Sari la conținut
Forum Roportal
Go!!!

Actori, regizori, cineasti si filme EUROPENE

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

........................

 

Multumim, tinerii regizori si actori romani devin mai ... europeni decat cei consacrati, acest lucru e demn de respect si eu ma bucur mult ca am ocazia sa admir un film ca cel premiat la Cannes! :blink:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cannes 2007, edtia 60

 

PALME D'OR PENTRU ROMANIA!

 

"4 luni, 3 saptamani si 2 zile" al regizorului Cristian Mungiu a obtinut Palme d`Or - cea mai inalta distinctie la cel mai important festival de film al lumii! "Acest premiu sa dea curaj tarilor mai mici, cu bugete reduse pentru film" a urat Mungiu. Primul Palme d`Or pentru un lungmetraj romanesc! Fratii Coen, Bela Tarr, Sokurov, Fincher, Kusturica au fost declasati de Mungiu.

 

"Cred ca acest premiu e cel mai bun lucru care se putea intampla cinemaului romanesc; daca ceilalti regizori romani nu ar fi castigat anii trecuti, n-as fi putut fi aici; am colectat bugetul in timp ce pregateam filmul si castingul; am lucrat foarte repede". Mungiu si-a declarat speranta sa faca si alte filme si ca aceasta nu e neaparat cea mai frumoasa zi din cariera sa.

 

Productia tanarului cineast roman face parte dintr-un proiect amplu, numit "Amintiri din epoca de aur" care cuprinde trei povesti legate de perioada ceausista. Prima, 4 luni, 3 saptamani si 2 zile vorbeste despre Otilia (Anamaria Marinca) si Gabita (Laura Vasiliu), doua prietene care se confrunta cu o situatie complicata de legea anti-avort impusa de regimul comunist. Trofeul a fost inmanat de Jane Fonda.

 

Chiar daca personal eram prea mica pentru a-mi da seama de dramele adevarata care se petreceau in epoca ceausista, vizionand acest film, absolut pe merit premiat, ma cutremur de oroare...parca ar fi un thriller ...real, ca si adevarul ingrozitor pe care il contine si fiorii pe care ii transmite. Cristian Mungiu face din acest subiect "lasat in uitare", un film care atrage nu numai atentia si premiile, ci aduce aminte de ceea ce nu va trebui sa se mai intample niciodata...dragostea e atat de importanta incat nu putem sa o desconsideram in halul in care o facea regimul ceausist, acum dezvaluit intr-o parte intunecata si ingozitoare, ce nu trebuie uitata, ci doar blamata, cunoscuta si irepetabila. si condamnabila. Filmul i-a detronat pe marii regizori, unii dintre ei recunoscand superioritatea realizarii tanarului regizor. :aranjare:

Editat de Tihuana
post editat pe motiv de promovare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cannes, Cristian Mungiu - Un scenariu furat / inspirat...

 

1. Scriitorul Dan Mihu sustine ca regizorul castigator al festivalului de la Cannes - Cristian Mungiu a preluat idei de baza dintr-un scenariu al sau. Asta s-a intamplat acum 1 an de zile cand Dan Mihu a castigat locul 1 la concursul organizat de HBO in juriul caruia era si Cristian Mungiu.

 

2. Nu inseamna ca Mungiu n-a facut un film bun, ci doar ca daca Dan Mihu n-ar fi trimis acest scenariu la HBO unde era Mungiu in juriu, era posibil sa nu avem anul asta film premiat la Cannes, nefiind nici o idee geniala care sa-l trasneasca pe regizor in moalele capului.

 

3. Multe filme in America la inceput spun (si nu e o rusine pentru regizor) :

Regizor cutare,

Dupa o idee de cutare,

De ce sa furi o idee si sa nu il creditezi pe cel care a avut-o primul, pe cel care te-a inspirat de fapt ?

Daca Cristian Mungiu a preluat de idei si scene vizuale de baza din scenariul lui Dan Mihu fara sa-i ceara acordul, dansul are o mare problema si cariera i s-a terminat inainte de a incepe !

Deranjant e ca toata lumea continua sa ii acorde lauri unui hot (Cristian Mungiu) doar pentru ca a "facut" imagine buna Romaniei prin premiul sau care de fapt prezinta un "avort"...

 

Ma deranjeaza aceasta atitudine neo-urbana

Editat de HITMAN2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce vei vedea filmul, poate vei aprecia cel putin jocul actoricesc. Si nu uita ca cei mai tineri dintre noi nu cunosteam fata hidoasa a ceausismului, e o ocazie de a o descoperi aici. Absolut impartial, postez cateva selectii din presa, considerand ca nu e cazul sa judecam mereu si mereu...in loc sa apreciem actul artistic.

 

Iata cateva selectii din presa:

"Premiul e meritat si frustratii vor trebui sa se linisteasca si sa aprecieze talentul celor care stiu sa puna in scena o idee...In lumea artei, nu veti gasi nici la noi si nici aiurea simpatii si "iubiri" intre colegi de breasla, e o lupta si castiga cel mai puternic." (citat din media)

 

Cultura & educatie

 

Performanta fara corespondent in filmografia din Romania

Cristi Mungiu castiga Palme d'Or la Cannes

Mungiu primeste premiul si-un sarut de la Jane Fonda

Regizorul roman Cristian Mungiu a castigat premiul Palme d

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca jocuri actoricesti au si francezii si poate chiar mai bune ; de fapt toti Europenii au dat pe spate in principal datorita ideii si subiectului soc - avort in baie, copil (avorton) aruncat prin baie ! Nu cred ca ar fi avut aceeasi sorti de izbanda daca ar firegizat un cliseu de film cu urmarir pe autostrade si impuscaturi in hangare parasite.

