Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca unul care mi-am satisfacut serviciul militar obligatoriu pot sa va spun ca pe mine nu ma invatat nimic armata. In afara de faptul ca in armata ai voie sa injuri. Eu am facut armata la TR (termen redus) si se considera ca cei care au terminat o facultate sunt putin mai "spalati" decat ceilalti. Va spun eu ca NU.

 

Sa stiti ca nu am fost de acord cu serviciu militar obligatoriu, dar pentru unii care in viata lor nu au vazut sapun este benefica.

 

In armata nu mi-a placut bataia de joc a ofiterilor fata de militarii in termen normal. Mai prost e ca isi gaseau aliati printre soldatii TR, care drept sa spun speram sa fie altfel.

 

In armata am invatat ca de fapt pot sa scapi de unda de soc a bombei nucleare. Nu radeti asa scrie intr-o carte de a lor. Cica potrivit mintilor luminate din armata in caz de atac nuclear iti imbraci combinezonul de protectie nucleara, te intorci cu spatele la bomba, dupa ce trece unda de soc pui baioneta la arma si ataci.

 

La noi armata inseamna o bataie de joc perpetua ("In armata nu ai nevasta, copil, nu esti om, ci esti doar militar"). Pregatirea cadrelor militare din unitatile necombatante lasa de dorit din toate punctele de vedere. Nu stiu sa traga la tinta, nu cred ca au mai facut un mars din scoala. Unii dintre ei au niste burti imense (cam ca baronul Harcaonen din Dune).

 

Am vazut in armata soldati prosti (nu folosesc peiorativ termenul, ci folosesc sensul adevarat, cel din dictionar). Oameni care in civilie purtau incaltari ortopedice, adica aveau un picior mai mic decat celalalt, acum erau incorporati si trebuiau sa faca marsuri si alergari alaturi de ceilalti.

 

Cine e mai rasarit dintre ofiterii tineri care au terminat academia incearca sa plece din armata. Asa ca va inchipuiti cine ramane in armata.

 

Avem si noi acolo un batalion cu adevarat profesionist pe care il trimitem sa moara prin tot felul de tari.

 

Eu nu zic sa nu se faca armata, dar cred ca ar trebui schimbata forma de organizare a stagiului. Sa zicem ca o data pe luna timp de trei zile sa-ti arate cum se trage cu arma, cum se arunca cu grenada, cum se pune trotilul. Sa inveti cateva elemente tactice. Asa, niste lucruri utile si care sa fie prezentate intr-un mod placut. Ca daca e sa fie razboi la comanda ajung profesionistii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu cred ca mai am ce adauga la cele scrise de tine decat sa subscriu. Eu nu am facut armata (inca) dar ma indoiesc ca satisfacerea stagiului militar imi va aduce vreun avantaj in viata. Asta ca sa fiu... "politicos" :roll:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca armata e un rau necesar... :)

Adica vezi tot ce e mai rau intr-un om in diferite situatii.Si trebuie sa inghiti,cu dreptatea in mana,sa fii umilit samd...

Ptr multi e benefica ;in sensul ca dau piept cu tot felul de situatii, si de cele mai multe ori neplacute.

Eu am incorporat la 18 ani!

A fost un soc ptr mine !Eram disperat ;dar mi-am dat seama ca n-am ce face...

altii au facut armata 5 ANI!!!Altii au facut razboiul...Sau au atat prin lagare...Si eu sa nu rabd...cunostintele si instructia din armata romana? :o :cat: :blinca: :"> :- A fost greu, mai ales ca am fost dadacit acasa.A fost o lectie dura .Poate unii ar trebui sa faca armata doar ca sa vada ca in viata nu tot ce zboara se mananca!!Ar invata sa fie mai calculati.Nu stiu cum e acum in armata ,dar pot spune ca am facut destula!Am invatat si bune si rele. :roll:

Este o vb:cine face armata este om ;cine n-o face este om si jumatate ;) .

O fi adevarat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu

...eu nu am facut !

[snapbacca]25622[/snapbacca]

:;): :;): :;):

Esti un om si jumatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca o fata nu prea ce sa spuna despre armata ;) dar profu meu de criminalistica din facultate avea o vorba: Sa nu te mariti cu un baiat care nu are armata facuta si care nu stie sa faca mamaliga.

 

Nu prea stiu ce are una cu alta dar era un tip super destept si probabil ca stia el ceva ;)

 

Oricum, la stilul in care se face armata la noi... mai bine nu... mai risti si sa te impuste unu mai in gluma, mai in serios (au fost atatea cazuri). Dar, asa in general, poate nu e un lucru asa rau, am cunoscut tipi care se ascundeau dupa fusta mamei si care sa-au intors total independenti din armata. Deci adevarul e undeva la mijloc... ca de obicei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da Andya,

Unii se "coc"in armata;altii "putrezesc" :)

Apropo, :;): :pee :;): esti casatorita? ;) (mamaliga.... :pee :;): cum e?)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca vreti sa vedeti cum e sa fiti injositi in ultimul hal va sfatuiesc sa "va bagati".nu te invata nimic armata, mai degraba te lasa fara cunostintele pe care le ai deja.... pai cum dom-le in armata nu ai voie sa gandesti! iar raspunsul la toate intrebarile care incep cu ''de ce'' este "c-asa trebuie". bine spune cineva mai sus ca cine e capabil nu ramane in armata.marea majoritate a ofiterilor sunt niste fraieri indoctrinati capabili doar la orice ora sa-i linga bocancii comandantului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×