Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Salut

De curand mi-am cumparat 128 ram, mai aveam la calc tot 128 si recunoaste noua memorie, dar dupa ce intra in windows mi se restarteaza calculatorul. Nu il pot folosi. Mi-am formatat calculatorul, dar tot nu merge. Am Xp-ul. Help me!

Noua memorie , daca e singura, merge, aDIca nu mi se restarteaza calcu, dar daca le pun pe amandoua, nu merge. am mai avut si altadata 2 memorii si a mers. Aaa, au aceeasi frecventa. Help!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca au acceasi frecventa tot e posibil sa fie incompatibile una cu alta....

Incearca eventual sa le schimbi ordinea in sloturi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deobicei cand introduci o componenta hardware noua intr-un sistem si acela e eternul si fascinantul windows cam apar unele problebe.

de exemplu eu am luat un tvtuner, l-am bagat in comp si nu am reusit sa instalez driverele, respectiv sa-l folosesc pt. ca se restarta intruna ... dupa ce am reinstalat sistemu s-a rezolvat...

Bine nu neaparat si nu totimpu dar apar, si este recomandat sa reinstalezi windowsu mai ales cand este vorba de memoria RAM !!

 

~ daca merg separat si pe sloturile care sunt puse initial nu vad de ce sa nu mearga impreuna chiar daca sunt la aceasi frecventa sau la frecvente diferite!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vorba de memoria ram Windows-ul nu are treaba cu ele... adica indiferent cata e si de care, e tot aia... dar ideea e ca se poate sa nu fie compatibile intre ele si atat. Incearca sa cresti latentele memoriilor din BIOS, dar NUMAI DACA STII CUM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca e vorba de memoria ram Windows-ul nu are treaba cu ele... adica indiferent cata e si de care, e tot aia... dar ideea e ca se poate sa nu fie compatibile intre ele si atat. Incearca sa cresti latentele memoriilor din BIOS, dar NUMAI DACA STII CUM.

 

eu stiu ca pagefile'u e strans legat de cantitatea de memorie RAM ~ asa ca o legatura exista in mod sigur !! ca afecteaza sau nu stabilitatea sistemului e mai mult sau mai putin probabil.

intradevar restartarea sistemului se face in general din probleme hardware ~ dar nu numai !!

memtest-ul spune tot in cazu asta, asa ca linkurile lui @marlboro sunt mai mult decat utile ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×