Sari la conținut
Forum Roportal
micutu

Dragoste, Iubire, Amor

Evaluează acest topic

Intr-o relatie care este mai dominanta iubirea,dragostea sau amorul?  

26 membri au votat

  1. 1. Intr-o relatie care este mai dominanta iubirea,dragostea sau amorul?

    • Dragoste!
      5
    • Iubire!
      10
    • Amor!
      4
    • Ambele!
      7


Postări Recomandate

Pai... din moment ce toate inseamna acelasi lucru, parerea mea e ca toate se potrivesc... numai ca depinde, de la individ, la individ cum ii suna mai bine.

 

Dar... eu am o teorie: dragostea e un fel de prevestitor al iubirii... mai intai te indragostesti adica ai fluturi in stomac, nu mananci, vezi totul roz, nu vezi defectele celuilalt, plutesti etc. abia mai tarziu vine iubirea care e mai calma, mai asezata, esti realist dar esti impacat cu tot ceea ce inseamna omul de langa tine, iubirea e mai puternica.

 

Amor mie, personal, imi suna a cuvant folosit acum vreo 200 de ani pe post de neologism.

 

parerea mea,

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca pana la urma sunt doua lucruri diferite si au acelasi inteles .

Mai intai vine dragostea , apoi iubirea si amorul (care multi il i-au ca sex ) cum ar veni inceputul , continutul si apoi ...... :cat:"

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi ca pana la urma sunt doua lucruri diferite si au acelasi inteles .

Mai intai vine dragostea , apoi iubirea si amorul (care multi il i-au ca sex ) cum ar veni inceputul , continutul si apoi ...... ;)"

 

 

Chestie de interpretare ;), ce vrei ;) ? Fiecare poate da orice tenta doreste nevoilor, dorintelor sau sentimentelor proprii. Partea naspa e ca... tot mai greu poti fi sigur de ceea ce primesti de la omul de langa tine.

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fiecare dintre noi vrea cate ceva care poate sa se indeplineasca sau nu. Difera si de nevoie fiecaruia si ce poate acesta oferii in schimbul ..... ce se numeste dragoste / iubire /amor ;) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de relatie...

Daca consideri ca va fi de scuta durata...oricare dintre ele.

Dar daca vrei sa fie de lunga durata :Respectul si Increderea definesc o relatie...restul este:dragoste,iubire,amor ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Dragoste, iubire, amor sau AMBELE" ???

nu era cumva TOATE TREI? hmmm...

8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DRAGOSTE pare mai mult un termen literar.IUBIRE suna mai idealist ,mai paltonic ,iar AMOR aduce deja a pasiune intensa...

 

Cred totusi ca difera ca sens in contextul folosit: -Sa ne iubim! nu e acelasi lucru cu Sa facem dragoste sau cu Sa facem amor 8) :- :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×