Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mai..din pacate le-am pierdut ..intre timp m-am mutat in casa noua ..si chiar nu stiu pe unde or fi..daca or mai fi..cert e ca nu am dat importanta atunci ...nestiind mai nimic de acest virus..eu il vedeam o gluma de care sa scapa cu aspirine..dupa aia am inceput sa imi dau seama in ce bucluc sunt

 

Stii vorba aia, prost sa fii noroc sa ai!

Se pare ca ai scapat de el.

Oricum mai repeta peste vreo 6 luni analizele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

florianb, esti simpatic . imi place ca sustii punctul tau de vedere,dar te contrazic si credema ca nu imi place sa ma contrazic cu cineva.deci se ia sexual numai atunci cind contactul se face singe pe singe.,sau stiu eu....sex oral cu singerari , carii ...eu am virus b de 5 ani, sotul meu nu are si nu e vaccinat si nici nu am facut sex protejat si credema ca nici nu am dormit cu fata la cerceaf. este adevarat ca trebuie sa te protejezi sexual dar hep b nu este o boala care se ia strict sexual, nu e o boala venerica.sanatate maxima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! cum mai esti Aida?eu am facut joi a doua injectie si nu ma simt prea bn am si eu dureri de muschi si de cap si nu am mancat mai nimic de dupa vaccin abia azi am reusit sa mananc ceva;sper ca tu si restu sunteti mai bn si da !sper sa rezistam pana la capat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna claudia,

eu am facut ieri(vineri) adoua injectie,si am dormit toata noaptea destul de bine,astazi am o usoara stare de rau dar am mincat ceva.Spune-mi daca tie iti sangereaza gingiile si nasul.?Mie nu imi curge sange propriu zis din nas,dar este foarte sensibil la suflat,si uneori imi sangereaza,tot usor,gingiile.Altfel este destul de suportabil.

Tu cand iti faci hemograma?eu miercuri ma duc sa vad cum stau la capitolul asta.

Te pup si iti doresc putere sa rezisti!!!!

SANATATE TUTUROR!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am probl.cu sangeratul nasului sau ceva de genul asta insa gingiile da si mi-au si iesit niste bubite pe fata , piept si spate mici ca niste urzicaturi (scuze de exprimare) dar au aspect de cos adica sunt mici ,rosii si unele imi dau impresia ca sunt niste cosulete mici nush de ce dar stiu ca au leg cu trat.pt.ca pana acum nu le-am avut.

Acum ma simt ceva mai bn dar am totusi senzatia de-cap greu-de parca as fi racita .Nu ti-e frica sau nu frica dar nu te gandesti la reactiile alea urate pe care le au unii colegi de-ai nostri?si nu ai teama ca ai putea sa le faci si tu?

pt ca eu am o teama ascunsa cu care traiesc pe care treb.sa o ascund de sotul meu ca o sa fac alte reactii mai tarziu dupa cateva luni de trat.ca de ex.am vb cu cineva care din a patra luna de pegasis a inceput sa-i cada parul destul cat sa se ingrijoreze....sau unii au slabit mai tarziu....

 

Sper sa nu avem parte de URATENIILE acestei boli sau ale medicamentului ca atunci ii multumesc la D-zeu daca un an voi avea doar reactiile astea si va fi nev.sa trc prin altele mai rele.

 

Te pup si eu si ai gr de tine si tu si aks si la munca -ce muncesti?te poti menaja?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut !!

Din punct de vedere sufleteste sunt foarte bine. Nu sunt nervoasa nici anxioasa. Trebuie sa ai grija ca si asta este o reactie de la tratament. Sunt multi care fac depresie si cunosc pe cineva care a intrerupt tratamentul din cauza asta , sau se mai pot face stari de anxietate sau panica.Multumesc la D-zeu ca pana acum eu sunt foarte linistita. Cat priveste caderea parului am auzit si pe altii dar vom trece si peste asta si la sfarsit oricum se regenereaza. Merita tot efortul daca vom avea rezultate bune peste un an. Eu am sansa de a nu lucra deci ma pot odihni cand vreau. Am grija de cei doi copii ai mei si de treburile casei; in rest sotul nu ma lasa sa fac NIMIC !!!

Sanatate si pupici; mai vorbim !!! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am gandit ca poate fi de la trat.am inceput pur si simplu sa ma gandesc ca nu cumva sa mi se intample si mie cum li s-a intamplat altora;o sa incerc sa nu ma mai gandesc.

Multumesc!!!

Eu nu prea pot sa ma odihn.cat as vrea si cat ar trebui cred-fac ,contabilitate si e si inchidere de luna si mai ales de trimestru si am mult de lucru,am in ficare luna dar la trimestru mai multsi nu stiu dak tu simti intepaturi in ficat dar pe mine ma supara si astea,asta e vreau doar sa ma ajute Dumnezeu sa rezist bine pana la sfarsit;si tu la fel!

Sanatate pt toti ma ales copiilor!

Sotul tau s-a vaccinat? nu am gasit ink vaccinul pt hep.pt el-med.de fam.........si in farmacii nu l-am gasit.de unde fac rost de el?dak sti?

Fii tot asa incontinuare! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Claudia

 

Intepaturile la ficat dureaza cateva saptamani dupa punctie,e bine sa te odihnesti cand simti nevoia si sa nu faci efort(cand ai facut punctia?) .Poti sa mai tii in acea zona(unde te doare) comprese cu frunze de varza(verde) sau comprese cu bitter(in ambele cazuri sa dai cu crema de galbenele mai intai acea zona,apoi pui compresa). Pt starile febrile de dupa injectie e bun paracetamolul.Multa sanatate .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Intepaturi la ficat simt si eu,mai ales cand se schimba timpul.Dar eu am o operatie de fiere si 3 biopsii,asa ca nu stiu pe care sa dau vina.Oricum m-am obisnuit.

Stiu cat e de obositor sa stai pe scaun cu capul in calcule si in computer,mai ales cand nu te poti concentra din cauza tratamentului.Si eu tot contabilitate am lucrat,dar acum nu mai lucrez,am renuntat cand am inceput tratamentul copiilor(cu interferon),am stat foarte mult cu ei in spital,iar apoi li-l faceam eu acasa.

Sotul meu nu are nevoie de vaccin,cand noi ne-am casatorit(acum 15 ani),el a facut o forma acuta foarte urata de hepatita B.din pacate atunci nu se stiau foarte multe despre asta si nu am fost sfatuita sa ma vaccineznsi nici nu mi sa spus ca l-as putea lua si eu.Noi am crezut ca facuse o hepatita simpla,ca toata lumea.El s-a vindecat si nu mai are virusul deloc,dar din pacate probabil ca atunci l-am luat eu,si asta am aflat doar dupa ce l-am nascut pe cel mic,care fusese depistat la nastere cu virusul.Si bineinteles ca un nou nascut nu putea sa aiba virusul decat de la mama.

Cam asta este,dar ne descurcam.

Sanatate multa si mai vb.!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×