Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut!!

am tinut acum un an de zile o cura de slabire ceva de genu mancam orice dar extrem de putin, de curand am pus ceva pe mine si am incercat din nou sa nu mai mananc si de data asta nu mai slabesc absolut deloc.

acum mi-am cumparat bicicleta si fac pe fiecare zi cam 10-15 minute pe ea.

credeti ca o sa aiba vreun efect aceasta bicicleta? mie imi este teama sa nu fac muschi la picioare si sa arab penibil:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

10-15 minute este putin. Oricum nu vei face muschi din aia vizibili ca la culturisti, daca de aia te temi, in general picioarele devin mai frumoase, mai fine, facand acest stil de exercitii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am bicicleta, dar efectele se vad doar daca dai dovada de constanta si putina ambitie. In sensul ca macar doua ture de cite 20 de minute pe zi sa pedalezi. Si nici alea nu reprezinta mare lucru. Inainte de a avea copil, de fapt cind am cumparat-o, pedalam 4 ore zilnic. IN trei saptamini ... s-a rupt cureaua... De s-au minunat cei de la magazin, le-am stricat socotelile. Pentru ca bicicleta avea un an garnatie, iar cureaua... o luna! Probabil ca atit erau ei singuri ca nu se rupe...

 

Acum, de cite ori pedalez, ma gindesc la ziua in care se va rupe.. Si cum voi reusi sa o inlocuiesc, cind magazinul a fost desfiintat! :airkiss:

 

Oricum, daca dispui de doua ore libere, aseaza-o in fata televizorului, si va fi mult mai usor. Cu cit mai mult, cu atit mai bine.

 

10-15 minute este putin. Oricum nu vei face muschi din aia vizibili ca la culturisti, daca de aia te temi, in general picioarele devin mai frumoase, mai fine, facand acest stil de exercitii.

 

 

Ai dreptate, pentru slabit e putin. Dar daca are o viata sedentara, macar isi mai foloseste muschii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu fac pe o viteza mai mare si nu pot sa fac mult ca ma lasa picioarele. daca fac pe viteza 2 de ex e cam lejer si pot sa fac mai mult dar nu stiu daca are efect sa pedalezi asa in gol.

dar m-ati pus pe ganduri si cred ca o sa imi maresc portia:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa lucrezi la bicicleta incearca sa faci minim 15 minute iar apoi pauza si iar 15 min in cateva serii daca vrei rezultate pozitive si vizibile mai rapid.incearca cu timpul sa maresti gradul de dificultate al bicicletei pt ca altfel organismul se va obisnui cu acelasi efort si nu vei rezolva nimik

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

combina 25-30 minute de bicicleta cu 30 abdomene.....efectul e super dupa aproximativ o luna! eu am acum abdomenul plat, dar a trebuit sa transpir mult pt asta.

bicicleta faceam dimineata si seara cate 30 minute la viteza maxima!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersul pe bicicleta este un efort aerob(cardio)ceea ce duce la cresterea ratei metabolice, deci arzi grasimi.

Problema este ca doar bicicleta nu ajuta.Ea trebuie imbinata cu alte exercitii aerobe , dar si cu exercitii anaerobe(antrenament de forta) si, evident, cu dieta.

Va recomand tuturor celor interesati un site care mie, personal, mi-a fost de mare folos, cu atat mai mult cu cat este realizat de un medic.

http://www.doctor.info.ro/html/slabirea_pe_scurt.html

 

Si ca informatie..in medie la o viteza de 10km/ora se consuma pe bicicleta 240cal.Dar consumul de calorii variaza in functie de greutatea ciclistului si de nivelul de dificultate/treapta de viteza.

Editat de cristeo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DKBIKE va ofera service de calitate pentru orice

fel de biciclete si orice marca.

- revizii generale

- centrari roti

- spitari roti

- montaj piese/accesorii

- schimbari piese stricate

 

Pentru mai multe detalii in legatura cu serviciile

oferite va rugam sa accesati website-ul:

 

http://www.dkbike.ro

 

Pentru oferta noastra de biciclete, cadre, furci,

piese si alte accesorii pentru biciclete va rugam

sa navigati acest site.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×