Sari la conținut
Forum Roportal
Rebel XP

Care este cel mai mare dusman al omului?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Desi omul este la capatul lantului trofic are totusi dusmani...In opinia mea unul dintre cei mai mari este el insusi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte profunda gandirea, dar nu inteleg ce are lantul trofic cu dusmanii si cu el insusi? Sau vrei sa-ti mananci singur urechile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reprezentativii din-usa-n-usa !!! care suna la usa si vind la ore nepotrivite: carne cruda, pizza, chimical de curatat carpet,

colivie de canar, dulciuri, fursecuri, aspirator cu 3000 de dolari, containere de plastic de stocat ramasite de mancare !?!?!

matura statica si pene de sters praf (de strutz poate) si multe alte articole UTILE !!!

 

Imi vine sa le iau pe varf de lance !!! spre sanatatea lor ca n-am !!! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte profunda gandirea, dar nu inteleg ce are lantul trofic cu dusmanii si cu el insusi? Sau vrei sa-ti mananci singur urechile?

 

Am spus chestia asta pentru ca e un paradox atata timp cat suntem cei mai buni ar trebui sa nu mai existe ceva care ne poate ameninta si totusi exista...

 

Reprezentativii din-usa-n-usa !!! care suna la usa si vind la ore nepotrivite: carne cruda, pizza, chimical de curatat carpet,

colivie de canar, dulciuri, fursecuri, aspirator cu 3000 de dolari, containere de plastic de stocat ramasite de mancare !?!?!

matura statica si pene de sters praf (de strut poate) si multe alte articole UTILE !!!

 

Imi vine sa le iau pe varf de lance !!! spre sanatatea lor ca n-am !!! :jester:

 

Ce legatura are cu subiectul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi omul este la capatul lantului trofic are totusi dusmani...In opinia mea unul dintre cei mai mari este el insusi...

Nu cred, si la alte specii apar conflicte intre indivizi, conflicte care pina la urma au rolul de autoselectie. Si la om functioneaza aceasta autoselectie, care pe linga "selectia naturala" vine in completare la un examen foarte greu pentru omenire, acela de a se conserva in timp, de a ramine cei neviciati sau mai putin viciati. Daca stai sa te uiti putin in evolutia omului, vei descoperi ca modelul agresivitatii dictatoriale specifica cimpanzeilor a fost eradicat exact din cauza aparitiei...comunicarii. Cu cit comunicarea se dezvolta, cu atit modelul de societate condusa de un "tartor central omnipotent" va fi inlocuita de o societate relationala axata pe negociere. In consecinta omul nu va disparea cu desavirsire ca urmare a propriilor actiuni decit prin gafe ecologice ( sau politico-militare...) monumentale. In schimb un virus transmis de un banal... tintar ar putea ingenunchea rapid omenirea, mai repede decit o armata dezlantuita. Cred ca cei mai mari dusmani potentiali cunoscuti ar fi virusii si posibilele cataclisme, inclusiv incalzirea globala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mare dusman al omului este prostia. Din acest motiv specia umana va ajunge in pragul autoextinctiei.

Oricat de multa inteligenta ar avea conducerea, omul nu e perfect. Si vor aparea greseli care vor permite instaurarea unui regim in care prostia sa fie venerata. Se pare ca deja a inceput - numai manele se aud pe strazi si in mass media.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×