Sari la conținut
Forum Roportal
Go!!!

Actori, regizori, cineasti si filme EUROPENE

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe Sophia Loren mai adaug la lista neterminata !!! urmata de Gina Lolobrigida, Claudia Cardinale, Brigitte Bardot creatura lui Roger Vadim si "God" !!! Irene Papas, Simone Signoret sotia lui Yves Montand, Philippe Noiret, Lino Ventura, Jean Gabin, Jean-Paul Belmondo, Louis de Fun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oooohh..sint foarte multe de spus despre filmul european.Parerea mea este ca se situeaza mult deasupra filmului american .

Eu unul mi-am petrecut o mare parte a copilariei in cinematografe si imi aduc aminte cu drag de filmele copilariei si adolescentei;mai ales ca nimic nu se poate compara cu ..mirosul unei sali de cinema .Euforia si visarea de dupa vizionarea unui film se pot defini ca fiind sublim.. si o buna parte din educatia mea se datoreaza filmului european .Cum sa nu iti doresti sa seduci femeile cind ai un "profesor " ca Alain Delon..frivolitatea si narcisimul lui ,tonusul lui Belmondo si accentul si alura lui Depardieu in Cyrano ,semetia ( sa nu spun ..morga) lui Anthony Hopkins si Emma Thompson in" Ramasitele zilei "..in acea extraordinara si miscatoare poveste despre devotiune oarba si dragoste reprimata.

Sint atit de multe de spus dspre cinematografia europeana ca nu se pot sintetiza in citeva cuvinte ,atit despre regizori cit si despre actori.

*intrucit este matinala ora pentru mine voi incheia aici ,nu inainte de a felicita pe frumoasa Ydeea pentru acest topic. :friends:

...revin ..peste citeva ore ..somnul de frumusete isi cere drepturile + prietena mea ...imaginara .. :hi:

 

 

Ma bucur si chiar cred ca ai dreptate! succes la...vizionari si chiar daca filmul american va fi mereu in TOP, FILMUL EUROPEAN va fi mereu in ATENTIA IUBITORILOR de film adevarat!!! ESENTIALUL ESTE CA STII SA ALEGI DIN FIECARE CEEA CE MERITA VAZUT! atat din cele americane, cat si din cele europene, sa descoperi si sa redescoperi!

Mersi...esti galant, nu te dezminti, Europeanule! :)

Excelent ca l-ai adus in discutie pe DEPARDIEU!!! :jester:

 

 

 

Filmul e
Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este chiar primul dupa Tarkovski! "Fata fara zestre" de exemplu, mai scrie ca sunt multe si foarte bune! :friends:

Cine-a facut "moscova nu crede

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A vazut cineva "Fragii Salbatici" de Ingmar Bergman? daca da, comentati ceva aici, mie mi se pare o capodopera cinematografica! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A vazut cineva "Fragii Salbatici" de Ingmar Bergman? daca da, comentati ceva aici, mie mi se pare o capodopera cinematografica! :airkiss:

 

E greu sa-l comentezi pe maestrul Bergman. A trecut ceva vreme de cand am vazut filmul dar inca mai tin minte secvente din el. Cel mai mult mi-a ramas intiparita in minte scena in care doi gemeni au compus un cantec pentru un surd. Poate asta este viata noastra: un cantec pentru surzi.

Stiati ca scenariul pentru acest film a fost scris de Bergman cand era in spital? De aici probabil i-a venit si ideea revizuiri vietii inainte de moarte.

 

Ma mira ca ati uitat sa-l amintiti aici si pe celalalt maestru al filmului european: Lars von Trier cu ale lui capodopere: Breaking the waves, Dancer in the dark, Europa, Dogville, Manderlay, Medea etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa este. Poti sa scrii tu sau altii despre acest cineast sau despre altii, nu pretind sa am exclusivitate, chiar as vrea sa schimbam opinii si sa aflam lucruri noi. Asadar, hai sa le aflam! :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa este. Poti sa scrii tu sau altii despre acest cineast sau despre altii, nu pretind sa am exclusivitate, chiar as vrea sa schimbam opinii si sa aflam lucruri noi. Asadar, hai sa le aflam! :)

 

Sunt prea multe de spus despre Lars von Trier si filmele sale, mi-ar lua pagini intregi sa scriu despre acest subiect. Cine vrea sa afle mai multe despre el sa viziteze pagina asta (english): http://www.sensesofcinema.com/contents/dir...2/vontrier.html .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multe si bune! Parera mea e ca mai bine scrii multe pagini despre ceea ce merita, decat asa, de-a vorbitul, am impresia ca asta e si parerea ta. Despre Dogville, de exemplu! :jester:

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×