Sari la conținut
Forum Roportal
cititor1

Urmările tratamentului hepatitei c cu interferon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu. Dar cunosc pe cineva care are. Si faceam un research cum sa il ajut. Pentru ca au nevoie de support din plin.

Daca unii medici din Clujul nostru cel frumos ar fi interesati si de meseria lor, pe linga alte chestii, ar fi nemaipomenit.

 

 

prof. Mircea Grigorescu - Medicala III - pt. cunostinta ta. Are diverse programe in derulare chiar si pt. nerespondenti.

Editat de simoneta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Alina.

 

Exista un forum specializat unde poti sa te inscrii si sa primesti informatii detailate despre hepatita C. Sint bineveniti toti cei care se intereseaza de aceasta boala.

Exista si un topic special pentru apartinatorii de familie. Toate cele bune.

Da click AICI te rog.

Forumul este a unui medic? Sau doar o alta intiativa de a inlocui acest forum? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Forumul este a unui medic? Sau doar o alta intiativa de a inlocui acest forum? :o:

Eu sint sigur ca nu este o initiativa de a inlocui acest forum asa acum sint la fel de sigur ca pe roportal o sa gasesti tot ce te intereseaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna tuturor...

eu sunt Mario am 27 de ani shi acum doo luni am aflat ca am shi eu hepatita c

Am inceput sa caut shi eu,sa aflu cat mai multe despre asta shi asha am dat de acest forum

Sincer sa fiu...eu nu prea ash avea curajul de a incepe tratamentul cu interferon deoarece am auzit o "poveste' despre o persoana care lucra in domeniul sanatatzii shi in timpul tratamentului a ajuns sa se sinucida....

Ash vrea sa imi spunetzi shi mie daca interferonul poate provoca o asemenea depresie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna tuturor...

eu sunt Mario am 27 de ani shi acum doo luni am aflat ca am shi eu hepatita c

Am inceput sa caut shi eu,sa aflu cat mai multe despre asta shi asha am dat de acest forum

Sincer sa fiu...eu nu prea ash avea curajul de a incepe tratamentul cu interferon deoarece am auzit o "poveste' despre o persoana care lucra in domeniul sanatatzii shi in timpul tratamentului a ajuns sa se sinucida....

Ash vrea sa imi spunetzi shi mie daca interferonul poate provoca o asemenea depresie.

Buna,

Da, interferonul iti poate provoca - sau nu - un anumit grad de depresie; dar niciodata incat sa mergi pana la sinucidere. Daca ai ajuns pana acolo, sigur mai e combinat cu altceva. Interferonul iti provoaca o stare mai "certareata". Eu sunt in a opta luna de interferon si ca reactii psihice asta am observat. Acum, ca sa fiu cinstita cu mine insami, si faptul ca stii dinainte ca vei avea depresii, nervi, etc. iti "alimenteaza" psihicul si la orice reactie de genul asta...ai scuza interferonului. La indemana. Si inainte de tratament aveam perioade mai gri. Ca toti oamenii, de altfel. Asa ca, problema pe care o ai tu....e falsa. Sunt reactii mai dure, fizice. Dar, nu e obligatoriu sa le aiba toata lumea. Tu esti tanar, organismul e mult mai rezistent si s-ar putea sa nu ai absolut nici o reactie negativa (in afara caderii parului - dar nu totale - care li s-a intamplat la toti). Daca poti sa beneficiezi de tratament, fa-o! Virusul nu ai sa-l poti scoate niciodata din tine; nici macar cu transplant; dar il poti face nedetectabil, il poti face inofensiv cu interferon. Si poti trai o viata absolut normala.

Iti doresc sanatate multa si curaj; dupa cum spuneam interferonul nu a omorat pe nimeni; hepatita C....da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pati27 mi se pare mie sau ma certzi putzin?

Vezi, ai descoperit singur "irascibilitatile" interferonului. Da, cred c-am vrut sa te scutur putin; ideea e ca nu poti renunta la tratament doar ca ti-a povestit cineva, ceva. So, ceea ce vreau sa-ti transmit este ca sa-ti faci toate analizele, inclusiv punctia si daca este cazul sa incepi tratamentul. Insist si voi insista mereu pe punctie, pt. ca nimeni sa nu mai pateasca ce am patit eu. Analizele la sange perfecte, virus nedetectabil, ecografie excelenta, starea mea fizica f. buna si totusi - cand in cele din urma am facut punctia - dezastru. Virusul asta e super parsiv, poate lucra extraordinar de tenace pe ascuns, de aceea punctia e cea mai concludenta si relevanta analiza la ficat.

Ai grija de tine, caci "competentii" nostri doctori te omoara cu zile. Cei drept, nu toti (vreo 95%).

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna tuturor...

eu sunt Mario am 27 de ani shi acum doo luni am aflat ca am shi eu hepatita c

Am inceput sa caut shi eu,sa aflu cat mai multe despre asta shi asha am dat de acest forum

Sincer sa fiu...eu nu prea ash avea curajul de a incepe tratamentul cu interferon deoarece am auzit o "poveste' despre o persoana care lucra in domeniul sanatatzii shi in timpul tratamentului a ajuns sa se sinucida....

Ash vrea sa imi spunetzi shi mie daca interferonul poate provoca o asemenea depresie.

Salut.Sunt Cristina.Sotul meu are heptatia c.A fost depistat anul trcut in martie iar din septembrie 2006 a intrat pe tratament.La data de 31 august 2007 a facut ultima injectie.Acum e ok.Chiar foarte bine pot spune. Arata traznet,nu pentru ca e sotul meu dar asa arata.I-a facut mult bine.Acum sa-ti spun cum a fost.In prima luna a avut febra dar nu o febra care sa-l tinuti la pat.El a mers la serviciu tot tratamentul, fara o zi de medical.In afara de faptul ca nu putea dormi bine noaptea alte efecte secundare nu a avut.Insa dormea peste zi dupa amiaza cand i se facea somn, pentru ca odihna este foarte importanta la heptatita.Depresiile nu sunt chiar asa cum se spune.Chiar sinucidere...nu cred.Oricum eu zic ca merita.Nu iti pot spune sa faci tratamentul, decizia trebuie sa-ti apartina.Insa ar fi bine sa fi optimist, sa vezi partea plina a paharului adica faptul ca exista un tratament de care altii nu beneficiaza.cand nu mai poti gandeste-te la aceia care nu au tratament si asteapta doar..sfarsitul.tu esti tanar vei primii cu siguranta tratamentul.Doar trebuie sa iti doresti asta.Nu lasa prea mult virusul sa se multiplice.Capul sus si viremie nedetectabila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mario,

Interferonul POATE provoca reactii de depresie majore. Cei care le au, este bine sa le constientizeze, sa incerce in aceasta perioada sa nu ia decizii majore pt ei si cei din jurul lor, sa astepte sa treaca perioada de tratament si cateva luni in plus pt a le gandi cu claritate.

Mai nou, au fost desemnati si psihiatri pe langa medicii internisti care se ocupa cu tratamentul pacientilor cu virus C.

Oricum, cred ca de la intrebarea "ce rost mai are?" si pana la sinucidere este drum lung daca in mintea celui ce face tratamentul este adanc inradacinat gandul ca are de suportat doar un an de intuneric si apoi va reveni la lumina.

Bafta! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×