Sari la conținut
Forum Roportal
fiorello

Win XP Home Edition sau Win XP Professional

Postări Recomandate

M-am hotorat sa-mi iau licenta pentru SO...Dar am unele dubii in ceea ce priveste ce Windows sa-mi iau...Am vazut destule comparatii intre Home Edition si Professional. Pana acum inclin spre Home Edition... e mai ieftin undeva la 290, RON fata de Professional care costa in jur de 450 RON. As vrea sa ascult si alte opinii...Precizez ca folosesc calculatorul acasa in scop personal si nu pentru afaceri sau chestii de genul asta...Unii vor zice ca intre Win XP Home Edition si Win XP Professional cel mai bun este Linux...Nu ma intereseaza astfel de mesaje...Si nici comentarii de genul "de ce vrei licenta?"

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine tu stii la ce vrei sa folosesti calculatorul, si prin urmare iti recomand sa vezi ce functii are fiecare sistem de operare si sa il alegi pe cel care ti se potriveste. Daca as fi in locul tau, as alege win xp profesional, pentru ca are mai multe functii(unele foarte utile) decat celalalt.

Editat de t_mann

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cel mai bine tu stii la ce vrei sa folosesti calculatorul, si prin urmare iti recomand sa vezi ce functii are fiecare sistem de operare si sa il alegi pe cel care ti se potriveste. Daca as fi in locul tau, as alege win xp profesional, pentru ca are mai multe functii(unele foarte utile) decat celalalt.

 

Ai putea sa-mi spui care ar fi acele functii in plus de care am neaparat nevoie? Eu am cautat sa aflu ceva in legatura cu functii in plus la XP Professional dar nu le-am gasit folositoare...nici macar Remote Assitance.

Ma intereseaza si aspectul de securitate pe internet...protectia la spyware, trojani, viermi, etc...firewall-ul este acelasi pentru ambele versiuni? La intrebarea asta n-am gasit inca un raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ai nevoie de professional decat pt un uz profesional. Daca tu folosesti doar acasa Home Edition este suficient. Uite ce nu poti face (in mod direct) in Home Edition si poti in Proffesional (sper sa nu ma insel):

- sa setezi drepturile pe fisierele, tab-ul security nu exista din cate-mi amintesc

- sa rulezi un IIS, in mare servere gen www, ftp etc pe calc tau; dar sunt alte variante care merg

- sa modici politica sistemului (policy editor)

- alte chestii in acelasi stil

 

Daca astea nu-ti spun nimic, e clar ca nu ai nevoie de ele :)

Eu nu cred ca intr-o utlizare normala ai nevoie si oricum in general sunt solutii alternative care iti permit sa faci intr-un XP Home Edition tot ce poti face si in Proffesional.

 

Firewall oricum iti sugerez sa pui ZoneAlarm iar pt trojans: Spyboat si Ad-aware se. Antivirus AVG Free. Toate astea sunt licente free. Personal e ceea ce folosesc si nu am avut niciodata probleme.

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Proffesional este net superior fata de Home Edition prin prisma posibilitatii configurarii mult mai avansate.

Eu zic sa-ti iei Proffesional. Fara discutie !

 

Cat despre virusi si spyware ? NOD32 Antivirus + Sygate Personal Firewall + Mozilla Firefox 2 (pentru navigare) si crede-ma de un spyware killer nici nu ai nevoie.

:airkiss:

 

Eu folosesc toate cele 3 mentionate mai sus si in 3 ani de zile m-am confruntat cu un trojan care a fost rapid carantinat si in cele din urma eliminat si 0 (zero) spyware.

Editat de ALX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Proffesional este net superior fata de Home Edition prin prisma posibilitatii configurarii mult mai avansate.

Eu zic sa-ti iei Proffesional. Fara discutie !

 

Cat despre virusi si spyware ? NOD32 Antivirus + Sygate Personal Firewall + Mozilla Firefox 2 (pentru navigare) si crede-ma de un spyware killer nici nu ai nevoie.

:airkiss:

 

Eu folosesc toate cele 3 mentionate mai sus si in 3 ani de zile m-am confruntat cu un trojan care a fost rapid carantinat si in cele din urma eliminat si 0 (zero) spyware.

 

ALX ceea ce-mi spui tu este foarte la general...as vrea ceva mai in amanunt...de exemplu sa-mi spui care sunt acele posibilitati de configurare mai avansate?. Da-mi 2-3 exemple...fa-ma sa inteleg...si apoi sa pun in balanta si sa pot spune "Da, Professional mi se potriveste cel mai bine" sau "Da, Home Edition mi se potriveste mai bine". Oricum, mersi ca ai postat si astept lucruri mai concrete. OK? :stars:

 

In alta ordine de idei, din cei trei antivirusi/spyware mentionati de tine, nu folosesc decat NOD32 si ocazional alte anti-spyware-uri...Si n-am avut nici o problema cu virusi/trojani etc. Personal cred ca NOD32 e excelent. Ofera protectie maxima cu consum de resurse foarte mic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Home este bun pentru aplicatii simple.In ce consta suportul de Hardware,Home nu suporta decat 1 procesor,Professional suporta doua.Iar profesionalu este facut pentru utilizatorii care fac altceva in afara de jocuri;filme;mail;net.Programele ca Dreamweaver iti cer WinXPPro obligatoriu.Mare diferenta in utilizarea de zi cu zi nu este.Eu zic sa il intrebi pe vanzatorul de la cel mai apropiat magazin ce sfat iti da.Ii spui cam ce faci tu pe PC,si el iti spune un raspuns cat se poate de bun.Noi nu putem sti ce doresti sa faci pe PC ca sa iti spunem care e mai bun,depinde de tine.

 

Sper ca am fost de ajutor :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Home este bun pentru aplicatii simple.In ce consta suportul de Hardware,Home nu suporta decat 1 procesor,Professional suporta doua.Iar profesionalu este facut pentru utilizatorii care fac altceva in afara de jocuri;filme;mail;net.Programele ca Dreamweaver iti cer WinXPPro obligatoriu.Mare diferenta in utilizarea de zi cu zi nu este.Eu zic sa il intrebi pe vanzatorul de la cel mai apropiat magazin ce sfat iti da.Ii spui cam ce faci tu pe PC,si el iti spune un raspuns cat se poate de bun.Noi nu putem sti ce doresti sa faci pe PC ca sa iti spunem care e mai bun,depinde de tine.

 

Sper ca am fost de ajutor :crazy:

 

Mersi. Da, mi-ai fost de ajutor. Din ce mi-ai spus tu am ajuns la concluzia ca XP Home Edition e OK pentru mine. Si cred ca pentru majoritatea utilizatorilor de PC.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×