Sari la conținut
Forum Roportal
tavi_ar

Cum scapam de dependenta medicamentoasa?

Postări Recomandate

Buna la toti !

In urma cu 5 ani am fost diagnosticat cu o tulburare mixta, anxios-depresiva, insotita de agorafobie si de hiperacuzie.

Am urmat tratment cu anxiolitice si antidepresive, starea mea actuala fiind imbunatatita semnificativ. Singura problema serioasa care persista (s-a instalat la inceputul afectiunii si nu vrea nicicum sa cedeze) este insomnia cronica. Trebuia poate sa apelez si la un psihoterapeut. Nu prea imi inspira incredere. Cred ca m-am vindecat prin autocunoastere, autosugestie si o vointa puternica in lupta cu mine insumi.

Problema mea principala este dependenta pe care o am la benzodiazepine.

Psihiatrii mi-au prescris aceste medicamente care creeaza dependenta iar eu le-am luat fara intrerupere(Diazepam, Rudotel, Rohipnol, Nitrazepam, Lexotan, Napoton, Tranxene, etc.). Si in prezent, pentru insomnie mai iau Nitrazepam de 2,5 mg.

Avand convingerea ca excesul medicamentos nu este bun si suspicionand faptul ca unele reactii adverse, cum ar fi irascibilitatea, vertijul, 'nodul in gat', etc., sunt datorate si de catre medicamentele in cauza, am incercat reducerea treptata a dozelor. Am avut 5 tentative in acest sens si am urmat intocmai recomandarile psihiatrilor, insa, de fiecare data am intrat in stari groaznice de sevraj. La un moment dat, luam 40 mg. Tranxene pe zi. In lupta cu dependenta organica si psihica am adoptat o 'tehnica' personala. Timp de 8 luni am redus treptat din Tranxene. Poate o sa va amuze, insa efectiv, asa am procedat !. Zilnic, cu o scobitoare, sub controlul lupei, eliminam progresiv cate un 'graunte de drog'. Chestia asta a mers, insa dupa cum am precizat, mai iau inca pentru somn 2,5 mg. de Nitrazepam. As vrea sa scap si de acest 'drog' si sa iau ceva naturist pentru insomnie. Sa incerc oare aceeasi 'tehnica', si, ceva mai tarziu, sa-mi administreze cineva placebo doza infima care a mai ramas ? Substituita cu ceva inofensiv, gen piramdon sau aspirina ?

Va rog din suflet, daca aveti experienta sau cunostinte in domeniu, ajutati-ma !

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era ca nu trebuia sa iei atatea medicamente ! Se stie ca provoaca dependenta si produc si efecte secundare.

Eu de ex iau Tranxene de 5 mg, una la pranz de cam o luna si Neurol SR de 0,5 mg una seara tot de o luna. L-am oprit brusc pe Tranxene si dupa 5 zile m-a apucat un rau din creier de nu mai puteam sa fie oare de la dependenta de Tranxene ? in 30 zile deja isi pune amprenta ? Tu care ai luat mai mult ce parere ai ?

A fost de la lipsa de Tranxene sau...pur si simplu era de la altceva ?

Sa mai iau ? Ca nU vreau sa ajung ca tine 8 luni sa iau cu betisorul din el ca sa scap, daca nu e bun, mai bine zi acum ca incep de acum sa scad incet incet din el sa intrerup pana la urma.

Tu ce efecte de sevraj ai avut la Tranxene ? Descrie-le te rog ? Ca la mine ? Rau din creier ? Sau ?

 

Mi s-a dat Tranxene cred ca cam aiurea, am avut senzatia de cadere in gol in Iulie 2006 si ma simteam rau, aveam un rau din creier, nici nu pot sa-ti descriu, parca circulatia cerebrala era aiurea si aveam ameteala cu caderi in gol.

 

In leg cu insomnia ta nu stiu ce sa zic, s-a dereglat ceva pe acolo de nu mai dormi, nu stie nici dracu ce e in creierul nostru, nu are cred ca nimeni idee cum sa-ti rezolve problema.

Ai luat indelungat alea si....si-au cam bagat coada pe unde nu trebuie. Tranxene da insomnie in timp cumva ?!

