Sari la conținut
Forum Roportal
t_mann

Functie php care se apeleaza la un moment dat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa fiu mai explicit.. am nevoie de o functie php care face "ceva" (de ex trimite un mail) la o anumita ora. Am cautat pe net.. dar nu am gasit nimic folositor (probabil nu am folosit cuvinte cheie destul de sugestive, dar nu am stiut ce sa scriu). O functie care se repeta ar fi la fel de buna (un fel de setTimeout in javascript, dar care sa nu presupuna accesarea paginii de catre un user pentru a incepe)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu intra userul pe pagina, cum este executat(a) scriptul/functia respectiv(a)? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca nu intra userul pe pagina, cum este executat(a) scriptul/functia respectiv(a)? :)

 

Cron Job ! (linux) ori ceva asemanator ptr windows!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti direct. In schimb poti sa iti inregistrezi o intrare in crontab sau in schedulerul de windows (depinde in ce sistem lucrezi) ca si userul care lanseaza scriptul, iar schedulerul o sa iti apeleze la momentul programat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@byrev: multumesc, o sa incerc

@Shockeru: de exemplu o functie care sterge userii care nu isi activeaza contul la 2 zile dupa inregistrare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi poate da cineva un exemplu concret? am cautat informatii despre cron job, dar probabil ca am nevoie de altceva.

Sa va spun exact de ce am nevoie. Intr-un tabel(intro baza de date, bineinteles) introduc o anumita data si ora.. iar la acea ora, in acea data sa fie apelata functia x. Stiu ca se poate, si nu necesita cine stie ce cunostinte, deoarece am vazut un site.. gazduit pe lx, care avea o functie care stergea toti useri inregistrati care nu isi valudau contul dupa vreo 2 zile de la inregistrare.. si mecanismul presupun ca este asemanator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi poate da cineva un exemplu concret? am cautat informatii despre cron job, dar probabil ca am nevoie de altceva.

Sa va spun exact de ce am nevoie. Intr-un tabel(intro baza de date, bineinteles) introduc o anumita data si ora.. iar la acea ora, in acea data sa fie apelata functia x. Stiu ca se poate, si nu necesita cine stie ce cunostinte, deoarece am vazut un site.. gazduit pe lx, care avea o functie care stergea toti useri inregistrati care nu isi valudau contul dupa vreo 2 zile de la inregistrare.. si mecanismul presupun ca este asemanator

 

Pai trebuie sa faci tu un script php care sa faca modificarile pe baza de date, respectiv sa caute indiviziic are nu si-au activat contul si sa ii stearga. Cu cron job doar apelezi scriptul respectiv.

 

 

spor t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×