrem e Londra. Acolo luxul e prea mult. E atat de mult lux incat nu prea mai lasa loc de caldura sufleteasca, nu lasa loc unui suflet mai simplu. Eiii... si mai e Barcelona (si probabil in general orasele spaniole). Barcelona e si ingrijita, are si arta, are si lux, dar totul in proportii moderate. De aceea eu l-am simtit un oras foarte uman. E unul din putinele locuri care pur si simplu ma relaxa. Simteam ca plutesc prin el. Imi simteam sufletul usor. Era o placere ce curgea asa lin prin suflet. Si are copaci. Asta schimba radical aspectul unui oras. Majoritatea par sa ignore acest aspect. Dar pentru mine copacii sunt vitali intr-un oras. Il fac mult mai relaxant. Barcelona e combinatia perfecta de elemente ce trebuiesc a fi prezente intr-un oras.

 

Al doilea meu oras preferat e Odessa, din 2 motive: copaci peste tot si atmosfera de oras comunist invechit, desi m-am plimbat doar prin partea veche, adica cea cu aspect european. Dar tot avea aerul ala comunist care mie imi place.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paris - dar depinde cu ce ochii il privesti si ce stii deaspre el. :roll:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Venetia!

Si nu doar cea turistica, cu piata San Marco si Basilica, sau Palatul Dogilor si condolele de pe Grand Canale, ci partea mai putin vizitata, de stradute inguste si cladiri vechi, de canale si poduri, de mici biserici incredil de frumoase care le gasesti in piatete nu mai mari de suprafata unui apartament, de atmosfera aparte.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orasul cu cele mai multe puncte Wi-Fi, cu cele mai multe outlet-uri, cu cele mai multe spatii verzi, cu cele mai multe oferte de munca (inclusiv pentru straini) si cu cele mai multe si sigure mijloace de transport in comun. N-am fost niciodata intr-o tara dezvoltata din Asia, dar sigur voi lua asa ceva in considerare.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paris - dar depinde cu ce ochii il privesti si ce stii deaspre el. :roll:

 

Sigur, Parisul este un oras splendid, nu degeaba i se spune orasul luminilor si al indragostitilor.Cand am vizitat Parisul, veneam de la Londra(un oras frumos cu multe spatii verzi, dar cu niste strazi destul de inghesuite si aglomerate-exceptand centrul, casele obisnuite parca sunt trase la xerox(copiator),sunt din perioada victoriana, ar fi multe de spus...despre obiectivele turistice, nu stiu daca intereseaza.

Parisul mi-a placut, dar am avut senzatia ca sunt in Bucuresti, sigur are un stil arhitectonic la o alta scara.Obiective...sunt multe de spus si aici.

Ceva hazliu: pe harta Parisului era piata Bastilliei, am vrut sa mergem sa vedem, credeam ruine ale Bastiliei.Am ajuns in piata Bastiliei, am intrebat destui francezi unde este Bastilia si nici unul nu a stiut sa spuna unde e.De fapt nu mai exista nimic din renumita inchisoare.

 

Venetia!

Si nu doar cea turistica, cu piata San Marco si Basilica, sau Palatul Dogilor si condolele de pe Grand Canale, ci partea mai putin vizitata, de stradute inguste si cladiri vechi, de canale si poduri, de mici biserici incredil de frumoase care le gasesti in piatete nu mai mari de suprafata unui apartament, de atmosfera aparte.

 

Nu am vizitat Italia.Imi doresc.Am auzit ca intr-adevar Venetia este foarte frumoasa.

Un prieten foarte bun, avand cunostinte solide in domeniul arhitectonic, mi-a spus ca Italia este o tara a artei,a istoriei culturii, dar dupa parerea lui cea mai spectaculoasa si valoroasa din acest punct de vedere este Florenta.

Ce orase ati mai vizitat in Italia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva hazliu: pe harta Parisului era piata Bastilliei, am vrut sa mergem sa vedem, credeam ruine ale Bastiliei.Am ajuns in piata Bastiliei, am intrebat destui francezi unde este Bastilia si nici unul nu a stiut sa spuna unde e.De fapt nu mai exista nimic din renumita inchisoare.

 

au uitat si ei pentru ce au facut revolutie la 1789 ... :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×