 

In alta ordine de idei, ia alearga tu prin padure sau prin parc si oboseste-te groaznic seara, sa vezi cum dormi ca lemnul apoi :blink:, eu zic ca asa ai sa rezolvi, forteaza creierul sa fie fff obosit fizic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dragul meu,

Nu stiu ce sa spun!?. Nu sunt de specialitate, sunt doar un amarat de suferind de ceea ce se cheama tulburare mixta, anxios-depresiva. Probabil asta este si suferinta ta, atata timp cat ai luat TRANXENE. Dupa cum am precizat, starea mea s-a ameliorat considerabil. Trebuie multa rabdare, vointa, autocunoastere, autocontrol, multa motivare si mai ales CREDINTA, pentru a depasi aceste simptome. Din experienta mea perosnala iti pot spune ca, dupa ce am intrerupt TRANXENE, m-am simtit cumplit de rau. Exact aceleasi simptome pe care le-ai descris si tu, indeosebi dureri de cap aproape insuportaile. L-am luat cca. trei luni la recomandarea dr. Brumaru de la Paraul Rece(Predeal) asociat cu Remeron, antidepresiv(Olanda). Retine ca am redus treptat doza de TRANXENE si pe ultima suta de metri am luat si redus progresiv LEXOTAN, o benzo anxiolitica mai usoara. La recomandarea medicului psihiatru, evident. Nu a tinut schema. M-am internat la Spitalul Militar Brasov si am rezistat fara benzo cca. 7 zile. Am reluat doza de TRANXENE anterioara, respectiv 40 mg./zi si in 2-3 zile mi-am revenit cat de cat. Dupa cum cunosti, nu exista boli, ci bolnavi. Parerea mea este ca TRANXENE este o benzodiazepina extrem de tare. Culmea, imi inducea un somn intins de 7-8 ore. Am renuntat la TRANXENE pentru ca ma seda prea tare. Eram ca un zombi. De aceea, iti recomand sa nu il iei mai mult decat trei luni. Dependenta se poate instala si dupa 2-3 saptamani. Redu doza progresiv, substituie-l cu alta benzo mai usoara si cred ca nu vor fi probleme. Consulta neaparat psihiatrul curant. Nu te problematiza. De dependenta medicamentoasa se scapa mai usor decat de drogurile arhicunoscute, gen morfina, cocaina, hasis, LSD, marihuana, etc. Trebuie multa rabdare si o reducere progresiva. Medicamentele pentru anxietate si depresie, chiar cele de ultima generatie, sunt un rau necesar. Ne amelioreaza durerile sufletesti insa nu vindeca totalmente boala. Este benefica de multe ori psihoterapia. Eu m-am convins ca totul depinde de noi pentru a depasi crizele. La un moment dat ne obisnuim cu simptomele astea nesuferite, gasim cauzele care au generat si intretin anxietarea/depresia si luptam cu noi insine. Sa gandim pozitiv si sa nu ne lasam coplesiti de suferinte. Eu de aproximativ doua luni iau ASHWAGANDA, naturist din India, si am inceput sa dorm aproape normal in ultima saptamana. De incercat si Reiki si/sau remedii florale Bach. Multumesc pentru sugestiile referitoare la sport si epuizare. Am incercat si nu prea merge. Parca nu pot fi scos din priza. Numai dupa 4-5 zile de insomnii cronice prind cate o noapte cu somn de 6-7 ore. Cauta sa ajungi la o doza infima de benzo. Evident, daca este necesar si psihiatrul sustine asta. Majoritatea au tendinta de a ne seda excesiv. Eu am convingerea ca in 2-3 luni scap si de cele 2,5 mg. Nitrazepam pe care le mai iau. Multa incredere in fortele proprii ! Ne mai auzim !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Luam tranxene de 30 zile, luam 5 mg zilnic la pranz adica o capsula, si un Neurol SR de 0,5 mg seara. Acum am inceput sa le reduc la jumate doza !

As cam vrea sa scap ca am impresia ca-s date aiurea la mine, le-a dat un neurolog nu un psihiatru. Eu am ameteli, am avut senzatie de puternica cadere in gol in Iulie.

Iar de Joi seara am dormit mai bine ca mi-a dat o psihiatra Clonazepam (Rivotril de 2 mg) eu iau jumate seara doar si a mers binisor.

