Sari la conținut
Forum Roportal
the_doors

Evolutia muzicii in raport cu evolutia societatii

Postări Recomandate

se asculta greenday in loc de ramones, fara de care curentul de azi n-ar mai fi ascultat.

 

Pardon, pardon. Unii mai asculta Green Day SI Ramones. :-

Sau mai bine zis, cei care sunt cu adevarat fani ai genului asculta si Green Day si Ramones. Nu poti spune ca Green Day nu sunt buni. Iar motivul pentru care multi asculta Green Day in loc de Ramones este ca Ramones nu mai sunt in actualitate (2 au si murit), si implicit nu mai sunt nici mediatizati... deci de unde sa stie Gigi care se uita la MTv Romania de Ramones?

Cu Sex Pistols in schimb e o alta poveste, aia nici mie nu-mi plac. 8)

Editat de Zob

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1967: The hippie counter-culture saw that the world succaed and promised to change it with love.

 

1977: Punca culture saw that the world still succaed and raised a middle finger in defiance.

 

1981: Goths understood all along the importance of a good smocae.

 

8) ...asta spune tot ::-:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma iau de house nu numai pentru ca eu nu suport genul( nu in totalitate), ci pentru ca eu nu stiu pe cxineva care vine spre ex. in discoteca din orasul meu( ex.  este relevant pentru. mai toata tara - eu stau intr-un orasel din tr. ) si se "disatreaza" pe house care sa asculte muzica house adevarata. dupa mine, muzica house nu prea are valoare. este doar un mutant al muzicii electronice( pe care o admir, o respect si o inteleg).

 

 

Pai... asta inseamna ca nu ai cunoscut houseri adevarati ci doar niste "mascati", cum le zic eu. Daca ai cauta mai atent, ti-ai da seama ca, in fata "urii" tale, exista o perdea ce fereste house-ul si houserii de calitate de ochii lumii rele, de cei ce se apuca sa comenteze in necunostiinta de cauza. Pe viitor, fii mai atent si nu mai pune pe acelasi tas manelistii si houserii!

nu stiu daca cinevba care asculta atb asculta si caraftwerca sau daft punca, jean michele jarre sau alte nume mari.

[snapbacca]26846[/snapbacca]

Tin sa te contrazic si in privinta asta! Ii ascult cu mare placere si pe francezii (Daft Punca) care au revolutionat muzica Techno cu "Homeworca" in 1996! Cat despre caraftwerca si Jean Michele Jure, tot respectul 8).

Nu te mai grabi in generalizari :-! Nici un individ nu se aseamana cu altul! :- :pocaey:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi incerca sa fiu cat mai ontopic posibil.

 

In anii 50, muzica era in faza incipienta. Iar atunci erau doua variante. Fie ascultai muzica traditionala, clasica daca vreti, fie ascultai Beatles, Elvis si alti artisti Rocca-n Roll. Sa fim seriosi! Atunci nu existau, ca acum, sutele de genuri, fiecare cu subgenurile aferente. Nici posibilitatile tehnice nu sunt cele de azi, si nici industria muzicala nu era vazuta ca azi.

 

In consecinta, in privinta muzicii, lucrurile erau mult mai simple. Toata lumea canta Rocca-n Roll. Toata lumea asculta Rocca-n Roll. Sigur ca erau si incercari mai indraznete, dar acestea nu au rupt gura targului.

 

Acum lucrurile sunt mult mai complicate. Sunt mii de artisti in lumea intreaga care lanseaza muzica, fiecare original in felul lui. Daca atunci, Rocca-n Roll-ul era la moda, acum nu mai putem spune cu certitudine care e moda. De fapt, nici nu cred ca mai exista o moda. Poate ca exista doar tendinte. Tendinte de simplificare a muzicii (se folosesc doua-trei instrumente, sau pattern-uri). Tendinte de simplificare a versurilor (versuri cat mai simple, repetitii, interjectii). Inca o diferenta majora: muzica de atunci nastea moda, muzica de acum preia moda.

 

Sa fie oare o involutie?

Editat de cjsonix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×