Sari la conținut
Forum Roportal
demerzel

de ce forme de invatamint patronate de neoprotestanti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

este o intrebare pe care mi-o pun de un timp. si nu am gasit decit raspunsuri care dovedesc darkside-ul acestor culte.

in nomenclatura targetul lot de racolare trebuia sa se limiteze la oameni maturi care din anumite motive erau lovi-ti de soarta.

nu prea aveau acces la tineret.

dar acuma avind forme de invatamint patronate isi asigura armata de rezerva cu usurintza.

isi pot finaliza munca de racolare si indoctrinare ff simplu caci la scoala copilul trebuie sa " invetze ".

si ce invatza ca crestinismul si biblia sunt asa niste lucruri aditionale fata de reala interpretare pe care o dau ei.

poate este un topic deranjant mai greoi de atacat dar personal il consider util.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar ei nu invata ca biblia e aditionala :)

ok sa zicem. dar o interpretare a bibliei atrage dupa mine un scop sau explicatii stiintifice. (erich von deniken)

de ce trebuie sa creada tinerii ca lumea ii asa si asa si ca cea mai pefecta combinatzie este interpretarea neoprotestanta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca neoprotestantii au ca misiune inbrobodirea si indobitocirea oamenilor ...si ei au invatat de la ceauseacu ca acest lucru se face cu succes deplin ...in scoli!

Asa ca de ce nu ar avea si ei scolile lor mincinoase ...ca doar si ceausescu le-a avut?

Acum e democratie!.... (prost inteleasa)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca neoprotestantii au ca misiune inbrobodirea si indobitocirea oamenilor ...si ei au invatat de la ceauseacu ca acest lucru se face cu succes deplin ...in scoli!

Asa ca de ce nu ar avea si ei scolile lor mincinoase ...ca doar si ceausescu le-a avut?

Acum e democratie!.... (prost inteleasa)

dap pe timpul lui ceausescu erau cuiburi de informatori ai securitatzi si numai asa au scapat de legea comunista a sectelor.

dar acuma ataca la direct cea mai labila parte sociala "tinerii".

si tot cea ce fac o fac prin constringere si publicitate agresiva.

va comunic si motivul care m-a impins catre acest forum si abordarea acestei teme:

eram in timisoara in apropierea unei scoli generale asteptind un coleg de munca. era ora la care se cam terminau cursurile de dimineatza. am observat un grup de 3 tineri si o tinara trasi la costume si ff stilatzi care la iesirea copiilor au inceput sa le distribuie o sumedenie de fluturasi. majoritatea copiilor le-au aruncat sau au refuzat sa le primeasca dar distribuitorii au insistat cu comentarii " ducetzi-l acasa poate parintzi o sa-l citesca mai atent nu scrie nimic rau pe fluturas".

am recuperat un fluturas si l-am citit. nu doresc sa-l pun pe forum. dar am luat legatura telefonic cu scoala respectiva explicindu-le ce se intimpla la terminarea cursurilor.

poate daca oamenii ar gindi un pic sau ar analiza plaga acestor culte totul ar deveni o justitie rapida. dar din pacate prea putzini realizeaza urmarile.

Editat de demerzel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca mai trebuie lucrat la capitolul bun simt, tovarasi!

pai nu la fel face si popa la ora de religie ortodoxa? pupa icoana,fa-ti numai stiu ce semn,pupa mana aia cu care...!

la mine la servici a venit popa cu ,,botezul" si toti s-au conformat si au pupat ce le era indicat, desi erau oameni cu scoli suficiente, care in particular au alte viziuni despre viata (aparent) dat la care spalarea creierului a functionat perfect!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×