Sari la conținut
Forum Roportal
DSpawn

Acvariul meu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma gandesc ca poate unii dintre noi avem un acvariu acasa. Este un hobby destul de dificil, si de aia m-am gandit ca ar fi bine sa avem un loc unde sa ne impartasim experientele sau unde sa putem cere sfaturi in cazurile in care nu merge totul chiar bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

;)

beta se tine singur in acvariu. sunt acvarii speciale pentru beta. cred ca se izoleaza intre plante in inghesuiala aia... :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se mută la animale

 

 

Merci, nu stiam cum.

 

 

 

:cheer:

specia mea preferata este beta.

a ta care e?

 

 

Am avut acvarii de cand ma stiu, de la carasi la scalari am avut de toate. Acum am un acvariu cu 26 de neoni, 5 platii, 5 moly negrii catifelati, 2 somni de sticla, 2 sanitari, 1 gup (fetita a murit) si 1 beta labastru franjurat. Acvariul are capaciatate de 80 litrii, eu il tin la 60; 5 plante autonome - fiecare in vasuletzul ei, nu le tin plantate in pietris, prefer strat decorativ pe fundul acvariului, e mult mai usor de intretinut; pompa de aer si filtru - o adapatare pentru pompa de aer. il tin fara capac, si nu stiu daca e rau sau bine; neon de 11 wati - stiu ca e putin, dar la neoni, asa le place, cu putina lumina.

Editat de another_kind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am refacu acvariul - acum 2 sapt, renuntasem intre timp, dar G. si a dorit toata viata unul, asa ca m am reapucat - am luat un beta rosu. Vreme de 10 zile nu au fost probleme, se vedea ca isi revine - in pet shopuri stau in conditii infioratoare, sunt pesti solitari, daca pui 2 intr un acvariu se bat - toate bune si frumoase pana intr o seara in care l am gasit apatic, si pana dimineata a murit, fara semne de boala, fara regres vizivil, ceea ce e foarte neobisnuit la pesti, ei nu mor asa repede, bolesc cateva zile.

 

;)

beta se tine singur in acvariu. sunt acvarii speciale pentru beta. cred ca se izoleaza intre plante in inghesuiala aia... :cheer:

 

Din cate stiu se poate tine si in comun cu rase care nu il ataca, in conditiile in care tii un singur exemplar. Eu asa am facut de mai multe ori, si n am avut probleme. Asta uktimul, de care zic, nu statea deloc izolat, era chiar foarte plimbaret, patrula acvariul in toate directiile, si nu avea urme de atac - se vede la voaluri daca il ataca cineva.

 

Acvariul nu e inghesuit, e chiar mare, are 2 curti cu frontul de plabte la mijloc, astfel incat ei se sorteaza singuri in compania care le place. E loc pt toata lumea, si teoretic, mai pot pune pesti. Nu mi doresc asta, doar vreau sa subliniez faptul ca nu e un acvariu suprapopulat, dimpotriva, mai e loc.

 

Am vazut si eu ca au inceput sa apara in comert tot felul de orori, de acvarii minuscule pentru beta, dar e mare prostie, unui beta ii trebuie spatiu mult pentru innotat...e drept ca apa ii ajunge putina, dar tutror pestilor cu falduri mari le trbuie mult spatiu.

Editat de another_kind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am acvariu...am avut initial niste goupee sau cum se scrie, mai tarziu am cumparat un sanitar, mai tarziu am primit 2 melci care s-au inmultit ca naiba dupa ce au murit, am primit si 1 caras oranda panda dar fiind acvariul destul de mic a murit... si de atunci am doar goupee

si mi se pare destul de usor de intretinut,ma enerveaza zilele in care tre sa schimb apa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am acvariu...am avut initial niste goupee sau cum se scrie, mai tarziu am cumparat un sanitar, mai tarziu am primit 2 melci care s-au inmultit ca naiba dupa ce au murit, am primit si 1 caras oranda panda dar fiind acvariul destul de mic a murit... si de atunci am doar goupee

si mi se pare destul de usor de intretinut,ma enerveaza zilele in care tre sa schimb apa...

cu cat este mai mare acvariul cu atat mai rar schimbi apa..

bineinteles--iti trebuie si un filtru pe masura..

intr-un acvariu mare se creeaza un mini ecosistem..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×