Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

Am citit mesajele voastre despre starile de rau dupa doza de interferon. Sotului meu dr. i-a recomandat sa ia 2 pastile de paracetamol inainte de doza si 2 dupa.Va rog , daca stie cineva, e normal sa ia paracetamol? Stiam ca paracetamolul este interzis in aceasta boala. Va multumesc, si va doresc multa sanatate!!!!!!

da, este indicat

un adult poate lua pe zi pana la 8 comprimate de paracetamol

acesta atenueaza mult reactiile adverse

a procedat corect!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Am citit mesajele voastre despre starile de rau dupa doza de interferon. Sotului meu dr. i-a recomandat sa ia 2 pastile de paracetamol inainte de doza si 2 dupa.Va rog , daca stie cineva, e normal sa ia paracetamol? Stiam ca paracetamolul este interzis in aceasta boala. Va multumesc, si va doresc multa sanatate!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer si mie mi-e teama sa iau prea multe pastile si sa chinui ficatul(mai ales ca am transaminazele mari),dar doctorita mi-a spus si mie sa iau paracetamol sau algocalmin(ce cred eu ca imi face bine),o tableta la doua ore dupa injectie si apoi cum am nevoie.Sincer nu am luat mai mult de doua tablete(indecurs de cateve zile) la o injectie,de teama toxicitatii lor!!

SANATATE!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din doua rele se alege cel mai putin rau

mai bine iei paracetamol doar cand simti nevoia, decat sa induri multitudinea de reactii adverse ale interferonului

amintesc ca, unele manifestari nu prea sunt resimtite de organism, dar in timp.......pot da si dezechilibre psihice

recomand deci administrarea de paracetamol care ajuta mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Iulia79.Si eu am hepatitta B si curand tre sa primesc tratamentul cu interferon.Lucrez in cadrul medical si de la multi medici gastroenterologi am inteles k e bine de luat paracetamol in caz de temperatura sau alte reactii asemanatoare unei racali dar trebuoe luata maxim o pastila si asta dupa injectie si in cazul aparitiei reactiilor adverse.4pastile pentru o doza de injectie mi se pare f mult si mai ales cum ai zis si u ca acest tip de medicament este interzis in acest tip de infectie. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna puit.t.Adultii pot luat pana la 8 pastile de paracetamol pe zi,da un adult cu un ficat ce functioneaza normal.Paracetamolul este foarte toxic pentru ficat iar in caz de supradoza poti face imediat soc anafilactic.Zilnic primim la spital copii carora parintii le dau doza mari de paracetamol atunci cand sunt bolnavi...Este bine de evitat acest medicament mai ales daca reactiile adverse pot fi totusi suportate.Mie medicul mi-a recomandat sa-l iau doat atunci cand fac temperatura foarte mare.Si crede-ma ca mai bine suporti durerea decat sa creezi un mediu toxic in plus ficatului care din contra el trebuie ajutat....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.Si crede-ma ca mai bine suporti durerea decat sa creezi un mediu toxic in plus ficatului care din contra el trebuie ajutat....

Perfect deacord si sustin aceasta afirmatie.Cat despre toxicitatea paracetamolului,am auzit si eu de un caz despre doi fratiori care au facut hepatita fulminanta(cred ca asa se numea)de la paracetamolul dat de parinti ,intr-o viroza,si au murit.Ce-i drept erau doar niste copilasi,si le-au dat cam MUUUULT paracetamol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna aida,asa si asa tu?

Tre'sa-i multumesc lui Dumnezeu ca dupa injectia de ieri ma simt mai bn,nu mai chiar asa rau ca pana acum-la dureri ma refer ca in privinta mancarii e tot asa,nu am pofta de mancare;aveam 60kg si am 57-nu e mult dar dak o tin asa tot anul.....

Am facut abia a patra injectie,poate imi revin cu timpul;o asistenta mi-a spus ca o sa-si revina si leucocitele.....toate in timp,astea sunt reactiile dar noi stim nu?

Tu esti bn?

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×