Deci de fapt la mine nu se stie ce am. In 2001 am luat 11 neuleptile din prostie ca sa ma calmez ca aveam nervi si de atunci am ramas cu o ameteala continua dar slaba si un rau din creier. Pana in 2006 mergea din ce in ce mai bine ! si BUM fara sa fac nimic caderea aia in gol de m-a nenorocit mai tare, ma ia raul cand ma uit in calc sau TV, adica ameteala mai tare si rau.

Neurologul a cam dat aiurea ce a dat, incep sa reduc eu tranxene si astataltu ca simt ca si libidoul s-a cam diminuat, la tine cum este ? Eu de fapt de asta vreau sa scap de Tranxene si Neurol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnule tavi, ma numesc Radu ,as vrea sa va fiu de folos dar se pare ca v-ati descurcat mai bine decat mine si a-ti reusit sa scapati de dependenta de tranxene ,de care eu nu pot scapa .Va cer din suflet un sfat asa ca o sa va descriu pe scurt problema mea:

In urma cu 2 ani am avut stari de anxietate si doctorul neurolog de la mures mi-a dat tranxene asociat cu rivotril

20mg tranxene si 1mg rivotril si mi-a zis sa merg dupa 4 luni la control.Am ascultat intocmai si dupa 4 luni cand m-am intors "vindecat" mi-a zis sa iau pastilele pana la sf. vietii, ceea ce m-a speriat ptr. ca el mi-a zis ca ce scrie in prospect nu e intocmai lasandu-mi de inteles ca nu da dependenta ,dar nu a fost asa.

Am inceput sa scot din medicamente ,la inceput am eliminat rivotrilul,cu un sevraj suportabil,dar di tranxene nu am scos decat 2 tablete de 5mg ,in prezent mai luand doua.

Va rog sa-mi spuneti cum ati scos"cate un graunte de drog"sub controlul lupei?

Eu am desfacut tableta si am inceput sa scot cate putin praf ,dar se pare ca nu prea am succes deoarece am dureri de cap mari,imi ard ochii si ma simt obosit.Ati avut si d-voastra aceste simtome?

Eu am doar 28 de ani si tare as vrea sa scap de dependenta si cu anxietatea sper sa mi-o pot controla fara medicamente.Diagnosticul meu a fost neuroastenie.Va rog sa-mi dati un sfat.

Va multumesc anticipat .Radu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost nevoita sa iau, la prescriptia medicului, desigur, xanax pentru crize de anxietate si de panica cu convulsii musculare. Nu stiu ce e cu mine , pana acuma nici un doctor nu mi-a gasit nimic , in schimb am pulsul destul de ridicat (de multe ori dimineata cand ma trezesc am peste 100 batai pe min.)si cand sunt slabita de vreo boala , sau imi scade calciul si sunt spasmoficica - in cele mai multe cazuri intru in convulsii musculare si am atac de panica.

Inapoi la problema de a scapa de dependenta medicamentoasa. Eu am refuzat sa iau continuu xanax deoarece dupa oo perioada ca si cum nu ar avea efect iar daca intrerupi atunci ai simptomele de sevvraj. Eu pur si simplu am luat numai jum[tati din tableta cu cel mai mic gramaj si dupa o scurta perioada am luat sferturi dupa care numai o data pe zi , iar in sfarsit nimic. Si asa am avut stari de nevrozitate .Dar am scapat. Problema e la mine ca am din cand in cand crize de anxietate ori din ce in ce mai rar crize de panica si atunci mai iau o jumatate sau un intreg din tableta in cauza - dar atat . atunci mi se amelioreaza starea si la restu rezist si imi revin treptat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Domnule Radu,

Cu multa rabdare o sa scapati de Tranxene. Incercati zilnic sa scoateti din capsula cantitati cat mai mici de substanta. Si eu am avut simptomele pe care le descrieti. Cand erau accentuate si insuportabile nu am mai redus doza cca. o saptamana. Eu am luptat cam 8 luni si am observat ca atunci cand am redus doza sub 5 mg. se instala o stare de rau. Atunci am trecut la Nitrazapam de 2,5 mg. si figura a mers. Trebuie multa rabdare si perseverenta. De dependenta de benzodiazepine vom scapa ceva mai greu. Important este sa luam o doza minima de intretinere pana cand anxietatea/depresia dispare. Lupta noastra principala se da cu sindromul anxios-depresiv. Medicamentele ajuta, nu vindeca definitiv. Ar trebui si psihoterapie. Cand ne vom simti in plenitudinea fortelor, cu soare in suflet, problema dependentei este una minora. Multa rabdare si incredere !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Domnule Radu,

