Sari la conținut
Forum Roportal
the_doors

Evolutia muzicii in raport cu evolutia societatii

Postări Recomandate

m-a interesat dintotdeauna felul in care fiecare generatie, fiecare epoca, cu caracteristicile lor, au avut parte de un anumit stil de muzica.

generatia anilor 50, de dupa razboi, au avut cursele ilegale de masini si muzica rocca-n-roll. razboiul din vietnam si-a gasit respingerea in ideologia hippie-otilor si in m uzica pacifista si psihedelica. in anii 70 au aparut hard rocca-ul si radacinile metalului, in anii 80 pop-ul a luat puterea, iar in anii 90 generatia grunge se intorcea in timp pentru a lua simplitatea si diversitatea ideilor din epocile anterioare lor.

astazi.........

 

spuneti-mi voi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:roll: Interesant topicul!

Fiecare gen muzical are un semn distinctiv prin vestimentia abordata de cantareti! Daca in trecut muzica se impunea prin artisti, astazi imaginea lor este mult mai importanta decat muzica in sine!

In anul 2005 muzica este o adevarata industrie care continua sa scoata artisti pe banda rulanta! Acestia sustin cu tarie ca succesul vine de la imagine si vestimentatie! Din acest motiv, cantaretii reprezinta o sursa de inspiratie pentru multi tineri.

Nu de mult citeam intr-o revista ca celebritati din toate genurile muzicale, de toate varstele si de toate rasele au ajuns la concluzia ca : "rezultatul ecuatiei comercial + celebritate + moda + muzica = o suma generoasa de bani."

Asta e epoca noastra: 99% imagine si 1% talent (desi e cam mult spus 1%)!

Am observat ca multi "muritori de rand" asociaza cantecele cu "toalele" ... si uite asa ajung unii sa fie votati si sa castige premii ca "Artistul anului" sau "Cel mai bine vandut album"... :cat:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau sa spun asta, dar sunt nevoit sa-ti dau dreptate. superficialitatea in care se ineaca publicul larg din ziua de astazi nu mai lasa loc de repartizari pe genuri, stiluri si cu atat mai putin pentru stiluri proprii ale formatiilor. in general, toata lumea copiaza pe cineva si nu o face in felul in care un muzician cu constiinta ar face-o. dar ce spun eu? muzicizn? denumirea asta, daca mai e utilizata astazi, sper ca face referire doar la acei oameni din trecut care fizic au ramas in trecut dar spiritual sunt cu noi peste tot si care au scris istoria muzicii. pentru ca in afara de ei, prea putini "artisti" din ziua de azi se mai pot numi muzicieni. de la noi, m-as incumeta sa dau un exemplu si sa-i nominalizez pe cei care, mi se pare mie, formeaza cea mai buna trupAa a momentului din romania: caumm.

din afara, roccaul-fiindca doar curentul acesta il urmaresc in special- mi se pare mort. ca restul muzicii de altfel. hip-hop de proasta calitate si muzica house. ascultatorii nici macar nu-si dau seama de mediocritatea lor. asta e cel mai trist....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in general, toata lumea copiaza pe cineva si nu o face in felul in care un muzician cu constiinta ar face-o.

 

Hai sa nu generalizam. Cred ca apare impresia asta de copiat, plagiat, etc, pentru simplul fapt ca la ora actuala sunt extrem de multi cantareti/formatii, mult mai multi decat au fost vreodata. Nu contest faptul ca exista multi, foarte multi plagiatori, si muzica proasta cu carul. Dar asta nu inseamna ca nu exista poate la fel de multe formatii bune ca in anii -80 de exemplu. Problema e ca sunt eclipsate de formatiile comerciale, de-o vara, de-o iarna, de 2-3 melodii. Vina totusi apartine in totalitate publicului, care digera cel mai usor muzica de proasta calitate, cu texte imbecile si cu o linie melodica deja auzita si ras-auzita de mii de ori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti dau totala dreptate.

si, cum din textul tau am inteles ca te refereai in special la tara noastra, o sa vb despre romania.

intr-adevar, incepand cu anii 60 incoace, am avut si pe meleagurile noastre trupe ewxtraordinar de bune. nu vb numai de phoenix sau iris. au fost f multi. si chiar si dupa 89, perioada in care ne tot plangem de superficialitate, avem parte de formatii f bune.

