Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As vrea sa ma ajutati si pe mine cu interpreterea urmatorelor analize de laborator daca se poate !!

 

Hct 21,6 - 28,4% , Hgb: 6,8-9,4g/l , L : 2200-2800/mm3 , Tr 177-155x1000/mm3,H 2,47-3,27Mil/mm3 , FPNes 2-0%S 51-62% , Eo 6-4% , Mo 0 - 16% , Ly 35- 18% , hematii hipocrome , poikilocitoza , anizocitoza , pancitopenie , GOT 42 - 36 U/l , GPT33-29 u/l , LDH377-676U/l,amilaza ser 86 U/l , GGT279-229U/l,Falc1054-749 U/l ,Trigliceride 140 - 164 mg/dl , colesterol 130-112 mg/dl , glicemie 127-106 mg% , proteine totale 7,7 - 8 g/l , Uree 22,1-32,3mg% , creatinina0,84-1,05mg% , acid uric 5,57-6,19mg/dl, Bi tot.0,58-0,41 mg%, Ex sumar urina : D 1010 , pH 6 , proteine 30 mg/dl.

CD,IV - in lucru ( recoltate in 21.05.2008)

Exsudat faringian : Candida famata R:Fluconazol , Voriconazol , S ; Caspofungin

 

 

 

 

Ce imi puteti spune despre aceste rezultate de laborator ???? Este cumva hepatita B ??? astept raspuns

 

 

 

Va multumesc mult , o zi buna va doresc si sanatate !!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ti-ai facut aceste analize?Dupa ce ai luat tratament pt candida?Formula leucocitara poate sa se modifice dupa tratament.Ai si euzinofilie-care inseamna ori poaraziti ori o alergie.Candida apare cand scade rezistenta organismului,sau dupa trat cu antibiotice.Mergi mai bine la doctor si cere-i si alte investigatii.

 

E6-4% , Mo 0 - 16%.Si esti anemica(hemoglobina6)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua !Am si eu o mare problema.Mi-am facut de curand analizele si am urmatoarele rezultate.:AgHBs - ;Anti-HBc+ ; AgHBe - ;Anti-HBe + ; Anti -HCV ELISA aHCV -.Mentionez ca ele mi-au fost date in urma trimiterii de catre medicul endocrinolog(am fost depistata cu hipertiroidie ),intrucat atat inainte cat si dupa tratamentul cu thyrozol am TGO (152 in febr.2008 ; 82 in martie 2008) si TGP (96 in febr.2008;46 in martie 2008 )foarte mari .Medicul de la gastro care mi-a dat aceste analize este in C.O. vine in iunie.Ce pot face pana atunci ?Multumesc anticipat pentru ajutor !

astazi,26.05.2008 am fost din nou la endocrinolog care mi-a zis ca am o hepatita cronica C,dar mi-a dat in continuare thyrozol de 10 mg o pastila si jumatate pe zi ,mi-a recomandat si o operatie de glanda ,urmand sa astept sa vina de la gastro din concediu pt.hepatita.Am luat singura liv 52 si Essentiale forte,dar m-am speriat cand am citit ca acestea fixeaza virusul,daca am inteles eu bine ,iar de 2 sapt.nu am mai luat .Ce ma sfatuiti sa fac ?

Editat de AR_FLORI

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata nu face nimic. Trateaza problema tiroidei mai intai. Apoi vorbeste cu gastroenterologul pentru analize aprofundate pt. hepatita C, viremie, punctie hepatica. Va trebui probabil sa faci dosar pentru interferon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua !Am si eu o mare problema.Mi-am facut de curand analizele si am urmatoarele rezultate.:AgHBs - ;Anti-HBc+ ; AgHBe - ;Anti-HBe + ; Anti -HCV ELISA aHCV -.Mentionez ca ele mi-au fost date in urma trimiterii de catre medicul endocrinolog(am fost depistata cu hipertiroidie ),intrucat atat inainte cat si dupa tratamentul cu thyrozol am TGO (152 in febr.2008 ; 82 in martie 2008) si TGP (96 in febr.2008;46 in martie 2008 )foarte mari .Medicul de la gastro care mi-a dat aceste analize este in C.O. vine in iunie.Ce pot face pana atunci ?Multumesc anticipat pentru ajutor !

 

astazi,26.05.2008 am fost din nou la endocrinolog care mi-a zis ca am o hepatita cronica C,dar mi-a dat in continuare thyrozol de 10 mg o pastila si jumatate pe zi ,mi-a recomandat si o operatie de glanda ,urmand sa astept sa vina de la gastro din concediu pt.hepatita.Am luat singura liv 52 si Essentiale forte,dar m-am speriat cand am citit ca acestea fixeaza virusul,daca am inteles eu bine ,iar de 2 sapt.nu am mai luat .Ce ma sfatuiti sa fac ?

 

Trebuia sa scrii mai clar rezultatele. Presupun ca inseamna - inseamna negativ si + pozitiv.

Ai avut hepatita B, acum sau mai inainte, de care te-ai vindecat.

Nu ai si nu ai avut niciodata hepatita C. De ce ti-o fi zis endocrinologul ca ai hepatita C, ma depaseste. Cred ca si pe el. :doh:

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai am fost internat si acum am iesit si mia dat foaia cu aceste analize si nam stiut ca ce sunt si daca este grav !!! am stat 2 luni in spital la tg Mures , si acum mi-au dat drumu acas pt ca ma simt cat de cat mai bine insa iau tratament o gramada de pastile !!! am slabit foarte mult si acum am 40 de kg , si am 17 ani !! ce imi mai puteti recomanda pt ca sa ma ingras inapoi cum am fost ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×