 

Asa ca ideea imprumutata de la castigatorul concursului HBO are o alta greutate !

Editat de HITMAN2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am revazut filmul lui Michel Gondry , "Arta Viselor", cu exceptionalul Gael Garcia Bernal, alaturi de talentata Charlotte Gainsbourg si Alain Chabat. Filmul a fost lansat in 2006 si s-ar putea spune ca are o actiune aparent banala. Un tanar timid si excentric, Stephane (Gael Garcia Bernal), se indragosteste de sarmanta sa vecina, pe care incearca sa o seduca folosindu-si imginatia debordanta....dar, tanarul, interpretat teribil de Bernal, inventeaza obiecte bizare si se refugiaza in vis pentru a se apara de realitatea cruda...Filmul e o calatorie prin meandrele subconstientului si, totodata, o poveste de dragoste poetica si diferita de ceea ce-am vazut pana acum. Daca ati vazut filmul, poate va spuneti parerea aici. :lol2:

 

Cate cava despre:

 

Michel Gondry

 

Locul nasterii

Versailles, Franta

 

Data nasterii

08.05.1963

 

Ocupatie

Regizor

 

Scurta prezentare

De nationalitate franceză, reputat realizator de videoclipuri muzicale si de publicitate, Michel Gondry a studiat artele plastice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Regizorul Michelangelo Antonioni

 

Regizorul Michelangelo Antonioni, unul dintre simbolurile cinematografiei italiene si mondiale, socotit de critici drept cineastul "dragostei imposibile", a incetat din viata la varsta de 94 de ani, in 3 august anul curent.

(Conform agentiei italiene ANSA, Michelangelo Antonioni a incetat din viata la resedinta sa din Roma.)

Prin filmele sale Antonioni a ilustrat starea de alienare omniprezenta in societatea moderna. Alaturi de un alt mare regizor italian, Federico Fellini, a oferit o alternativa cinematografica in anii de dupa cel de-al Doilea Razbi Mondial neorealismului filmelor italiene, indreptandu-si stilul spre un film al trairilor launtrice si al imaginatiei.

"Odata cu Antonioni a murit nu doar un mare regizor, dar si un maestru al modernitatii cinematografice", a comentat intr-un comunicat oficial primarul Romei, Walter Veltroni.

 

Prin filmele sale extraordinare Michelangeo Antonioni a cunoscut recunoasterea internationala a talentului sau, recunoastere ce a luat forma numeroaselor premii si distinctii dobandite pe timpul vietii. Din palmaresul sau exceptional nu lipseste un premiu Oscar obtinut pentru intreaga cariera in 1995, un Leu de Aur obtinut in 1964 la Bienala venetiana cu filmul "Il Deserto rosso", Palme d'Or la Festivalul de la Cannes in 1967 cu filmul "Blowup" sau premiul special al juriului de la Cannes in 1982 pentru "Identificazione di una donna". in 1997 marele regizor a mai primit un Leu de Aur pentru intreaga cariera la Festivalul de la Venetia

 

Cred ca filmele: "Blow Up, "Il deserto rosso" sau "Identificazione di una donna" spun despre marele regizor Michelangelo Antiononi mai mult decat cuvintele. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

13 - 19 august

 

Festivalul International de Film Independent ANONIMUL

 

Festivalului International de Film Independent ANONIMUL se va desfasura in perioada 13 - 19 august la Sfantu Gheorghe, in Delta Dunarii. Festivalul a ajuns in acest an la cea de-a patra editie.

 

Invitatii speciali ai acestei editii a Festivalului sunt regizorul britanic Ken Loach (foto) si regizorul roman Cristian Mungiu , ultimii doi regizori laureati cu Palme d

Editat de -olivia-
citare sursa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ne poti spune si sursa de unde ai informatia ?

 

Olivia, informatia are mai multe surse de...informare. Chiar foarte multe! Presa scrisa si audio vizualul au relatat despre acest eveniment cultural! Si relateaza inca! :) Uite aici o sursa de pe net, dar nu cuprinde tot ce am scris eu mai sus. Asta poate e de folos: http://www.hotnews.ro/articol_80903-Festiv...it-de-start.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ne poti spune si sursa de unde ai informatia ?

Olivia, informatia are mai multe surse de...informare. Chiar foarte multe! Presa scrisa si audio vizualul au relatat despre acest eveniment cultural! Si relateaza inca! :) Uite aici o sursa de pe net, dar nu cuprinde tot ce am scris eu mai sus. Asta poate e de folos: http://www.hotnews.ro/articol_80903-Festiv...it-de-start.htm

 

pai sursa o ceream si eu ...

avand in vedere ca in cuprinsul articolului tau se vedea clar un copy paste, la un moment dat era intr-o paranteza expresia (foto) ... este absolut normal cand dai o informatie sa spui si sursa chiar daca ce spui tu reprezinta un sumar ... mai ales daca te tradezi cu mici gafe ...

Editat de -olivia-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 - 19 august Festivalul International de Film Independent ANONIMUL Festivalului International de Film Independent ANONIMUL se va desfasura in perioada 13 - 19 august la Sfantu Gheorghe, in Delta Dunarii.
Eu nu stiam de festival dar ma bucur ca am aflat. Mi-ar fi placut sa vad filmele prezentate acolo dar acum nu mai am timp sa ajung. :o:

Fiind la a 4-a editie ma mir ca nu s-a scris decat acum despre el.

Oricum , felicitari Ydeea pentru toate informatiile postate pe topic. :)

Editat de Ruxandra_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×