Cu multa rabdare o sa scapati de Tranxene. Incercati zilnic sa scoateti din capsula cantitati cat mai mici de substanta. Si eu am avut simptomele pe care le descrieti. Cand erau accentuate si insuportabile nu am mai redus doza cca. o saptamana. Eu am luptat cam 8 luni si am observat ca atunci cand am redus doza sub 5 mg. se instala o stare de rau. Atunci am trecut la Nitrazapam de 2,5 mg. si figura a mers. Trebuie multa rabdare si perseverenta. De dependenta de benzodiazepine vom scapa ceva mai greu. Important este sa luam o doza minima de intretinere pana cand anxietatea/depresia dispare. Lupta noastra principala se da cu sindromul anxios-depresiv. Medicamentele ajuta, nu vindeca definitiv. Ar trebui si psihoterapie. Cand ne vom simti in plenitudinea fortelor, cu soare in suflet, problema dependentei este una minora. Multa rabdare si incredere !

 

 

Va multumesc mult pentru amabilitate!

Aveti dreptate cand spuneti ca trebuie foate multa RABDARE,pentru ca am trait pe pielea mea zilele acestea.

Am redus zilnic de 20 de zile luand din ambele tablete .Cred ca trebuia sa nu ma grabesc si sa scot numai din una ,cea de dimineata(cred),si poate as fi evitat sevrajul in care am intrat de alaltaieri(simt ca imi arde creierul in cap si parca am febra 40) ieri am simtit ca imi amorteste si mi se raceste fata cu o stare de frica teribila.Am revenit la o tableta dimineata si una seara si cu rabdare sper sa-mi revin.Va rog sa-mi spuneti ati avut si dumneavoastra senzatia de fierbinteala(subiectiva)bineanteles?Momentan ma multumesc incercand sa vad partea plina a paharului suferind doar de anxietate nu si de depresie s-i multumesc lui Dumnezeu pentru asta. Nici nu va dati seama ce mult va stimez cand ma gandesc cat de greu este sa duci o astfel de lupta si cu sufletul intristat ,dar cred ca totul fiind trecator va apare in suflet "soarele "de care spuneati.Acuma incerc sa nu ma las cuprins de intristare si sa gandesc ca am pierdut doar o lupta si nu razboiul(din nefericire cu necunoscutul din noi).

Cred ca am scris destul despre mine. De fapt am vrut sa va dau o sugestie in legatura cu inomnia pe care am avut-o si eu in primavara cand, tot cu sevraj am scos treptat o tableta de tranxene de seara(luam 2 seara)O luna dormeam doar 3-4 ore noaptea.tranxene creeaza insomnie (cel putin la mine).Am luat seara 1 tableta de calmogen si mi-am refacut somnul.

Inainte de a adormi cu 1/2 ora beti cate o cana de ceai fierbinte "somn linistit",il gasiti la farmacii naturiste.De asemenea am luat si ulei de mandarin in capsule de 3 ori pe zi timp de 3 zile ,m-a ajutat foarte mult si sper sa va fie si dumneavoastra de folos.

Am aflat ca sunteti pasionat de pescuit (ca si mine) dar cum spuneati,e usor sa gasesti tovarasi,dar mai greu prieteni.E valabil si pentru mine.Va doresc multa sanatate si raman cu speranta ca sugestia mea referitoare la somn va va fi de folos.

Sper sa ne mai auzim

Radu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma intreb cum de mai esti in viata dupa ce-ai inghitit toate 'minunile' astea de Diazepam, Rudotel, Rohipnol, Nitrazepam, Lexotan, Napoton, Tranxene?

imi pare rau ca nu te pot ajuta

eu adorm la citeva minute,uneori secunde, dupa ce pun capul pe perna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e bine in cura de renuntare a medicamentelor, ele bulinele sa nu lipseasca si sa fie la indemana

lipsa lor produce spaima si vointa se diminueaza, mai ales atunci cand si psihicul e labil

e doar o parere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×