Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

De ce ştiinţa nu poate anula religia,

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce ştiinţa nu poate anula religia?

 

Din mai multe motive, iata cateva:

 

1. Nu toti oamenii au fost dotati cu destul de multa inteligenta abstracta pentru a intelege descoperiri din matematica, fizica, etc. motiv pentru care accepta raspunsuri venite de la ORICE religie, raspunsuri conforme cu aspiratiile lor...pamantesti. Religia ofera raspunsul adecvat pentru ceea ce tu doresti deja, de aceea exista atat de multe religii.

2. Crestinii spun ca isi pot dovedi religia prin profetii care se implinesc declarand ca stiinta nu poate explica aceste profeţii si nici nu-i va salva din lumea materiala, care in opinia lor va avea un sfarsit

3. Astronomii au dscoperit fenomene in univers care anuleaza formule din fizica pentru care s-au dat premii Nobel, si anume Relativitatea lui Einstein, mecanica cuantica a lui Bhor

a)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si de ce daca sunt atee trebuie sa am neaparat si explicatiile stiintifice ale materiei?sau ale universului?

 

Loreda, tu esti o atee moderna si tanara probabil de pui astfel de intrebari. Ateii de pe timpuri au luat "explicatiile stiintifice" ca scut impotriva acuzatiilor pe care le aduce legea morala a lui Dumnezeu, dar faptul ca astazi poti fi ateu si fara sa justifici asta inseamna ca Diavolul a lucrat cu spor si ca lumea nu mai are nevoie de scuze ca sa calce poruncile lui Dumnezeu. Asta este nivelul maxim de imoralitate la care poate sa ajunga fiinta umana. Prin lepadarea fatisa a Legii lui Dumnezeu, insasi Dumnezeu este anulat si indepartat definitiv din mintea omului prin uciderea constiintei sale. In afara de Cuvantul scris si soaptele constiintei nu mai exista alta posibilitate prin care Dumnezeu poate sa convinga pe om de dragostea Sa. Rezultatul explicatiilor stiintifice a ateilor referitoare la caracterul si vointa unui dumnezeu rece si nepasator, a distrus in interiorul a milioane si milioane de fiinte umane increderea in Cuvantul lui Dumnezeu si le-a adus la tacere constiinta.

Cu cat numarul celor care se declara atei fara nici o rusine va fi mai mare, cu atat va fi mai aproape ziua distrugerii acestui batran pamant, si refacerea celui nou si mult asteptat de putinii credinciosi care au mai ramas, si de miile de mii care au adormit in tarana pamantului in aceasta speranta. Inmultirea faradelegii si a necredintei, cat si evenimentele politice si organizatorice internationale din zilele noastre, sunt semnele despre care vorbeau profetii si despre care Domnul nostru Isus Hristos a spus in Matei cap. 24:

De la smochin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Loreda, tu esti o atee moderna si tanara probabil de pui astfel de intrebari. Ateii de pe timpuri au luat "explicatiile stiintifice" ca scut impotriva acuzatiilor pe care le aduce legea morala a lui Dumnezeu,

 

O fi fost inainte asa ..dar acuma alta e cauza ...atei se opun minciunii propagate in Biserica despre un Dumnezeu cu care Biserica nu are nici o legatura !!!!

 

dar faptul ca astazi poti fi ateu si fara sa justifici asta inseamna ca Diavolul a lucrat cu spor si ca lumea nu mai are nevoie de scuze ca sa calce poruncile lui Dumnezeu. Asta este nivelul maxim de imoralitate la care poate sa ajunga fiinta umana.

 

Culmea imoralitatii a fost atinsa nu de atei ci de credinciosi, care in afara de destrabalare si-au permis sa ucida in numele cartii lor inspirate de satana numita biblie

Dovada ne stau chiar capii si parintii bisericii crestine !

Dar si texte din scriptura care dovdesc natura satanica a lui Isus:

 

Astfel in Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O fi fost inainte asa ..dar acuma alta e cauza ...atei se opun minciunii propagate in Biserica despre un Dumnezeu cu care Biserica nu are nici o legatura !!!!

Culmea imoralitatii a fost atinsa nu de atei ci de credinciosi, care in afara de destrabalare si-au permis sa ucida in numele cartii lor inspirate de satana numita biblie

Dovada ne stau chiar capii si parintii bisericii crestine !

Dar si texte din scriptura care dovdesc natura satanica a lui Isus:

 

Astfel in Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Culmea imoralitatii a fost atinsa nu de atei ci de credinciosi, care in afara de destrabalare si-au permis sa ucida in numele cartii lor inspirate de satana numita biblie

Dovada ne stau chiar capii si parintii bisericii crestine !

Dar si texte din scriptura care dovdesc natura satanica a lui Isus:

 

Astfel in Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca stiinta e buna pentru conforulo omului ! Crestinismul in schimb invata ce este IUBIREA !!!

 

Confortul !!!

 

Chiar asa! Ai putea sa detaliezi putin cum ne conduce crestinismul spre iubire? Dar fara graba, pe indelete!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar asa! Ai putea sa detaliezi putin cum ne conduce crestinismul spre iubire? Dar fara graba, pe indelete!

cu pasi micuti si pe-ndelete, fara graba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar asa! Ai putea sa detaliezi putin cum ne conduce crestinismul spre iubire? Dar fara graba, pe indelete!

 

Intrebari de genul asta puteau fi auzite doar ca urmare a aparitiei asa zisei "societati moderne". De fapt este societatea Satanei.

EU TE INTREB STIMATA SA STIMATE LOREDA: DACA CRESTINISMUL NU TE INDEAMNA SPRE IUBIRE, CINE ALTCINEVA POATE S-O FACA?

 

Nu te condamn ca nu ai inteles nici macar asta dela crestini, deoarece cei autentici sunt mult mai rari decat aurul. Dar cred ca principiile morale se pot cunoaste in orice loc si-n orice timp. Chiar daca in familia matale nu se prea vorbeste despre asta, macar in televiziune, ziare, internet, vecini, rude prieteni, cineva poate sa-ti spuna cu ce se ocupa crestinismul. Dar dac nu este nimeni, atunci i-ti spun eu:

Definitia crestinului este urmatoarea: "Sa iubesc pe Domnul Dumnezeu din toata inima mea, din tot sufletul meu si cu tot cugetul meu, si sa iubesc pe aproapele meu ca pe mine insumi".

Crezi ca poate exista iubire mai mare decat asta? Incearca sa faci macar atat.

Isus era mult superior fiintelor umane si s-a desbracat de superioritatea si slava Sa, si a murit pt pacatele noastre si ca sa ne arate pana unde trebuie sa mearca dragostea noastra. Asta este crestinism, si asta este adevarata dragoste.

Dar oamenii de azi numesc dragoste doar acolo unde este loc de relatie sexuala. Aia este doar partea animalica a dragostei, dar nobletea dragostei este atunci cand reusesti sa-ti iubesti dusmanii, cand iubesti pe cei care te concureaza, cand iubesti pe cei care sunt induferenti de prezenta si existenta ta.

Astea sunt principiile de baza a lui Hristos. Si de fapt crestin inseamna urmas al lui Hristos. Ucenic. Hristos-Cristos-Cristian-Crestin. Ai inteles????

 

 

Cer scuze Loredei ca am asociat nikname-ul sau postarii lui HiperIon el. Asadar raspunsul meu de mai sus ii este aresat celui de-al doil-ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×