Sari la conținut
Forum Roportal
DSpawn

Acvariul meu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut sunt un nou membru al acestui forum.Si un pasionat incepator de acvaristica am o problema cu apa spuneti-mi cum reusesc sa cresc ph care il am de 5 la un ph 6 sau 6,5 am cumparat sera ph-plus am pus cat scrie pe sticluta dar in urmatoarea ora nici o diferenta.Ziua urmatoare nu am mai controlat deoarece se terminase test poate azi reusesc sa cumpar teste.In concluzie daca nu creste ce imi recomandati sa fac o solutie eficienta si cu rezultate.mentionez ca acvariul are 30l de apa am filtru interior care face si aer si vibrator+plante.Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare!!!! as dori dak se poate sa postez si eu un micutz proiect realizat de catre mine. este un acvariu pe care lam desenat si calculat eu. Alta posibilitate de ami face alt acvariu nu am deoarece nu am loc in casa prea mult si de aceea am fost nevoit sa fac unul pe colt. Va rog sa va dati cu parerea despre el, dak o sa arate bine, proportionala si dak credeti k se vor vedea bine pestii si plantele din el Va multumesc!!! astept raspunsuri

post-100700-1181247232_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutare!!!! as dori dak se poate sa postez si eu un micutz proiect realizat de catre mine. este un acvariu pe care lam desenat si calculat eu. Alta posibilitate de ami face alt acvariu nu am deoarece nu am loc in casa prea mult si de aceea am fost nevoit sa fac unul pe colt. Va rog sa va dati cu parerea despre el, dak o sa arate bine, proportionala si dak credeti k se vor vedea bine pestii si plantele din el Va multumesc!!! astept raspunsuri

da, imi pare destul de bine, am vazut asa modele pe la magazine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema de ceva vreme.......am unii pesti cu abdomenul umflat( nu sunt 'gravizi').....si oscilez intre a crede k e simpla ocluzie intestinala....sau k e provocat de o bacterie :) ;) ........stie cineva vreun tratament?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-am luat de curand un acvariu si am pus in pesti la intamplare: scalari negrii si diamant, xifori, gurami, beta ,zebre si o soparla(k nu stiu cum ii zice , dar sta tot timpul lipita de geam).

am observat k femelele de xiphori sunt insarcinate si trebuie sa faca pui.le-am separat intr-un acvariu mai mic si le-am pus un furtun pentru oxigen.

ce trebuie sa fac dupa ce nasc femelele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am si eu o nelamurire si sper ca cineva sa imi dea un raspuns pt a ma lumina.....ok intrebarea mea este una simpla dar desi am cautat peste tot nu am fost lamurit indeajuns pt a pune in practica ceea ce am adunat:"CE TREBUIE SA CONTINA UN SUBSTRAT PT A PUTEA SUSTINE PLANTELE DE ACVARIU PT O PERIOADA DE TIMP INDELUNGATA"....ideea e ca eu tocmai mi-am achizitionat un acvariu de 200 de litri..l-am instalat am mutat plantele din acvariul veci in cel nou dar ele au incetat sa mai creasca..ce-i drept ca in substrat nu am introdus produse din comert...m-am gandit ca se va crea un echilibru dupa o perioada de timp.

La mai putin de 2 saptamani de la instalarea noului acvariu plantele nu ca incetasera sa creasca dar acum erau acoperite de alge brune ,atat ele cat si geamurile acvariului.M-am gandit ca e vorba de lumina(acvariul avea doua neoane daylight) asa ca am cumparat 2 neoane unul sunglo si unul aquaglo.Le-am instalat dar degeaba..tot nu am reusit sa scap de alge..ce-i drept ca acum cresteau mai lent...dar pe langa cele brune aparusera si cele verzi.....in fine..am curatat acvariul mecanic de alge..am inlocuit din apa ...am cumparat solutii contra algelor... am schimbat neonul sunglo cu unul daylight si mi-am cumparat 2 melci :o: .Dupa o saptamana algele nu s-au mai inmultit..cele verzi au disparut de tot..numai cele brune ramasesera pe frunzele plantelor.Acum desi din plantele ce le aveam mai ramasera 2-3 am zis sa cumpar o salutie care sa le ajute sa creasca...dar surpriza..in loc sa creasca plantele iarasi au explodat algele brune :lol: ...

 

Cam asta e povestea mea...acum eu vreau sa fac curatenie generala si sa imi creez un nou substrat care sa includa ingrasaminte pt plante tocmai pt a le ajuta sa creasca fara sa risc sa imi apara din nou algele.

 

Cam asta ar fi tot....va rog sa imi raspundeti si mie....eu unul am auzit de anumite bilute din argila care se baga in nisip......turba.......nisip creat din roca vulcanica....dar habar nu am de unde sa le cumpar si cum sa le folosesc :o:

 

 

aaa...Filtrul este extern..temperatura apei e de 25C ...Am 3 scalari...2 sanitari..3 neoni...2 gurami..si inca5 pesti care nu stiu cum se numesc (sunt transparenti de marimea neonilor si au un punct galben pe coada)

 

Este primul meu topic pe acest forum si v-as fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta..... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut....pai eu ti-as recomanda sa iti cumperi un supart special pt pestii vivipari...nu stiu cum se numeste..in fine este un dreptunghi din plastic prevazut cu o sita in partea de jos care are rolul sa adaposteasca puii de parinti pt a nu fi mancati...uite ca acum imi scapa denumirea lui :blink: ...oricum acel suport il vei putea tine in acvariu si asa iti va fi mai usor sa ii supraveghezi.......ce sa zic multa multa bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut...uite ca nu ti-am dat un raspuns complet mai inainte...femelele dupa ce nasc trebuiesc separate de pui pt ca acestea isi mananca progenitura.Ok acum dupa ce ai ramas doar cu puii in acel bazin despre care iti spuneam (intre timp am aflat cum ii zice acelui bazin si anume "cresa" sau "fatatoare") va trebui sa incepi sa ii hranesti cu artemia(se gasesc in obor)cam 2 saptamani pana ce vor mai creste dupa care le vei putea da tubi maruntiti bine cu o lama.....cam asta ar fi tot..nu e f greu daca mai ai nelamuriri am sa iti raspund cu drag.Bafta

Editat de mares85

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut...uite ca nu ti-am dat un raspuns complet mai inainte...femelele dupa ce nasc trebuiesc separate de pui pt ca acestea isi mananca progenitura.Ok acum dupa ce ai ramas doar cu puii in acel bazin despre care iti spuneam (intre timp am aflat cum ii zice acelui bazin si anume "cresa" sau "fatatoare") va trebui sa incepi sa ii hranesti cu artemia(se gasesc in obor)cam 2 saptamani pana ce vor mai creste dupa care le vei putea da tubi maruntiti bine cu o lama.....cam asta ar fi tot..nu e f greu daca mai ai nelamuriri am sa iti raspund cu drag.Bafta

 

 

 

 

 

 

ms mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sal. Am un acvariu de 600 l cu pesti exotici si roca de mare. Intradevar este complicat facut si sticla foarte groasa. Milau montat baietii la mine in casa. Lea luat 7 ore si a 2-a zis 3 ... e super daca vreti va trimit poze.

 

O zis buna la totzi C'ya

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×