Sari la conținut
Forum Roportal
FrostFire

P4 si Celeron pe 64 de biti

Postări Recomandate

Intel a anuntat ca in primavara acestui an procesoarele P4 si Celeron vor suporta modul de adresare pe 64 de biti denumit EMT64(echivalentul Intel la AMD64) . Procesoarele actuale suporta aceste functii insa ele sunt deactivate.

Se pare ca decizia Intel de a lansa procesoarele cu EMT64 a fost incurajata de o posibila lansare a versiunii finale de Windows pe 64 de biti!!!

->Detalii<-

Editat de FrostFire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intel a anuntat ca in primavara acestui an procesoarele P4 si Celeron vor suporta modul de adresare pe 64 de biti denumit EMT64(echivalentul Intel la AMD64) . Procesoarele actuale suporta aceste functii insa ele sunt deactivate.

Se pare ca decizia Intel de a lansa procesoarele cu EMT64 a fost incurajata de o posibila lansare a versiunii finale de Windows pe 64 de biti!!!

->Detalii<-

[snapbacca]25157[/snapbacca]

 

Versiune Windows 64 biti a fost disponibila pentru download in scopul testarii pe site-ul Microsoft (cu licenta pe doi ani de zile).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Abia astept sa fac un benchmarca pe un calculator cu p4 64 da' cred ca o sa mai asteptam , ma ingrozesc cand ma gandesc ce preturi vor avea procesoarele astea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca vor aparea la niste preturi foarte mari, trbuind doar sa inlocuiasca actualele procesoare... ideea este ca vor sa treaca cu totii la technologia pe 64 de biti (nu vor putea ramane in urma celor de la AMD care deja au acaparat o mare bucata din piata cu procesoarele lor pe 64 de biti). Procesoarele acestea nu nimic nou in afara de registri pe 64 de biti. Procesoarele vor fi ca si in cazul celor de la AMD hibrizi 32/64 biti si ca in cazul acestora nu ar trebui sa te astepti la performante crescute. Benchmarcaul tau nu cred ca va arata surprinzator fata de un procesor identic, dar fara EMT64 . Arhitectura este aceeasi. Exact ca in cazul Athlon/Athlon64.

Mai intai pune mana pe sistemul de operare pe 64 de biti :dee si apoi fa benchmarca-uri ;) desi singura comparatie pe care o vei putea face va fi cu procesoarele de la AMD.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×