spre exemplu, cea mai buna trupa a m,omentului din romania mi se pare caumm.

am auzit de asemenea ca sa-au regrupat timpuri noi.

insa ce vroiam sa spun cu tema asta e ca tendinta generala a tinerilor din ziua de azi( pentru ca ei sunt in mod special legati de muzica) este sa nege adevaratele valori ale muzicii si sa se ingroape in house si manele, fara sa le pese sau fara sa fie constienti de gradul de (in)cultura la care au ajuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este sa nege adevaratele valori ale muzicii si sa se ingroape in house si manele, fara sa le pese sau fara sa fie constienti de gradul de (in)cultura la care au ajuns.

[snapbacca]26373[/snapbacca]

 

Draga tha_doors, mi-a placut ideea topicului tau si ai dreptate, dar nu inteleg de ce te iei si de house... nu e oare si house-ul un gen muzical ce merita apreciat mai mult? nu inteleg, cum de-la poti alatura manelelor? de ce la bagi in aceeasi oala? ;) si din toate cunostiintele mele care asculta house, iti spun, cu mana pe inima ca sunt oameni cu capul pe umeri si cartea in mana ;)

 

pe.sa.: iti spune asta o persoana care nu asculta numai house ci si muzica veche. Mai e nevoie sa spun de ce am facut aceasta mica precizare? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt total de acord cu tine Hestia... house-ul nu se compara cu maneaua si nici n-o va face prea curand... Nu zic ca acest gen e lispsit de "uscaturile" sale, insa cand spui Tiesto, ATB, Chicane etc e cam greu sa existe vreo comparatie intre cele doua genuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tiesto, ATB, Chicane etc

[snapbacca]26594[/snapbacca]

 

Lista poate continua destul de mult... nu prea sunt uscaturi...iar cei mai buni se mentin pe aceeasi linie sau chiar se ridica undeori deasupra asteptarilor fanilor! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

muzica influenteaza. Mai mult decat atat , toti artistii sau "artistii" incearca asa zisa "educare" a publicului.

Poate asta este si motivul pentru care exista divergente intre cei care asculta sa zicem hause si cei care prefera muzica veche. :pee: Ei bine in momentul cand asculti absolut orice gen de muzica cu trierea de rigoare normal, nu mai poti acuza pe nimeni ca este "prost" pentru ca da la maxim daca aude Ady de Vito. :- Trebuie sa fim mai flexibili si sa nu etichetam persoanele atat de simplu. :-

La urma urmei daca ma nasteam eu in locul vecinului de la 4 si eram o manelista.... avai..ce norocoasa sunt totusi :dee Poate era mai rau daca eram fostul meu coleg de banca ... iacs iacs . 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
house-ul nu se compara cu maneaua si nici n-o va face prea curand... Nu zic ca acest gen e lispsit de "uscaturile" sale, insa cand spui Tiesto, ATB, Chicane etc e cam greu sa existe vreo comparatie intre cele doua genuri...

 

comparatia la care faceam referire era bazata pe faptul ca fie rocca, fie manele, fie house sau rap, substanta artistului si a ascultatorului nu prea mai exista.

 

ma iau de house nu numai pentru ca eu nu suport genul( nu in totalitate), ci pentru ca eu nu stiu pe cxineva care vine spre ex. in discoteca din orasul meu( ex. este relevant pentru. mai toata tara - eu stau intr-un orasel din tr. ) si se "disatreaza" pe house care sa asculte muzica house adevarata. dupa mine, muzica house nu prea are valoare. este doar un mutant al muzicii electronice( pe care o admir, o respect si o inteleg). nu stiu daca cinevba care asculta atb asculta si caraftwerca sau daft punca, jean michele jarre sau alte nume mari.

 

se asculta 50 cent cand 2pac a murit pentru. a spune lumii ce trebuia sa spuna un adevaerat lider spirtual, ceea ce ar trebui sa fie fiecare cantaret.

 

se asculta greenday in loc de ramones, fara de care curentul de azi n-ar mai fi ascultat.

 

vb. de superficialitate - asta e reprezentativ pentru epoca noastra. si, din pacate, nu numai in ceea ce priveste muzica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×